Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDoctor Who: Silueta

29.10.2015   Petr Doubravský   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Usaďte se a zapněte si pásy! TARDIS tentokrát vyráží do viktoriánského Londýna, kde se Doctor v doprovodu Clary pokusí přijít na kloub tajemné záhadě. Tentokrát se spojí s „Paternoster gangem“ – tedy s Madame Vastrou, její manželkou Jenny a majordomem Straxem. Podaří se Doctorovi vypátrat, kdo stojí za sérií vražd? A co má vlastně za lubem?

V pořadí již třetí kniha volně se odvíjející od světově známého seriálu Doctor Who, v českém překladu Pán času, který si získal obdiv několika milionů diváků z celého světa. Tentokrát v detektivním podání z pera Justina Richardse.

Anotace:
„Když je v zamčené pracovně nalezeno mrtvé tělo jistého Marlowa Hapwortha, je zřejmé, že si s touto záhadou dokáže poradit leda Velký detektiv – Madam Vastra.

Z boxera Ricka Bellamyo vysála jakási osoba v oblečení pohřebáka veškerý život. A to rozezlí Sontarana Straxe.

Karneval kuriozit, shluk bizarních a poutavých atrakcí, je místem, kam se Jenny Flintová vydá hledat odpovědi.

Ale co mají všechny tyto příhody společného? A co s tím má co do činění bohatý průmyslník Orestes Milton? Doctor s Clarou se přidají k lovu a brzy se ocitnou ve změti událostí, kde nic není tím, čím se jeví být.“


Zvláštní výkyvy energie přivedou Doctora a Claru do viktoriánského Londýna, kde na zimním trhu shlédnou až nemožné věci, které tuto dvojici přivedou v pochyby. I přes původní plán nechat gang Madam Vastry, ještěří ženy, mimo vyšetřování zdroje onoho výkyvu, potkají později Jenny. Od té se dozvídají, že onen zvláštní výkyv není jedinou neobvyklou událostí na tomto místě. A tak se sejde jedna věc s druhou, až na místě nastane pěkný šrumec. Jak se podaří této pětce rozluštit záhady?

Justin Richards je britský autor soustředící se na science fiction a fantasy. Obvykle děj zasazuje do viktoriánské doby. V roce 1994 publikoval svoji prvotinu - knihu ze série „Virgin New Adventures“ (Virgiina nová dobrodružství), založenou právě na seriálu Doctor Who. Od té doby vydal nespočet knih, a to nejen těch „doctorovských“.

Stejně jako ostatní díla odvíjející se od filmových seriálů, i zde je příběh srozumitelný pouze pro fanoušky zasvěcené do děje a úloh jednotlivých postav. Napínavý a spletitý děj dokáže člověku pořádně zamotat hlavu. Obsahuje nenadálé zvraty, a proto nelze odhalit zápletku včetně vyvrcholení děje hned z první kapitoly, jak tomu v dnešní době často bývá u mnohých detektivek a dobrodružných knih.

V porovnání s novými díly seriálu je tento díl, na rozdíl od první z knih, průměrný až mírně sahající nad průměr. Oproti seriálu papír poskytuje více možností, které by filmoví umělci jen těžko zvládli, a to i přestože v poslední době BBC s efekty exceluje.

Přestože český překlad, stejně jako předchozí publikace, vytvořil Tomáš Oakland, zaznamenal přeložený text veliké zlepšení. Kniha přináší zajímavý pohled na rozdíl mezi jazykem vyšší a nižší společností viktoriánské doby. K radosti všech milovníků seriálu překladatel upustil od počešťování jmen postav. Kupříkladu Clara není Clára a podobě.

Co se materiálního provedení knihy týče, stejně tak jako v originále, i v českém provedení má kniha impozantní obálku, za kterou můžeme vděčit britskému grafikovi Leeovi Bindingovi. Všichni čtenáři jistě ocení pevnou vazbu uzpůsobenou pro čtení kdekoliv. Sám jsem knihu četl na nejrůznějších místech – od postele až po tramvaj.

Detektivní román z historického prostředí skvěle doplňuje předcházející politický thriller a psychologické drama. Vřele doporučuji všem fanouškům i nefanouškům seriálu.

Drobná poznámka pro znalce seriálu:
Jak by řekl 9. Doctor: „Fantastic.“
Jak by řekl 10. Doctor: „Molto bene.“
Jak byl řekl 11. Doctor: „Cool.“
Jak by řekl 12. Doctor: „Clara? What do you think about it?“


Justin Richards
Doctor Who: Silueta
Jota, 2015
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0296 s