Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMilostné příběhy pro pokročilé

14.10.2015   verloren   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ano, opravdu bych ráda napsala pár řádků o knize Milostné příběhy, nečekejte však recenzi na žádnou erotickou beletrii, kterých jsme si užili již dost. Tahle kniha se totiž ve skutečnosti jmenuje Liebesgeschichten, je dvojjazyčná a rozhodně stojí za pozornost!

Publikace Liebesgeschichten, česky tedy Milostné příběhy, je součástí edice cizojazyčných knih se zrcadlovým překladem, které u nás vydává nakladatelství Edika. Obohatí zejména pokročilé studenty německého jazyka, kteří si chtějí své znalosti otestovat čtením poutavých a rádoby obyčejných (milostných) příběhů ze života. Čtyři povídky, jež si v knize můžeme přečíst, jsou z pera Arthura Schnitzlera a Theodora Storma, do češtiny přeložila a původní verze upravila profesorka Jana Navrátilová. Knihu doplňuje CD, kde jsou všechny povídky namluveny rodilým mluvčím, Florianem Tilzerem. 

Autorem tří ze čtyř povídek je Arthur Schnitzler - rakouský prozaik, dramatik a lékař zajímající se o psychologii, který žil na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jeho otevřené milostné povídky, které se neštítily sexuality a vztahů mezi prostitutkami, vojáky i šlechtou, vzbuzovaly za jeho života pohoršení a většina byla cenzurou zakázaná. Dnes už jsme na podobnou literaturu zvyklí, a tak můžeme tohoto zajímavého člověka obdivovat a nahlížet na něj z jiného úhlu pohledu. Bývá, mimochodem, charakterizován jako protipól Sigmunda Freuda, s nímž se však setkal všehovšudy jednou a jeho tvorbu ovlivňovaly především psychologické poznatky a zkoumání společnosti. V této knize si můžeme přečíst povídky Die Frau des Weisen (Moudrý manžel), Die Toten schweigen (Mrtví nemluví) a Frühlingsnacht im Seziersaal (Jarní noc v pitevně). Všechny rozhodně za pozornost stojí.

Poslední povídku napsal Theodor Storm, německý spisovatel a básník z devatenáctého století. Povídka nese název Immensee, který se nepřekládá. Její autor, povoláním advokát, dodnes má své čestné místo na seznamech povinné literatury na středních školách. Povídka Immensee nebyla do češtiny nikdy dříve přeložena a mnoho z jeho díla u nás vydáno nebylo, přesto by se tento autor neměl čtenáři opomíjet.

Jazykové knihy z této edice mám ráda, několik jich vlastním a v angličtině jsem jich nemálo přečetla. Některým lidem zrcadlový překlad vadí, protože prý svádí k nečtení textu v cizím jazyce a k pohodlnému přechodu do čtení v mateřštině. Takové překlady mají však svou velkou výhodu právě pro ty, kteří v otázce daného jazyka nemají ještě úplně jasno a kteří si svými schopnostmi nejsou tak jisti, aby se pustili do nefalšovaného originálu. Kniha je navíc opatřena jazykovými poznámkami, přepisem nespisovné němčiny použité v dialozích (přepis je vždy v poznámce pod čarou, takže neruší, ale napomáhá), a jako již tradičně knihu doplňuje slovníček, komentář k různým gamatickým jevům a otázky na porozumění textu. Čtenář si navíc může přečtenou povídku pustit na CD, které příjemně namluvil Florian Tilzer. Procvičíte si tak jazyk poslechem, pohledem a třeba i mluvou, nic vám nebrání číst si povídky nahlas. 

Za sebe knihu Liebesgeschichten doporučuji všem knihomolům němčinářům, kteří touží po dobrém čtení a zlepšení svých jazykových znalostí. A nejen tuto knihu, nýbrž i jiné kousky z této edice.

Liebesgeschichten
Kolektiv autorů
Edika, 2015Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0376 s