Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJablečný koláč naděje - sladký nebo kyselý?

16.04.2015   Milena Nová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Oscar Dunleavy, který dělával ty nejlepší jablečné koláče na světě, je nezvěstný, možná dokonce mrtvý. Zdá se, že to vlastně nikoho nepřekvapuje. Až na Meg, jeho nejlepší kamarádku a jeho mladšího brášku Stevieho. Obklopeni zármutkem a zmatky se Meg a Stevie rozhodnou zjistit, co se Oskarovi opravdu stalo. Společně se pak učí, co znamená věrnost a kamarádství, a jak moc důležitá je síla se nevzdat. Báječná kniha o dospívání, nejistotách, přátelství a kouzelných jablečných koláčích, které znamenají naději. Protože jakmile si do jednoho kousnete, budete se už navždycky na svět dívat jinak a všechno bude tak, jak má.

Jablečný koláč naděje je naprosto neobyčejná kniha, plná smutných věcí, zrady, zvratů, ale zároveň i štěstí a radosti dohromady. Ačkoliv není knížka příliš silná, skrývá v sobě velmi dobrý potenciál i příběh o dvou nejlepších kamarádech, z nichž jeden za záhadných okolností zmizí. Otázkou však je, podaří se autorce využít vše, co může a vytvořit tak dobrý příběh?
 
Meg a Oskar jsou už velkou řádku let ti nejlepší kamarádi. Bydlí v domech vedle sebe, každý večer si povídají, zatímco sedí naproti sebe ve svých oknech a tráví spolu valnou většinu svého volného času. A oba mají velmi rádi Oskarovy jablečné koláče, které jsou dozajista ty nejlepší na celém světě. Ale to všechno se brzo změní, už jen kvůli tomu, že nakonec Oskar zmizí. Zjistí Meg, co se mu stalo a podaří se jí neztratit ani ty poslední, kteří ji zbyli?
 
Oskar je jednou z nejlépe propracovaných postav v celé knize. Narozdíl od Meg je hodný, laskavý, chytrý a záleží mu na lidech více než na sobě samém. Navíc má úžasný koníček - peče ty nejlepší jablečné koláče. Dává je lidem, kteří je skutečně potřebují.
Meg je naprosto typická mladá dívka - krásná, inteligentní, vzdorná a často tak sobecká, že ve valné většině knihy myslí jen na sebe. Od autorky bylo její vytvoření skutečně přešlap vedle, protože se mi kvůli svému chování znelíbila a číst její části nebylo ani zdaleka tak skvělé, jako číst ty Oskarovy. 
 

 
Co mě na knize zklamalo je zpracování. Nápad i zápletka Jablečného koláče naděje jsou skutečně velmi dobré, ale tohle byla od autorky největší chyba, kterou mohla udělat. V příběhu Meg i Oskara existují velké mezery, navíc velké mínus je i předvídatelnost děje. Snad jediné, co by se zde dalo přičíst k plusu, je čtivost.
 
Jablečný koláč naděje vznikl na dobrém nápadu - po této stránce si mě kniha získala naprosto okamžitě. Je plná úžasných vět, metafor a chvilek, které by okouzlily snad každého čtenáře, což v mých očích knihu zachránilo. 
 
Od knihy jsem měla skutečně velká očekávání. Proto bych Jablečný koláč naděje doporučila především čtenářům s chutí na dívčí nebo oddechovou četbu a doufám, že ačkoliv mě kniha neuchvátila, své čtenáře si najde!
 
Sarah Moore Fitzgerald, Jablečný koláč naděje
Albatros Media (Cooboo), 2015
Zdroj obálky: Databáze knih
Zdroj obrázku: www.igurmet.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0279 s