Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníZ nuzné špeluňky do luxusní rezidence na Páté avenue

23.07.2015   Stanislava Adámková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ann Trow Lohmanová alias madam Restellová. Tato dáma žijící v letech 1811 – 1879 v New Yorku, kde zhruba čtyřicet let provozovala porodnickou praxi, učarovala autorce knihy Kate Manningové natolik, že se rozhodla její životní příběh přetavit do pozoruhodného fiktivního románu o madam X.
Úchvatný příběh… na straně jedné velmi zajímavý, na té druhé zase dech vyrážející, který hovoří o každodenních problémech a těžkých životních podmínkách New Yorku v 19. století.

Kniha Madam X: Můj nechvalně známý život, při jehož psaní se autorka inspirovala ne příliš známými historickými fakty, vypráví o Axie, dceři irských imigrantů vyrůstající v sirotčinci, které se po střetnutí s jedním osudovým mužem změní život od základů. Z třináctileté dívenky žebrající o kus chleba se postupně stane jedna z nejkontroverznějších a nejbohatších postav své doby – nejdříve jako vyškolená porodní asistentka, později jako ženská lékařka, u níž hledají „pomoc“ nejenom prominentní, ale i chudé Newyorčanky. „Povolání“ svérázné madam X však nevoní jisté skupince mužů, kteří ji nařknou z vážných a skandálních obvinění, kvůli kterým utrpí její image a získá si tak u široké veřejnosti nechvalně známou pověst.

Madam X: Můj nechvalně známý život je opravdu úžasná kniha, která v sobě skrývá kousek z biografie a zároveň v sobě bravurně popisuje poměry tehdejšího New Yorku nejenom z ženského hlediska. Bylo zajímavé sledovat, jak byly oba světy – bohatý i chudý – v této problematice šokovaně nevzdělané.
 
Tato kniha má fantastickou ústřední postavu. Ano, „žrala“ jsem Axie – raději madam X – každičké slovo. Role porodní bábylékařkyšiřitelky „obscénních“ materiálů a největší skandalistky Manhattanu ji sedla jak poklice na hrnec. Sociální portrét viktoriánského New Yorku byl vykreslen velmi realisticky – přes silné rozdíly ve společenských třídách spojených s nedostatkem vzdělání a to nejenom v problematice porodnictví. Tragické a smutné chvíle podtrhnuté vyprávěním v ich formě byly kompenzovány notnou dávkou sarkasmu a vtipu.

Příběh této dámy vřele doporučuji ženám všech věkových kategorií. Ale i muži by si zajisté přišli na své. Alespoň trochu by tak pochopili nebo alespoň si představili, jaké to je být v ženské kůži při řešení důležitých etických dilemat.
 
Madam X: Můj nechvalně známý život je strhující příběh inspirovaný skutečnými událostmi, který je navíc zábavný a přiměřeně provokativní. Dostane-li se vám tato kniha do rukou,  zaručeně nebudete zklamaní!

Madam X: Můj nechvalně známý život
Kate Manning
Knižní klub, 2015
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0444 s