Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníRobert Lyndon - Císařský oheň

19.04.2015   Klára Kelemenová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Uplynulo dlouhých devět let a hrdinové knihy Cesta sněžných ptáků se opět setkávají. Píše se rok 1081 a ctižádost byzantského císaře je bezmezná. Hodlá získat „ohnivou směs“ Východu, zázračný vybuchující prášek, který údajně mají na druhém konci světa v Číně. A tak se Vallon s přáteli vydává po Hedvábné stezce...
Robert Lyndon dokázal to, co se podaří málokdy: pokračování historické ságy je opět strhující. Hlavní postavy prošly proměnou a přibyly k nim další; především záhadný mladík Lucas, který má své osobní důvody, proč se k Vallonovi připojit. Atmosféra děje vtáhne čtenáře do tehdejšího světa, vylíčeného s úžasnou barvitostí.

Volně navazující díl na knihu Cesta sněžných ptáků opět stojí před velkou výzvou.
 
Uběhlo pár let od dob, kdy se poznali naši přátelé Vallon, Hero a Wayland při putování pro sněžné ptáky. Z mladíků jsou muži a z žoldnéře Vallona generál zralý téměř na vojenský důchod. Každý má svou vlastní rodinu a s ostatními se snaží být alespoň trochu v kontaktu. Z jejich rodinné pohody se je rozhodne vyrvat byzantský císař, který příběh tří mužů, kteří putovali přes několik zemí, dobře zná. Rád by je využil pro své vlastní plány a s tím spojenou cestu, ze které se ještě nikdo nevrátil.
Císař čelí nepřátelům, ale ti zdá se začínají míti navrch. Proto byzantský vládce vybaví Vallona menší armádou, následně jej vyšle do Číny pro střelný prach a s návrhem spojenectví pro tamějšího vládce. Co si o cestě myslí sám Vallon, to jej samozřejmě nezajímá. Vallon nemá možnost volby a tak se vydává na cestu. Jeho jednotka čítá okolo sto mužů, nechybí ani jeho přátelé Hero a Wayland. Co ale neví, je fakt, že kromě nevlastního syna, kterého si vzal pod svá křídla, s ním putuje i jeho pravý syn. Syn, který viděl smrt své matky a sourozenců a rád by je pomstil.
 
Tak jako první díl Cesta sněžných ptáků je druhá kniha autora Roberta Lyndona plná zvratů. Nechybí strasti, lásky a rozbroje mezi jednotlivými členy armády, tak jako mezi samotnými hlavními hrdiny. Pomocí Lyndonových knih se můžeme přenést do dob o tisíc let dříve. Autor sám rád cestuje, je milovníkem historie a dravých ptáků, proto nám podává tak věrné informace. Přátelé putují přes řeky, moře, pouště, potkávají Vikingy, piráty, cestují po hedvábné stezce a vy máte pocit, jako byste tu cestu prošli s nimi.
Robert Lyndon knihu opět napěchoval spoustou akce. Armáda čelí velkým i malým šarvátkám. Objevují se piráti, u kterých nevíme, zda jsou spojenci, nebo nám v noci zapíchnou nůž do zad a vezmou nohy na ramena s bednou našich peněz. Asi se nedá říct, že by se v jakékoliv kapitole knihy nic nedělo. Bohužel na druhou stranu je občas věnováno jednomu problému spousta času a popisů a druhému téměř žádný. Tak se může stát, že jste na poušti a řešíte nedostatek vody a najednou jste v Číně a ani nevíte, jak se tam pořádně dostali. Ale to je jen malá chybička, která mi při čtení zase tolik nevadila. Konec knihy je takový nijaký, vlastně nevím, jak to skončilo. Nejspíš si autor nechal zadní vrátka pro třetí díl.
 
Co se týče postav, generála Vallona jsem si oblíbit nedokázala, a přitom nemá špatný charakter. Dal by se přirovnat k vedoucímu ročníkové či diplomové práce. Popohání vás, stále upozorňuje na chyby, na setkání s ním se netěšíte. Respektujete jej, ale nemáme jej rádi. I když to vše dělá pro nás a pro naše dobro. Jako generál je to muž spravedlivý. Někdy je na muže přísný, jindy musí v nepřátelských řadách vzbudit strach, přitom ale zná každého člena své skupiny jménem. Oproti prvnímu dílu mi přijde více bezcitný. A i jeho přátelé na něj pohlížejí jinak. Viz úryvek.
 
Po jeho boku se objevil Wayland. „Byl jsem radši, když jsme byli jen my tři.“
„Bylo nás víc,“ řekl Hero.
„Ano.“
Navzdory nesnesitelnému vedru se Hero zachvěl. „Vždycky jsem věděl, že má Vallon v srdci kus ledu, ale každým dnem našeho putování se ten kousek zvětšuje, až pohltí všechny jeho vřelejší city.“
„Velet vojsku vyžaduje krutá rozhodnutí.“
„Nechápu, proč ukázal všechno naše bohatství mořským pirátům.“
 
O něco oblíbenější postavou je lékař Hero. Postava je to kladná, nedělá mezi lidmi žádné rozdíly. Je takovým členem skupiny, který se snaží pomáhat méně šťastným a nežádá za to žádnou odměnu. Mezi přáteli funguje jako bezkonfliktní a urovnávací typ.
Pro mě nejlepší postavou je určitě Wayland. Ten má svou důstojnost, je věrný jak přátelům, tak své rodině, která je vzdálená tisíce kilometrů daleko.  Waylanda mám ráda také pro jeho lásku ke zvířatům. Autor je nadšeným sokolníkem a své poznatky promítá právě v této postavě. Lze vidět, že autor sokoly miluje a rozumí jim. Jako by i sám Lindon měl tuto postavu nejraději.
 
Císařský oheň určitě nadchne všechny, kteří rádi čtou historické knihy. Téměř 500 stran knihy přinese jistě různé historické poznatky. Ať už o různém politickém uspořádání v několika zemích, tak o problémech, které na cestách museli řešit naši předci, když sestavovali mapu, jakou ji známe dnes my. Pro ženy se najde i nějaké to milostné vzplanutí, pro muže je zde spousta krve a bitev. Každý si najde své oblíbené pasáže.

Autor: Robert Lyndon
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2015
Stran: 488

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0357 s