Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníDivergence: příběh, který pohltí všechny

04.04.2015   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chicago v blíže neurčené budoucnosti. Lidstvo je na pokraji vyhynutí. Lidé, kteří přežili tzv. "Očistnou válku", přežívají díky přísnému režimu frakcí, které je dělí podle jejich schopností na Sečtělé, Mírumilovné, Upřímné, Neohrožené a Odevzdané. Frakce v tomto světě znamenají víc než rodina, nebo by alespoň znamenat měly. Jak je to ve skutečnosti zjistíte společně s hlavní hrdinkou Beatrice Priorovou, která stojí před těžkým rozhodnutím: Má dát přednost rodině nebo své touze přidat se k Neohroženým, které vždy tajně obdivovala?

Při talentové zkoušce, která má každému odhalit jeho předpoklady pro život ve zvolené frakci, se Beatrice dozvídá šokující pravdu: Nepatří vlastně nikam a zároveň má předpoklady hned pro tři frakce. Takovým jedincům se říká Divergentní. Nebezpeční. Odsouzení k smrti. Beatrice ví, že nesmí nikdy nikomu prozradit, co zjistila. Ví, že kdyby to kdokoli zjistil, znamenalo by to její smrt. Neví ale proč.

Stává se Neohroženou a zjišťuje, že její představy se šokujícím způsobem liší od skutečnosti. Výcvik nováčků je drsný, jde doslova přes mrtvoly. I přes šílené podmínky, jakým jsou všichni vystaveni, stres a napětí, které tam vládne, si Beatrice nachází přátele a ochránce mezi těmi, kteří jsou vlastně jejími soupeři o prvenství ve hře, jenž vlastně žádnou hrou není.

Veronica Rothová napsala příběh, který pohltí všechny. Má šmrnc, voní tajemstvím, láká nepoznaným, děsí nelítostností, přitahuje čistým lidstvím a budí obdiv. Příběh o lidech v dávné budoucnosti, který nám nastavuje zrcadlo naší přítomnosti. Lidé se za staletí času příliš nezměnili. Možná se mění jen podmínky jejich života. Ale člověk jako takový je stále stejný: Má city, chyby, slabé stránky, hrdost, má vůli přežít i ve chvílích, kdy by to jiný tvor vzdal. Možná proto jsme lidé. Možná proto dostáváme stále další a další šance, abychom napravili, co jsme vědomě či nevědomky pokazili.

A ať už žijeme v Chicagu nebo kdekoli jinde, ať už náš život určují frakce nebo jakýkoli jiný systém, který jsme si zvolili, ať už dobrovolně nebo proto, že jiná možnost nám nezbývala, jsme vlastně stejní. Jsme těmi, kterými být nechceme. Jsme těmi, kteří se v nás skrývají. Jsme Divergentní, kteří jsou nebezpeční - možná právě proto, že nás mohou zachránit. Proto je v sobě hledejme. Někde tam budou.
 
Beatricin svět se zhoupne v základech hned několikrát. Zjišťuje, že pravda, jak ji znala, není skutečná. Že všechno je jinak. Že lidé, které milovala, nebyli takoví, jak je znala. Za to, aby obhájila svůj svět, aby zachránila alespoň něco z toho, čemu věřila, musí bojovat. A boj zanechává jizvy. Na konci příběhu má Beatric zjizvené nejen tělo, ale i duši. Bude stát pravda za všechny oběti, které jí musela přinést?

Divergence,
Veronica Rothová,
CooBoo 2014Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0514 s