Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníZtracené srdce

14.09.2015   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství Motto letos vydalo další knihu oblíbené spisovatelky Evy Urbaníkové: Ztracené. V útlé knížce, která je inspirována skutečnými příběhy, ožívá dnes poměrně živé téma muslimského světa.
Eva Urbaníková se se všemi ženami, jejichž příběh předkládá čtenáři, setkala a vyslechla je. Pro žádnou ženu jistě není snadné vyprávět o tom, co se dosud nezhojilo a zřejmě ani nikdy nezhojí. O tom, co bolí celá léta a nikdy zcela nepřebolí. O zkušenosti, jíž by se všechny vyhnuly, kdyby...

Kdyby jen tušily. Ale copak takových příběhů kolem nás je málo? Setkáváme se s nimi, čteme o nich, vídáme je v televizi, ve filmu a přesto, přesto neuvěříme, dokud se to nepřihodí nám. Láska je slepá. Nevidí hranice, rozdíly kultury, nevidí to, co by vidět měla, neslyší, nechce rozumět. A pak - trpí.

Příběhy šesti Evropanek, které se zamilovaly do muže jiné kultury, provdaly se za něj a měly s ním děti, jsou oproštěny od všech iluzí. To, co vlastně víme, tu ožívá s krutou a drsnou realitou, kdy nic už není stejné jako předtím. V muslimském světě neplatí žádná pravidla. Ženy nemají žádná práva. Vlastně se zdá, že tam znamenají méně než nic. Ženy mají jediné právo - být zticha, poslouchat a doufat. Ze střetu Evropské a Islámské kultury nemůže žádná žena vyjít stejná jako do něj vcházela. Už nikdy nemůže vzít své rozhodnutí zpátky a nikdy nemůže zapomenout, co vše za tuto zkušenost zaplatila. Cena je vždy vysoká. A někdy tyto ženy platí až do konce svého života. Stojí to za to?

Posuďte sami. Přečtěte si knihu "Ztracené", nechte se vtáhnout do osudů šesti žen, které touto zkušeností prošly. Zažijte s nimi lásku, omámení, naději. Zklamání, bolest i nejistotu. Buďte svědky jejich vzestupu i pádu. Až poté, co si jejich prostřednictvím prožijete nejen lesk, ale také bídu tohoto světa, možná pochopíte. Až se vám jejich bolest zakousne do srdce a bude vás svírat jako ve kleštích, pak možná uvěříte, čemu se věřit zdráháte. A nejde jen o to, že se náš život obrátí v prach. Rozhodnutí, které jako žena uděláme, poznamená i děti, které se z takového vztahu narodí. A na něž vlastně nemáme žádné právo. V Islámském státě ne. Tam o životě žen a dětí rozhoduje pouze muž.

Eva Urbaníková,
Ztracené,
Motto 2015


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0215 s