Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 12.7.2020, svátek má Bořek 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníKili - příběh psa

15.01.2016   Monika Škubalová   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk


Kili je střední pejsek, kříženec Border colie a Malamuta, je velmi mazlivý, socializovaný a přátelský. Také hodně temperamentní, aktivní, má nesmírnou chuť běhat a chodit na procházky. Je velmi družný bez strachu a bloků k lidem, vítá každého, je důvěřivý. Jako každé štěně je aktivní, rád si hraje je chytrý, až "vyčůraný" a velmi učenlivý. Je mi až záhadou, že takový pejsek byl tak dlouho v útulku - je to jasné, čekal tam na mě!

 
 


Vybrala jsem si ho na webovkách, sedla do auta a už jsem byla rozhodnutá, nastartovat a jet si pro svého šampiona. V tu chvíli manžel spatřil jiskru a nadšení v mých očích, že nasedl a jel také. Věděl proč tak učinil. Když jsme dojeli do útulku, kde někteří psi žijí ve smečkách a po vzájemném seznámení se z jednou z nich, si mě dostalo hned několik chlupáčů. Co vám mám povídat, kdyby se mnou manžel nejel, vzala bych si hned několik psů (mám tam své favority), až dostavíme, určitě si nejméně pro jednoho ještě zajedu. Nebojím se toho, že už by tam třeba nemuseli být, protože stejně jako nás osud spojil s Kilim, bude tam na mě čekat i Orin, Rang, Kraken a Alf. A kdyby ne, budu šťastná za to, že našli svůj DOMOV. Tím rozhodně nechci tvrdit, že by se v útulku neměli dobře, naopak!
 
Pomalu si na sebe začínáme zvykat, cítím, že nás má rád, bere nás jako parťáky, ale i kamarády. O naše malé, dvouleté dítě se "stará" po svém, hlídá ji, mazlí, doráží na ní a všude za ní chodí. Jsou super dvojka. Krom prcka, pochopitelně, v nás Kili cítí autoritu, ale nastavuje si mantinely každý den.
 
Měli jsme jasno v tom, kde pes bude přes den, v noci, jak se o něj budeme starat, čím ho krmit a podobně. (Kili není náš první pes ani zvíře, život na vesnici vybízí k tomu mít i jiná, hospodářská zvířata např.)
 
Přivezli jsme si tedy Kiliho domu. Ustlali jsme mu v předsíni pelech. Vydržel tam opravdu dlouho, neuvěřitelných 10 minut. Bylo mu asi smutno po své smečce a nás bral za smečku novou. "Tak proč jste sakra v obýváku a mě necháváte samotného?", četla jsem z jeho očí. OK ty "drobečku" maličkej, tak tady buď s námi, vždyť si na svou novou smečku přeci musíš zvyknout. Byl hodný, ležel na určeném místě v obýváku a koulel očima sem a tam - pozoroval.
 
Přišel čas odpočinku. S manželem jsme měli jasno. Pes do ložnice nevkročí. Jsme příznivci kontaktního rodičovství a tak spí naše malá s námi v posteli. Ložnice celkově je malá, pes tam prostě nemá co dělat. Jak jsme byli naivní. Opět měl obdivuhodnou výdrž, jak dlouho zůstal, tam, kde měl. Protože dveře byly pootevřené nenápadně strčil do ložnice čumák. Chvíli se nic nedělo, ležel, jako by nic - dělal neviditelného. Neřekla a neudělala jsem nic. Stejně nenápadně jsem se smála. V psí řeči to znamená asi toto: Budu to zkoušet, dokud se neozveš, vždyť mi přeci nemůžeš odolat. Kokám a hele, čumák a packa.....druhá packa...půl těla.....celé tělo....."Co tady děláš?!" Okřikla jsem ho. Kili stáhl uši i ocas, přetočil se na záda a ukazuje mi bříško. Pochopila jsem, že byl zřejmě týrán, neboť snad čekal, že ho uhodím. Nikdy bych to neudělala! Ovšem v tu chvíli jsem jako autorita selhala - on to věděl. Dnes už tomu není jinak, než že má Kili své čestné místo u mě u postele. Já ho venčím, já mu dávám jíst, já si s ním hraji, pro jednou jsem mu odpustila málem všechno, ale přesto mu vládnu pevnou rukou, vzhlíží ke mě a poslouchá.
 
Kili je bezvadný pes, parťák, kamarád, společník, hlídač sportovec, jsem ráda, že jsem natrefila právě na něj. Vím, že on to cítí stejně.
 
Prosím, neberte si psa z množíren, ale z útulků, oni za to stojí!

 
Border kolie je vytrvalý ovčácký pes dobrých proporcí, který byl původně určený především k práci u stáda. Jeho půvab a ladné rysy jsou v harmonii s vynikající tělesnou stavbou.
 
Aljašský malamut je velký severský pes,  který byl vyšlechtěn Eskymáky jakožto tažný pes, určený ke skupinovému tažení těžkých saní na velké vzdálenosti v extrémních polárních podmínkách. Jako plemeno byl uznán až ve 20. století např. v USA v roce 1935Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2396 s