Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníCoco a její přítelkyně

15.10.2015   Viola Hubáčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bez přítelkyň by se ze siroty Gabrielle Chanel nestala slavná Coco. Tak uvádí autorka novou životopisnou knihu o slavné módní návrhářce Coco Chanel.
Kniha však více vypráví o tom, jak Coco svoje blízké dokázala také zneužívat.

Dosud nezveřejněné archiválie a soukromé záznamy. Na to láká Marie-Dominique Leliévrová čtenáře. V předmluvě dokonce popisuje svoji vlastní návštěvu v církevním internátu v Obazine, kde Coco vyrůstala. Poetické obrazy, které pak svým perem vykresluje mají nastínit dobu Belle époque, ve které Chanel vyrůstala a tvořila. V podobném duchu se nese celá kniha. Překypuje barvitými až snovými obrazy, které se staly pro vnímavou Coco jedinečnou inspirací.

Strohý život v klášterním internátu a osamělost sice pro Chanel byly velkou inspirací pro její budoucí tvorbu, ale těžké dětství ji poznamenalo vztahy na celý život. Co jí život v sirotčinci naučil nejvíce byla totiž víra pouze sama v sebe a svoji práci. Ačkoli kniha vypráví příběhy lidí, které Chanel na její cestě za úspěchem pomohli, také bohužel téměř každá z kapitol končí odcizením. Když totiž Chanel přišla při nehodě o muže, kterého nejspíše opravdu vroucně milovala, její srdce se zatvrdilo a většinu svých blízkých pak spíše využívala než že by jim sama byla byla oporou.

Kniha přináší zajímavý pohled nejen na osobnost Coco Chanel jako takovou ale i na její složité a mnohdy bouřlivé vztahy. Poetické vyprávění většinou dokresluje atmosféru doby, nicméně v některých pasážích mírně znesnadňuje čtení a pochopení textu. Některé obrazy, které autorka přináší totiž trvají příliš dlouho, jiné , a to často bohužel podstatné, se jen mihnou před očima, takže čtenář nabývá dojmu že je vždy na chvíli v knize ztracen. Některé pasáže se zdají být lehce krkolomně napsané, to bych však přisuzovala překladu z francoužštiny. Celkově však kniha působí příjemným dojmem, jako pohlazení hebkou látkou. 


Coco a její přítelkyně
Autorka: Marie-Dominique Leliévreová


Vydalo nakladatelství Noxi, 2015


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0373 s