Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníLístek lásky

09.04.2015   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Spisovatele Émila Zolu jistě nemusím nikomu představovat. Většina z nás ho zná ze školních osnov a kdo ne, našel si k němu cestu skrz některé z jeho mnoha děl.
Émile Zola patří k těm, jejichž díla nás pokaždé dokáží ohromit. Čiší z nich nepřikrášlené, syrové lidství, život tvrdý a nelítostný, osudy, které neodvál ani čas.

Lístek lásky, který vyšel v nakladatelství Dobrovský (edice Omega), jsem poprvé četla před více jak 25 lety. Ale žádný z příběhů, které napsal Emile Zola, nestárne. Ráda jsem po knize sáhla a ponořila se do příběhu ovdovělé Heleny a její dvanáctileté dcery Jany. Jana je nevypočitatelné dítě trpící psychickými problémy a trýznivými záchvaty. Proto se Helena po smrti manžela rozhodne i s dcerou odstěhovat do Paříže. Obě se těžce sžívají s novým prostředím, ale Helena věří, že v Paříži budou šťastné a spokojené. Malá Jana však dostává záchvat, při kterém její život visí na vlásku - a tehdy Helena poznává doktora Jindřicha Deberleho.

Noc, kdy málem přijde o dítě, jí však nakonec i něco dá: Cit, který se zvolna rodí mezi ní a doktorem Deberlem. Helena ví, že její cit je zapovězený: Lékař je ženatý. Přesto proti své náklonnosti nedokáže bojovat, nedokáže se bránit lásce, která v ní náhle ožívá, neumí ji v sobě zadusit - možná i proto, že dosud nic podobného nepoznala.

Vztah, v dnešní době možná zcela normální a všední, v době Émila Zoly však zapovězený a nebezpečný, zmítá oběma aktéry: Helenou i Jindřichem. Příběh je vykreslen prostě a realisticky, Paříž tvoří rozmanitou, pestrou kulisu kaleidoskopu, kterým život sám bezesporu je. Osudy se v něm přesýpají a mísí, někdy tvoří mámivé, uchvacující obrazy, jindy tísnivou změť nesourodých střípků, a stačí jen zakolísat a obraz se roztříští a nezbyde z něj nic.

Helena se ocitá na vrcholu svého štěstí i na dně. Její život je pestrý stejně jako kaleidoskop, stejně jako Paříž, která ji, zdá se, nikdy nepřijala. Poznává radost, štěstí, lásku, ale i trýznivou bolest. Projde si nebem i peklem, aby na samém konci toho všeho poznala, že nic neskončilo. Život rozdal další karty a jí nezbývá nic jiného, než hrát. Bude-li mít odvahu, sílu a krapet zatvrzelosti nevzdat to...

Možná postavy tohoto (v díle Émila Zoly ojedinělého) příběhu žily v devatenáctém století, přesto však mají s námi mnoho společného. Touhu po čistém lidském štěstí, po lásce, po kráse. Pro pár okamžiků vášně jsme často rozhodnutí riskovat vše. Je přece daleko snazší litovat toho, co jsme udělali, než toho, co jsme neudělali. A když člověk skočí, nemyslí na pád. Myslí na to, že alespoň chvilku poletí....

Lístek lásky,
Émile Zola,
Dobrovský 2015


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dagmar Hermannová - 9.4.2015 - 11:00

Naprosto souhlasím.
Ano -Émile Zola je nenapodobitelný a úžasný. Své postavy a prostředí vystihuje přesně. Četla jsem jeho romány Nana a Zabiják - strašné, přesto jinak strašné než je anglosaská literatura. Více a jen lidsky strašné.Nepatřím k lidem, kteří by pro pár okamžiků vášně riskovali vše, možná jsem k nim patřila, ale kdysi. Teď už nás to česká demokracie postupně odnaučila. Tvrdě. Lístek lásky si koupím, žádný Zola,který vyjde, nesmí v mé knihovně chybět, totéž platí o Guy de Maupassantovi, taky francouzský skvost.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0566 s