Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 11.7.2020, svátek má Olga 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníNapříč Španělskem a Spojenými státy

27.07.2015   Stanislava Adámková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Španělská autorka María Dueñasová se zapsala do povědomí literárního světa především jako autorka debutového románu Čas mezi šitím, který si získal přízeň čtenářů i kritiky. U nás si Dueñasovou pod svá křídla vzalo nakladatelství JOTA a nyní se čtenáři mohou začíst již do druhého autorčina románu Mise zapomnění, který se stal rychle bestselerem a jeho vydání se chystá ve více než dvaceti zemích.

Děj románu Mise zapomnění zavádí čtenáře do Kalifornie, kam se – po zklamání a ze zoufalství kvůli manželově nevěře – uchýlí profesorka Blanca Pereová. Citově nevyrovnaná, zmatená a deprimovaná Blanca doufá, že najde útočiště na malé univerzitě v Santa Cecilii, kde přijme práci na katalogizaci pozůstalosti starého krajana, profesora Andrése Fontany. Ne nadarmo se říká, že práce je nejlepším lékem na smutek a všechny nešvary. Něco o tom ví i naše hlavní hrdinka, které spisy zapomenutého hispanisty, zesnulého před desítkami let, zcela pohltí. V Blančině životě se kromě starého hispanisty, se kterým "tráví" téměř veškerý čas, objeví také další muž: šarmantní a tak trochu záhadný americký kolega Daniel Carter, který toho skrývá víc, než kdokoli – natož Blanca – tuší. Pomalu se Blanca začne zamotávat do sítě vztahů a skrytých intrik a nezbude jí nic jiného než hledat odpovědi na spousty nezodpovězených otázek, které se jí honí hlavou a především, které nesouvisí jen s oběma muži, ale i s ní…
 
María Dueñasová a její knihy jsou jakousi extravagancí v mém knižním repertoáru. Často se mi nestává, aby se mi do rukou dostala kniha španělsky píšícího autora či autorky. Podobně jako u jejího prvního románu Čas mezi šitím, musím i u Mise zapomnění pochválit sympatickou hlavní hrdinku, zajímavé prostředí včetně neotřelého námětu.
 
Děj se táhne napříč staletími a pouze u Španělska autorka a její hrdinové také nezůstane. Prolínání současnosti a minulosti bylo bezesporu působivé. Autorka píše poutavě a zajímavě. Přesně tak, že ani na posledních stránkách jsem netušila, jak kniha nakonec skončí.  I autorčin vypravěčský um nelze opomenout. Mistrně dokázala vykreslit povahové vlastnosti a citové rozpoložení hlavní hrdinky a poskytnout tak čtenářům hlubokou sondu do jejího nitra – ztrátu, bolest a pocit zmaru na straně jedné, ale i šanci na lásku a znovunalezení samy sebe zase na té druhé.
 
I několik výtek si však u tohoto „velkého“ románu vyprávěným výrazným ženským hlasem dovolím. Čas od času příběh narušovaly zbytečně zdlouhavé popisy, stylisticky neohrabaná souvětí a sem tam i klišoidní fráze.

I přesto, si však Mise zapomnění zaslouží vaši pozornost. Vřele jej doporučuji právě vám i vám, milé čtenářky i čtenáři.

Mise zapomnění
María Dueñasová
Jota/2015
446 stran 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2346 s