Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPod znamením půlměsíce

22.08.2015   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nová beletristická kniha Luďka Frýborta "Pod znamením půlměsíce" je velmi pravděpodobnou vizí Evropy za několik desítek let. Kvůli tomuto časovému sepjetí s budoucností se kniha sice řadí do kategorie sci-fi, ve skutečnosti se však jedná o velmi reálnou představu evropského světa, do kterého začíná už dnes pronikat islám. Jak autor zdůrazňuje, v historických převratech vždy udávaly směr radikální menšiny, nikoliv smírné většiny.

Výpravný román, který se odehrává na území celé Evropy a má několik hlavních postav, napsal Luděk Frýbort svým typickým archaickým jazykem, který celému příběhu dodává úžasný rozměr. Jako by to byla kronika napsaná za sto let, ovšem autorem hovořícím jazykem 19. století. Je to zajímavý protiklad, jehož hloubku velmi rychle pochopíte a vstřebáte.

Jelikož je zároveň Frýbort skvělý vypravěč, který se umí vžít do emocí svých hrdinů, román Pod znamením půlměsíce je velmi čtivou konstrukcí fantazie a reality, která vám nedá spát, dokud ji neshltnete celou. Autor přitom nevyužívá žádných masově návykových prostředků v podobě číhajícího sériového vraha. O své hrdiny se budete bát, ale jinak. Uvědomíte si totiž realitu té hrozby. Pochopíte, že tahle sci-fi možná vlastně ani sci-fi není a po těle vám bude běhat mráz. Bledý půlměsíc vám bude někdy připomínat rudou hvězdu a jindy zase hákový kříž. Pronikavá záře islámského půlměsíce zároveň vytváří i své specifické noční stíny.

Kniha popisuje v několika dějových liniích příběh více postav, které pojí společná touha uniknout islámské nadvládě a také záhadná postava Proutkaře, jež celý příběh sešívá neviditelným stehem. Každá z dějových linií by i jednotlivě byla dobrou knihou, dohromady je to napínavý zážitek plný emocí.

Hltači senzací, neočekávejte žádný druh hysterické xenofobie, tato kniha moudře využívá faktů mnoha sociálních studií, které před podobným osudem Evropany varují. Autor se v každém ohledu snažil nezaujatě popsat představu Evropy, která se kousek po kousku bezbranně vzdává muslimské nadvládě. 

Pod znamením půlměsíce je silný příběh hodný zamyšlení, jehož aktuálnost je čím dál žhavější. Neučí nenávidět, ale přemýšlet. Že kniha čtenáře osloví, dokazuje i fakt, že se velmi krátce po prvním vydání již chystá dotisk.


Frýbort Luděk, Pod znamením půlměsíce
Nakladatelství Marek Belza, 2015
Foto obálky: www.kosmas.cz


Odkaz: Rozhovor s autorem knihyKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Luděk Ťopka - 23.8.2015 - 22:15

Přečetljsem tu knihu pozorně a promítal si vduchu ten děj do své země,našeho města a viděl hrůzu našich potomků. Budou mít štěstí a přežijí prokletí jednadvacátého století, horší černého moru osmnáctého věku? Přežijí, jako naši otcové a matky První, a my Druhou světovou? Budou svou kulturu, víru, svobodu a své životy bránit,jako v knize svýcarská garda Vatikán, nebo to vzdají, jako my v devětatřicátém minulého století? Nevím, ale čtěto to záslužné dílo a neztrácejte naději. Radím Vám to a doporučuji - budete přemýšlet a nazírat na současné události na našem přepadeném kontinentě možná jinak. Ještě kritičtěji, neboť kniha byla psána v době, která se tehdy ještě nejevila tak tragicky. Byla sice éra sebevražedných vrahů, ale Islámský stát se teprve rodil a světové televizní stanice ještě neukazovaly řezání hlav a střílení a upaloání zajatců.Nedovedu si představit, jak by ji asi autor napsal dnes. Pokud by se k popisu těch hrůz vůbec odhodlal. Tedy nehltejte ji, ale přemýšlejte nad ní! Luděk Ťopka.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0454 s