Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 4.10.2022, svátek má František 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníPro vrcholové sportovce, mírně pokročilé - i rádoby začátečníky

21.12.2015   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A jsou tu opět - Vánoce. Období plné radosti a pohody (dělejme, že jsme konvenční), které lidem vyjma dárků obvykle přináší i několik kil navíc. Právě po Vánocích, na Nový rok, se lidé uchylují k předsevzetím, jak začnou cvičit, pozvednou si fyzičku, zlepší kondici, konečně budou vypadat tak, jak již dlouho chtěli - neboť jak na Nový rok, tak po celý rok, neříká se?

Valná většina těchto přání - a nelze než poznamenat, že bohužel - končí po pár dnech snažení, či přesouvání na zítra. Tím si, a nejde jen o kontext cvičení, prošel každý. Nechtěli byste s tím ale už konečně, aspoň pro jednou přestat? A ponořit se do činnosti, která váš svět promění v mnohem produktivnější? Proto bych vám dnes ráda představila titul Encyklopedie posilování, skvělou publikaci, která mi znovu potvrdila, jak je na světě se sportem krásně.
 
Pohyb je můj život a má forma prokrastinace má podobu fitness blogů. Miluji zdravou stravu a za svou úchylku považuji pozorování vypracovaného svalstva. Oddávat se fyzické aktivitě je dle mého jedna z nejlepších možných činností. Začala jsem něco dělat a to je úplně všechno. Začátky jsou obtížné. Pro někoho nesnesitelně těžké. Ale jenom o to jde. Začít.
 
 
Encyklopedie posilování nabízí každému něco a i vytrénovaným dá spoustu nového. Provozujete nějaký sport a rádi byste se v něm zlepšili? Kniha vám ukáže, jak na to nejlépe! Rádi byste si vytrénovali konkrétní partii? Směle do toho! Nikdo nebude ochuzen o možnosti tréninkových plánů.
 
Plány na nás však čekají až na konci, pravda, to předbíhám, a většina knihy se zabývá jednotlivými cviky. Co musím zveličit, je úžasné přehledné zpracování. V hlavičce dvojstránky každého cviku si za pomoci symbolů sportů zjistíme, bude-li daný cvik prospěšný ve zlepšení se ve sportu, o nějž máme zájem. Každý cvik je detailně popsán i nafocen.
 
 
Zjistíme si tipy pro bezchybné cvičení, varování, čemu bychom se naopak měli vyhnout a dokonce i upozornění, že daných cviků bychom se měli vyvarovat, trpíme-li různými zdravotními problémy například se zády, krkem či rameny. Navíc jsou na postavě zaznamenány všechny svaly, které se do cviků zapojují a tučně zvýrazněné ty, jež jsou cílovými skupinami. U žádného cviku nechybí vypsané přínosy a hlavně - úroveň cvičení. Tak si každý začátečník může vybrat, co pro něj bude na start nejlepší.

Dohromady v knize nalezneme 125 cviků, z čehož jde o kombinaci protažení, cviků na střed těla, dolní část a pochopitelně i horní část těla, kterému je věnován největší prostor. Na konci části cviků čeká překvapení pro těhotné ženy, kterým je věnována samostatná část; tomu, jaké cviky jsou nejvhodnější a primárně - které jsou bezpečné a nikterak obtížné.
 
 
Po informacích o cvicích na nás již čekají ony tréninky a praxe. V knize najdeme doporučení těch nejvhodnějších cviků a příprav pro 45 sportů, nakonec navíc i tréninky funkční (tedy pro zpevnění svalstva, silnější hruď, cvičení s využitím odporu těla a podobně). U všech tréninků nalezneme dvě verze, abychom si cvičení mohli prostřídávat a samozřejmě u žádné nechybí sekce se stoupající obtížností pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé.
 
(Nejdéle jsem strávila právě u této stránky. Protože já - a box...)
 
Každá specifická část encyklopedie má jinou barvu, aby se člověk při hledání snadno orientovat a rychle našel, co zrovna potřebuje. V úvodu nejsou opomenuta pravidla zdravého stravování, důležitost protažení se před i po každém cviku - plus pomoc při stanovení si vlastního cíle.
 
 
Cvičení není nic obtížného, a to ani z hlediska fyzického, hlavně však ne časového, jak se lidé mylně domnívají. Den má 1440 minut. Doopravdy nemůžete 30 minut z nich strávit prospíváním svému budoucímu já? Začněte hned zítra - a žádný odklad, skutečně zítra. Jednou poděkujete sami sobě. Ještě máte možnost. Máte čas. Tak do toho! Jde tu jen o vás. O vaše zdraví. Sami uvidíte, jaké možnosti se vám se sportovním životem otevřou.
 
Hollis Lance Liebman - Encyklopedie posilování: anatomie
z anglického originálu Anatomy of Exercise Encyklopedia
přeložil Svatopluk Večerek,
vydalo CPress v roce 2015,
376 stran, pevná vazba


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0382 s