Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníJsem populistka?

13.10.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Naprostou náhodou jsem se onehda ocitla na literárním večeru autora, který je poměrně známý, ačkoliv pořád ještě tak trochu setrvává v jakémsi undergroundu, aniž by měl důvod. Nicméně tím ho nechci hanět, ani jmenovat, jeho poezie oslovuje řadu čtenářů a na české literární půdě má své místo. Bohužel ke škodě nás všech se bohémstvím prorostlý básník nedostavil a proto se improvizovalo, což navodilo úplně jinou atmosféru a v podstatě času, jenž jsem tam strávila, nelituji. V obecenstvu seděl mně neznámý básník, který se ochotně nabídl prezentovat náhražkově svou poezii.

A nakonec došlo k tomu, že jsem byla vybídnuta, abych pozvala přítomné na pořad občanského sdružení Neraweb věnovaný osobnosti Boženy Němcové v rámci festivalu Vinohradský podzim s poezií (již jsme na Nerawebu informovali), což jsem samozřejmě využila.

Pan básník náhradník se však ihned ohradil, že jsem populistka a proč nepořádám literární večer současných autorů a že se mu to celé zdá krajně laciné a vůbec jsem se dozvěděla řadu „pozitivního“ na adresu nás organizátorů.

S trpělivostí a lehkým úsměvem jsem panu básníku sdělila účel naší akce a rovněž upozornila na to, že ani na večeru B. Němcové nebudou současní básníci chybět. Nechtěla jsem ho o ničem přesvědčovat, jen se hájit od nařčení, že pořádáme cíleně akce se zárukou divácké účasti. Marně jsem se bránila tím, že občanské sdružení Neraweb za prakticky dva roky pořádání literárně-hudebních pásem dalo prostor desítkám mladých autorů, kdy jsme navíc pražskému publiku představili i autory ze vzdálených regionů a že proto, když se rozhodneme zorganizovat tři tématické pořady, nepovažuji za fér nás z výše zmíněných věcí obviňovat.

Správně se říká - nevděk světem vládne. Možná, kdyby mě z populismu nařknul někdo, kdo toho pro druhé udělal tolik jako naše sdružení, možná, kdyby nás ten člověk za naši iniciativu honoroval, pak by měl právo soudit náměty našich večerů. A vězte, že kromě občas dobrého pocitu z toho žádný hmotný prospěch nemáme, i když investujeme do přípravy a realizace takové akce hodiny svého volného času. Samozřejmě toto činíme dobrovolně a ze svého rozhodnutí, protože jsme si vytýčili nelehkou cestu pomoci mladým autorům. Klasiky české literatury připomínáme kvůli našemu zapomínání kulturních hodnot a tradic, které tento národ má a protože jsme přesvědčeni, že pokud se bude v naší literatuře a kultuře pokračovat v prosazování „televizních“ pseudohvězd, pokud budeme nadále náš jazyk ničit a prznit, dospějeme do fáze, z níž naši předci vzešli, budeme pak volat po novém národním obrození a to už bude třeba pozdě.

Tudíž jsem možná populistka, když vytahuji jména autorů, z nichž jsme maturovali, na druhou stranu zkuste se zeptat ve svém okolí, co o těchto autorech vlastně lidé ví a zda si uvědomují, že bez těchto klasiků by nebyl žádný Seifert, Páral, nebo Viewegh a že bez nich bychom třeba dodnes měli německy píšící autory a žádná česká literatura by neexistovala.

A proto hodláme i nadále vedle prezentace autorů současných připomínat autory nám všem známé a budeme objevovat v antikvariátech jejich zapomenutá díla, korespondenci a životopisy a tyto získané informace předávat dál zajímavou a nenudnou formou, bude-li o ně zájem. I kdyby jsme se setkali s ohlasem třeba jen dvou lidí, víme, že naše snaha není zcela marná. Ostatně to, že řada vás čtenářů navštěvuje naše akce, je nám toho důkazem.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0426 s