Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníKdyž se rodinné štěstí změní v drama

11.05.2015   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Prožívat trochu toho štěstí v kruhu rodiny je dnes mnohem vzácnější než tomu bývalo před několika desítky lety. Pracovní stres, finanční problémy i odcizení dnes hrají hlavní roli v každodenním seriálu zvaném "život". Je možné mít vše a po ničem jiném netoužit?
Martina věřila v podobné štěstí. Vše, v co tajně doufala a zřejmě ani díky obtížnému startu do života, neočekávalo, nabralo pohádkové obrysy. Z dětského domova její další kroky směřovaly za vysněným mužem, krásným domem a novou rodinou.
Myslíte, že pohádky existují?

Martina prožila dětství v dětském domově, a když se jednoho dne setká se svým budoucím manželem, spálí mosty, opustí zaměstnání a odejde s ním do nového domu v jiném městě, aby s nadšením a plná lásky rozdmýchávala „teplo domácího krbu.“ Proč se až barvotisková idyla postupně změní v peklo a příjemné teplo v nesnesitelný žár? Kam se poděl milující muž? A vize dokonalého manželského štěstí?

Tak ve své anotaci načrtává nakladatelství jednu ze svých posledních novinek. Drsněji řečeno, hlavní hrdinka má, co chtěla. Poněkud lidštější pohled na věc začne s Martinou soucítit. Nejenom kniha, ale plno dnešních (přiznejme si - nejenom dnešních) domácností prochází něčím podobným a nechat promlouvat jenom naše malé velké ego "nám nikdy", se rozhodně nevyplácí. Pokud patříte mezi šťastlivce, kde nepanuje u rodinného krbu psychické dusno a nátlak, rozhodně buďte šťastni. Ono totiž týrání není jenom o tom, jak muž mlátí a terorizuje ženu. Ono soužití dvou lidí, kde nátlak s citovým vydíráním je na denním pořádku, rozhodně vysiluje a ubíjí mnohem spolehlivěji. A velmi často jsou tyto náznaky předzvěstí právě něčeho daleko trýznivějšího v dohlednu.

Martina je určitým modelem ženy - člověka, který uvěřil až možná bezhlavě v něco mimořádného. Za cenu ústupků se dostává až tam, odkud by většina vnějších pozorovatelů příběhu rychle utekla. Model trýznitele je představován manželem, který se z pohádkového prince mění stránku po stránce v lidského netvora. 

Absence života "před" a pouze jeho  lehké načrtnutí, čtenáře ne až tak dobře naladí na větší zbytek knihy. Sice víte, kde Martina vyrůstala, co se k tomu tak trochu pojilo, ale to vše jenom náznakově, několika stránkami.

Začínala jsem číst příběh a říkala si, jak dobře jsem se sžila s hlavní hrdinkou. Hltala stránku po stránce, mile jsem se nechala vyprávěním Martiny unášet. Niterně prožívala napětí i prohry. Přesto v polovině knihy, právě díky neustále přifouknutým situacím, člověk - já začne cítit krizi příběhu. 
Kniha vůbec není špatná, přesto by ji trochu prospělo netěžit pouze z náročné situace, ale více provázat i s předešlým životem hlavní hrdinky. Rozumím autorce, že nosné téma je "domácí násilí". Jenomže ono kolikrát je již pouze vyústěním, mnoho let připravovaným někde v nás. Důsledek, který má mnohem hlubší kořeny, mimo i deptající vztah, kde se teprve projeví. 

Přesto, kdo neprahne po velké provázané story, kde každá nitka souvisí, přečte Horko domácího krbu rychle, s dobrým pocitem na patře. Můj osobní názor je ten, že Martině a nejenom jí, ale celému tomu životnímu spletenci, něco chybí. Nedokáži přesně říci co konkrétního, snad cítím určitou předvídatelnost a prvoplánovitost. Věřím, že i tak najde autorka plno čtenářek, které svoji knihou osloví.


Blanka Hošková se narodila v Brně, kde dodnes bydlí i pracuje. 

Je rozvedená a má jednu dceru. V raném mládí se věnovala psaní poezie a svoji tvorbu přednášela v klubu Leitnerka. Svými články také přispívala do ženských časopisů, ale po narození dcery se literárně na jedenáct let odmlčela. Za poslední tři roky vydala vlastním nákladem ženské romány, v nichž se dotýká ožehavých témat současnosti – problémů s otěhotněním (Prohrané výhry), domácího násilí (Horko domácího krbu), skrytého alkoholismu (Dietnikum) nebo šikany na pracovišti (Kdo s koho).


Blanka Hošková
Horko domácího krbu
Jota, 2015 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0222 s