Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNapříč Španělskem a Spojenými státy

27.07.2015   Stanislava Adámková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

&Spanělská autorka María Due?asová se zapsala do povědomí literárního světa především jako autorka debutového románu Čas mezi šitím, který si získal přízeň čtenářů i kritiky. U nás si Due?asovou pod svá křídla vzalo nakladatelství JOTA a nyní se čtenáři mohou začíst již do druhého autorčina románu Mise zapomnění, který se stal rychle bestselerem a jeho vydání se chystá ve více než dvaceti zemích.

Děj románu Mise zapomnění zavádí čtenáře do Kalifornie, kam se – po zklamání a ze zoufalství kvůli manželově nevěře – uchýlí profesorka Blanca Pereová. Citově nevyrovnaná, zmatená a deprimovaná Blanca doufá, že najde útočiště na malé univerzitě v Santa Cecilii, kde přijme práci na katalogizaci pozůstalosti starého krajana, profesora Andrése Fontany. Ne nadarmo se říká, že práce je nejlepším lékem na smutek a všechny nešvary. Něco o tom ví i naše hlavní hrdinka, které spisy zapomenutého hispanisty, zesnulého před desítkami let, zcela pohltí. V Blančině životě se kromě starého hispanisty, se kterým "tráví" téměř veškerý čas, objeví také další muž: šarmantní a tak trochu záhadný americký kolega Daniel Carter, který toho skrývá víc, než kdokoli – natož Blanca – tuší. Pomalu se Blanca začne zamotávat do sítě vztahů a skrytých intrik a nezbude jí nic jiného než hledat odpovědi na spousty nezodpovězených otázek, které se jí honí hlavou a především, které nesouvisí jen s oběma muži, ale i s ní…
 
María Due?asová a její knihy jsou jakousi extravagancí v mém knižním repertoáru. Často se mi nestává, aby se mi do rukou dostala kniha španělsky píšícího autora či autorky. Podobně jako u jejího prvního románu Čas mezi šitím, musím i u Mise zapomnění pochválit sympatickou hlavní hrdinku, zajímavé prostředí včetně neotřelého námětu.
 
Děj se táhne napříč staletími a pouze u &Spanělska autorka a její hrdinové také nezůstane. Prolínání současnosti a minulosti bylo bezesporu působivé. Autorka píše poutavě a zajímavě. Přesně tak, že ani na posledních stránkách jsem netušila, jak kniha nakonec skončí.  I autorčin vypravěčský um nelze opomenout. Mistrně dokázala vykreslit povahové vlastnosti a citové rozpoložení hlavní hrdinky a poskytnout tak čtenářům hlubokou sondu do jejího nitra – ztrátu, bolest a pocit zmaru na straně jedné, ale i šanci na lásku a znovunalezení samy sebe zase na té druhé.
 
I několik výtek si však u tohoto „velkého“ románu vyprávěným výrazným ženským hlasem dovolím. Čas od času příběh narušovaly zbytečně zdlouhavé popisy, stylisticky neohrabaná souvětí a sem tam i klišoidní fráze.

I přesto, si však Mise zapomnění zaslouží vaši pozornost. Vřele jej doporučuji právě vám i vám, milé čtenářky i čtenáři.

Mise zapomnění
María Due?asová
Jota/2015
446 stran 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0387 s