Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníOrwellův 1984

15.07.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

George Orwell je skrze svůj dystopický román 1984 často nazýván prorokem naší doby; že předurčil, jak to se světem jednou skončí. Totalitní vláda by měla děsit každého člověka se zdravou myslí, o čemž se nás prostřednictvím knihy 1984 snaží přesvědčit. Knihy, která nás nenechá chladnými a donutí nás jen dumat nad tím, jak by takový svět mohl existovat – a že jsme od toho mnohdykrát nebyli nijak daleko.

Orwell ve své knize stvořil totalitní svět jako ukázku, které bychom se měli bát a jí se nepoddat. V tomto světě existují tři mocnosti, které mezi sebou bez přestání bojují - Eurasie, Eastasie a Oceánie, v níž vládne Strana v čele s nejmocnějším ze všech, Velkým Bratrem. Strana je totalitní nadvláda, která určuje, co se smí a co ne, a když někdy prohlásí, že 2 a 2 dají 5, tak prostě dají 5.

Světem Strany a Velkého bratra nás provází Winston Smith, pracující na Ministerstvu pravdy, kde je jeho úkolem ničení minulosti a nahrazování jí pohodlným materiálem – pohodlným pro Stranu. V tomto světě žádná pravdivá minulost neexistuje a lidé Straně skutečně věří vše, co si o minulosti sama vymyslí. S Winstonem to však není nejinak. Již dlouho pochybuje o stranické ideologii a vzmůže se tedy alespoň k formě protestu, která se nezdá nejnápadnější; začne si vést deník.

Psaní si deníku trestné není, neboť ve světě, v němž Winston žije, trestné není již dávno nic. Neexistují žádné zákony, jimiž by se člověk měl řídit, záleží však na tom, co si do deníku bude psát. A Winston ho začne plnit svými krimipsychy, tedy špatným smýšlením a dokonce nesouhlasem se Stranou – například s nejzákladnějšími hesly strany, o válce, svobodě a nevědomosti -, což už samo o sobě se rovná smrti. Strana nevidí rozdíl mezi myšlenkou a činem, a zda jen špatně smýšlíte, je to, jako kdybyste se fyzického protestu dopustili.
 

Winston nás seznamuje se svým rutinním životem, ve kterém ho trápí bércový vřed a zklamání ze života proudící zapíjí mnoha sklenkami ginu Vítězství denně. Datuje se rok 1984 a ani lidé nejsou, co bývali. Především děti se od malička tvarují dle stranických měřítek a jsou poštvávány proti vlastním rodičům. V tomto světě neexistují žádné city, láska smí proudit pouze k Velkému bratrovi a manželé spolu mohou spát pouze tehdy, pokoušejí-li se o dítě.

Ve světě udavačství, kde každý každého podezírá, však existuje jeden člověk, o kterém si je Winston téměř jist, že o Straně sdílí stejný názor a z hloubi by nejraději vykřikoval ta samá slova, jakou má neustále nutkavou potřebu vykřikovat Winston, totiž PRYČ S VELKÝM BRATEM – samozřejmě tak nikdy nemůže učinit, neboť je 24 hodin denně 7 dní v týdnu pod dohledem obrazovek, které si všímají všech vašich pohybů a i těch nejtišších zvuků. Vidina spřízněné osoby drží Winstona v naději. A nakonec se k tomu přidá i láska.

Tento churavý svět plný špehování, slídění a tajnůstkářství byl Orwellem vylíčen nepopsatelně dobře, a nejde zde jen o příběh, jehož autorem se stal; jde o samotná slova, která k sobě skládal, o jeho um psaného slova, který každou stránkou doprovází nás. Orwellův román je vypravěčský, nenalezne se v něm příliš přímé řeči, která ostatně do tohoto světa nepatří.

Kniha je to velice znepokojivá a jednoduše šílená, plná deprese a vlastně žádné naděje. Je na ní nejhorší právě to, že Orwellův román je tolik autentický. V historii lidstva nic stejného nebylo, avšak – částečně ano. „Zjemněná“ verze tohoto románu byla skutečností a je vlastně i dnes. Po dobu čtení i po přečtení této knihy na nás bude stále padat otázka: nemáme tímto směrem již nakročeno? A jak dlouho bude trvat, než se Orwellova vize zplna naplní?

Nové vydání od nakladatelství Argo je navíc jediné v České republice, které je doplněno o ilustrace Jaroslava Róny, jež knize dodávají ještě hrůznější a přitom úžasnější podtext.
 
1984
Autor: George Orwell
Originální název: Nineteen Eighty-Four
Překladatel: Petra Martínková
Ilustrátor: Jaroslav Róna
Nakladatelství: Argo, 2015
Počet stran: 320
Vazba: vázaná
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0384 s