Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZabiják jménem alkohol

20.04.2015   Tereza Vlčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo by neznal nejznámější naturalistický román Emila Zoly? Román o démonu, který sužuje a sužoval již tolik lidí - alkoholu. Román, který najdete jak v povinné četbě, tak v mnohých knihovničkách. Toto stěžejní naturalistické dílo rozhodně stojí za pozornost!

Román začal vycházet v roce 1876 na pokračování v pařížských novinách. Kvůli surovým popisům se alečtenáři začali bouřit, takže byl Zabiják stažen. Autor ale přesto našel pro svou knihu vydavatele. Když dílo vyšlo, nebylo příliš úspěšné. Zabiják je sedmý díl cyklu sedmý román Rougon-Macquartové, bezprostředně následují romány Lístek lásky a Nana.
 
Zabiják vypráví o chudé venkovance Gervaise, která se svým manželem Lantierem a dvěma dětmi přijede do Paříže. Brzy jejich situace začne vypadat špatně a rodina začíná žít v nuzných podmínkách. &Spatné je i Gervaisino soužití s manželem, který se na ni nebojí vztáhnout ruku a velmi ji kritizuje. Když ji Lantier opustí s milenkou, začne Gervaisa pracovat jako pradlena a její obliba mezi lidmi pomalu roste; dokonce se o ni začne zajímat Copeau, který ji nakonec přemluví k sňatku, ze kterého vzejde jejich dcera - Nana. 
 
Klidnější období ale vzápětí střídá neštěstí - Copeau se zraní a půl roku nemůže pracovat. Gervaisa tedy zůstává na vydělávání peněz sama, a brzy se zadluží. Copeau mezitím propadne alkoholu, který brzy zničí nejen jeho život...
 

 
Zabiják je román, který surově líčí, jak alkohol ničí životy a mění lidi na zvířata. Je to varování i apel, aby před touto hrozbou nebyla společnost slepá. Zola zároveň poukazuje na to, že každý člověk je silně ovlivněn prostředím, ve kterém žije, a dědičností. Díky naturalistickým a realistickým popisům tehdejší chudé společnosti a života může román místy působit velmi krutě, ale zároveň je poznat, že se autor snažil podal co nejpravdivější obraz tehdejší společnosti. 
 
Román mimo jiné ukazuje i to, jakým směrem se bude ubírat život Nany, která je hrdinkou vlastního stejnojmenného románu.

Příběh je vyprávěn chronologicky v er formě spisovným jazykem, ale obsahuje i vulgarismy a nespisovné výrazy. 
 

 
Autor: Emile Zola
Počet stran: 456
Nakladatelství: Omega,2015

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0345 s