Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníSvětoví Češi

13.06.2015   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stát se slavným, to by si přálo každé druhé dítě. Není to v životě sice ten nejdůležitější cíl, ale proč nepodpořit dětskou píli třeba předložením správné inspirace. Příběhy osobností, které proslavily naši zem, nazvané "Světoví Češi" sestavil kolektiv autorů Jiří Černý a Jana Jůzlová a ilustroval Jiří Fixl.

Na 77 stránkách autoři představují svým malým čtenářům 27 významných Čechů žijících v 18. - 20. století. Najdou se tu objevitelé, průkopníci, umělci, podnikatelé. Muži i ženy, kteří přerostli národní význam a proslavili sebe a tedy i celý náš národ ve světě. O každém z nich pojednává samostatná kapitola, která se většinou dělí na tři opakující se části: 1. popis životní cesty dané osoby, 2. obrázkový doprovod v komiksovém stylu s důležitými informacemi, 3. související zajímavosti.

Stylisticky příběhy zaujmou, jedná se o vyprávění, nikoliv o strohý popis historických údajů. Kromě samotného příběhu zde najdeme také spoustu souvislostí, které nám, resp. dětem, mohou lépe dotyčného Čecha pochopit, obdivovat se jeho odvaze či politovat okolnosti, které mu nedovolily jeho úspěchy ještě znásobit. Aniž by to čtenáři připadalo, zároveň se tak i učí historii, spojuje si údaje z knihy s těmi, které zná sám, porovnává, přiřazuje.

Dnešní děti mnoho nečtou, tato kniha však délkou neodradí. Méně je více, říká známá poučka, a v této knize to rozhodně platí. Vyvážené množství textu i obrázků je více než přitažlivé. Kniha je tenká, takže neodradí předem svou schopností působit jako zbraň. Stejně tak i každá její jednotlivá kapitola je akorát tak dlouhá na to, aby čtenáře navnadila k dalšímu poznání. Popíše důležité události, ale neotravuje zbytečnými detaily či poučkami. Pokud děti zaujme některá z osobností víc, jedině dobře, mohou si o ní najít něco třeba na internetu. Tím se opět podpoří vnitřní aktivita dítěte.

Troufám si říci, že by tato kniha – určená čtenářům od 8 let - zvelebila každý čtenářský deník a kreativní rodiče či pedagogové jistě najdou způsob, jak ji šikovně využít ve prospěch dětského duševního vývoje. Inspirativní od A až do Z, tvrdím já, a pevně doufám, že takových dětských knih bude na našem trhu v budoucnosti co nejvíce.

Jůzlová, Černý: Světoví Češi
Mladá fronta, 2015
Zdroj obrázku: www.kosmas.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0368 s