Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKdo umí skutečně milovat

30.05.2015   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Umění lásky je jako každé jiné umění schopnost, která se musí trénovat, a jen člověk s rozvinutou osobností dokáže skutečně milovat, říká známý psychoterapeut Erich Fromm ve své knize Umění milovat. Tato publikace vyšla poprvé před takřka šedesáti lety a zaslouženě se dočkala mnohých vydání. Nyní nám ji přináší nakladatelství Portál. Erich Fromm, významný představitel humanistické psychologie a frankfurtské školy, umí jednoduše a srozumitelně vyložit psychologické teorie. Zpřístupňuje tak své knihy široké veřejnosti, zároveň však ne s komerční libivostí, takže tu máme odbornou knihu s hlubokým podtextem a přitom jednoduchým jazykem. 

V dnešní společnosti spatřuje Fromm mnoho faktorů, které brání rozvoji láskyplného chování. Takovým současným neduhem např. je velké množství romantických příběhů, které nám lásku líčí pouze jako zamilovanost. Sami pak nedokážeme ocenit skutečnou hodnotu lásky a máme dojem, že jakmile zamilovanost opadne, náš vztah už není láskou. Ale je to spíš tak, že teprve po opadnutí zamilovatnosti se ukáže, zda byl vztah citovou závislostí nebo láskou.

Z psychologického pohledu je však ve skutečnosti zamilovanost spíš důkazem samoty, kterou jsme dosud trpěli, než láskou. Protože intenzita našeho pocitu štěstí v momentě zamilování je dána pouze mírou úlevy, že už nejsme sami. Dalším velkým neduhem dneška je, že
se v lásce soustředíme více na objekt zamilování a i sami se snažíme příliš stát takovým objektem (pečujeme o sebe, snažíme se být krásní a úspěšní), než abychom se snažili zdokonalit se v umění milovat (cítit, vnímat, prožívat).

Umět milovat, to totiž vyžaduje trénink, určitou duševní zručnost, vnitřní schopnosti, znalost teorie a také praxi. Chce to nejprve mít rád sám sebe a milovat všechny své blízké, vždyť láska má mnoho podob. Fromm nám ukazuje, že pokud neumíme milovat jiné, své rodiče nebo i sami sebe, ani naše partnerská láska nemůže být plnohodnotná. Protože pravou lásku buď jsme schopni prožít, nebo nejsme. Můžeme se té schopnosti učit a zdokonalovat ji, ale nijak to nesouvisí s tím, jak jsme úspěšní, krásní nebo dokonce zamilovaní. Zamilovat se je snadné, ale milovat, to už je velmi těžké.

Jako i ve svých jiných knihách (např. nejznámější Mít, či být) nám Fromm přímo i nepřímo nastiňuje negativní vliv kapitalistické společnosti na naše chování, jehož spotřební povaha se odráží i do našeho soukromí, našich citů a vztahů. Velmi často podceňujeme tento vliv daný naším strachem z odlišnosti, naší potřebou být součástí stáda. Fromm nás donutí se zamyslet, ukazuje nám svět a naši potřebu lásky v docela jiném světle.

Jako by nás vytáhl nad planetu zemi a donutil nás se podívat na sebe dolů svrchu, z pohledu někoho, kdo je oproštěn od strachů a stresů, z pohledu někoho, kdo ví, co to je cítit a vnímat, z pohledu někoho, kdo je schopen milovat. A tak přestože v této knize nenajdete žádné konkrétní jednoduché návody či cvičení, abyste se naučili milovat, přesto pochopíte, o co tady jde. A co je nejúžasnější, že hluboko uvnitř v sobě cítíte, že jste to věděli už dávno. Fromm však svými slovy způsobuje, že vytáhnete tuhle svou zadupanou část a oprášíte ji.

Přesto pokud vám má kniha dopomoci k hlubšímu prožitku, určitě nestačí ji jen přečíst. A zároveň ani přečíst jen jednou. Je to text, který by se měl vstřebávat pomalu, o kterém je dobré přemýšlet a vracet se k němu, Umění milovat je útlá bible určená pro milující, milované a především pro zamilované, kteří potřebují rozumět umění lásky ze všech nejvíce.


Fromm Erich, Umění milovat
Portál, 2015
Obálka: www.obchod.portal.cz

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s