Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNaštěstí (ne)máme mléko!

19.11.2015   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Možná ho znáte jako kultovního autora fantasy knížek - stačí zmínit zfilmovaný Hvězdný prach nebo seriálově skvěle uchopené Nikdykde. Ti, kteří holdují komiksu, vzývají jeho jméno jako geniálního scénáristu Sandmana. Tenhle nadaný Angličan ale nyní dokazuje, že mu není cizí ani svět dětských knížek. A co víc, nemusí se v něm vzdávat své typické stylistiky a geniálních, absurdnem zavánějících nápadů! 

Jen si to představte. Jste dítě. Maminka odjede na služební cestu a doma zůstanete s tatínkem a malou sestřičkou. Nic dramatického. Jenže jen na první pohled. Hned první snídaně ukáže, že doma chybí zásadní artefakt. Vy ho potřebujete na ovesné vločky nebo křupínky, tatínek do kafe. Není zbytí, musíte se snídaní počkat, až se otec vrátí i s mlékem z obchodu. Ale tenhle čas se hrozně vleče. A za tu dlouhou chvíli si můžete pokládat řadu otázek, a naopak, tatínek toho může zažít víc, než by se na první pohled zdálo...

Pro dospělého může takhle knížka zavánět až přílišnými kotrmelci absurdit, ale také není určena pro nejmenší. Představivosti meze rozhodně neklade. Nechybí v ní dinosauři, staří bohové, cestování časem a vzducholoď. A také upýři (ano, to Y je tam zcela správně). Je to fantasy na pomezí pohádky, mýtu a líčení snu. Pokud jste četli (nebo viděli) Stopařova průvodce po Galaxii napsaného Douglasem Adamsem, můžete tu jako prádelní šňůru natáhnout paralelu z atmosféry, kterou dílo dýchá. 

Knížka má vtip, spád a sebepodivnější výjev líčí s takovou bravurností, že mu až chcete uvěřit. Ostatně, Gaiman je mistrem svého oboru. Dokázal nalézt mezistupeň mezi dětskou literaturou a dospělým světem fantasy, přičemž neznudí - ba naopak velmi potěší - dětského čtenáře a zároveň dokáže upoutat i dospěláka, který publikaci slupne jako čerstvě utrženou malinu. 

Za pozornost stojí také vydařené obrázky, a tentokrát ani nevadí, že jsou jen černobílé. Dotvářejí příběhovost knihy a i postavám, které se na stránkách sotva mihnou, dávají možnost mít vlastní "život". Typograficky patří knížka také mezi zdařilé. Humorné je i pojetí stránek. Je-li tma, písmo je bílé, pozadí černé. Geniální. Stejně tak oceňuji drobnosti v grafice, jako český překlad i malých nápisů v ilustracích (například, když si postava čte noviny). A konečný verdikt? Pro věk 7+ s rodiči, kteří si občas rádi přičichnou k fantasy, jde o jednoznačně skvělou volbu nového kousku v knihovničce! 


Neil Gaiman (spisovatel), Chris Riddell (ilustrátor): Naštěstí (ne)máme mléko
Nakladatelstvi:ALBATROS
Počet stran: 155
Doporučená cena v kamenných obchodech: 229 korun 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0337 s