Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDo lavic!

03.10.2015   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S knihou pro nejmladší čtenáře Do lavic! se prvňáčkům bude chodit do školy určitě o poznání veseleji. Dozví se totiž, že o každou školní třídu pečují skřítci. Autorkou knihy je Zuzana Pospíšilová, ilustrátorem Drahomír Trsťan. Čtení pro prvňáčky vydalo nakladatelství Grada.

Úkolem školních skřítků schovávajících se mezi lavicemi je především poctivá péče o pořádek ve třídě a také pomoc školákům. Každý skřítek má na starost jednoho žáka, kterému pomáhá s plněním úkolů a také hlídá jeho věci, aby se neztratily. Skřítci v první třídě proto musí být velmi pracovití a ze všech nejzodpovědnější, vždyť právě prvňáčci potřebují nejvíce pomoci.

Vedoucí skřítek první třídy Zoltán má ovšem veliké starosti, protože mu dva skřítkové chybí, má více dětí než skřítků. Nakonec se vše vyřeší, když přijdou na pomoc do první třídy dva skřítci deváťáci: Alda a Pája. Všichni si oddechnou, ale jen na chvíli. Brzy se ukáže, že Alda a Pája jsou pěkní nezbedové a místo aby svým svěřencům pomáhali, naopak jim vyvádějí neplechy. A nejenom jim, dokonce i samotné paní učitelce. Ve třídě zavládne chaos, který vede až k tomu, že první třída dostane na výpomoc další posilu: kocoura. Proč právě kocoura, to ať už si ale děti přečtou samy.

Sedmdesátistránkový příběh s jednoduchým dějem a dostatečně velkými písmeny doplňují milé obrázky pana Trsťana, na nichž čouhá raráškovství skřítkům z očí. Pohodovému vyprávění s klasickou zápletkou bych vyčetla jedinou drobnost: skřítkové se budou dětem občas trochu plést. Určitě by bylo vhodnější použít pro ně jednodušší a více charakteristická jména (např. Chechtálek a Rarášek místo Alda a Pája), která by ani nebylo nutné si pamatovat, protože by jejich vlastnost vyplývala ze samotného jména.

Dětský příběh Do lavic! patří mezi knihy značky BAMBOOK, kterou založilo nakladatelství Grada pro dětské čtenáře. Bambook je pandí kluk, který se stal maskotem dětské literatury a seznamuje děti se čtením a dětskými knížkami vůbec.

Pospíšilová Zuzana: Do lavic!
Ilustrace Drahomír Trsťan
nakladatelství Grada 2015
Foto obálky: grada.cz

 

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0348 s