Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníPOSLEDNÍ TANEC – TV tip – má platit zásada Smrt za smrt?

15.01.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příznivce tanečních filmů typu Pomády, Lets dance či Hříšného tance tenhle film nepotěší. Je úplně  z jiného soudku. Tanec se točí kolem smrti respektive popravy a tím nejdůležitějším slovem v názvu je to na začátku – poslední... Stěžejní otázka, která se line celým filmem zní: Skončí Sharon Stoneová na popravišti?
Celých dvanáct let čeká Cindy Liggettová (ztělesněná Sharon Stoneovou) na konec svého života. Za své prohřešky z mládí, kdy se svým komplicem stihla spáchat dvacet vloupání a dvě brutální vraždy, nemohla od justice nejmenovaného jižanského amerického státu nic jiného čekat. Dvanáct let je v ženské věznici připravena zemřít, třikrát byl trest smrti odložen. Tentokrát by již měl být vykonán. Cindy se loučí s příbuznými, dostane se jí instrukcí jak poprava jedem proběhne. Měla dost času přemýšlet o svém životě i důvodech, které ji k nezákonnému činu dovedly. Není ale připravena na to, co již nečekala – že by se mohla zamilovat...
Hlavní postavou filmu totiž není ani tak ona jako mladý právník Rick Hayes (Rob Morrow), jemuž jeho bratr pomohl získat práci v amnestijním úřadu. Zde dostane na starost právě Cindy.  Bere to nejprve jako rutinní povinnost. Při první návštěvě s ním odsouzená odmítá mluvit, ale postupně se o svém životě rozpovídá. Přizná, že vraždila pod vlivem drog, což předchozí soud nevzal v úvahu. Další nesrovnalosti ve vyšetřování a ladabylost předchozího Cindina obhájce vedou Ricka k zesílenému úsilí o obnovu procesu či ke změně rozsudku na doživotí. Nebude však již příliš pozdě?
Známý americký režisér Bruce Beresford, proslavený filmem ŘIDIČ SLEČNY DAISY, sleduje zápas advokáta s justiční mašinérií o život Cindy nezaujatě. Snaží se podávat fakta, nesnaží se zaujímat etické stanovisko k trestu smrti – to ponechává na divákovi. V duchu hollywoodských tradic  se drží realistického přístupu jak k postavám tak i k prostředí (především toho, kde velká část děje odehrává – věznice). Ve stejném duchu se snaží i osvětlit vlivy sociálně problematického  rodinného prostředí, v němž Cindy vyrůstala. Duševní svět Cindy po létech ve věznici je silně omezen podobně jako v době kdy páchala vraždy (k nimž měla dostatečný důvod) a měla sníženou příčetnost vlivem kouření cracku.
Dosti překvapivé bylo obsazení role vražedkyně herečkou Sharon Stoneovou, kterou diváci znali především jako sexy symbol z erotického thrilleru ZÁKLADNÍ INSTINKT. Zhostit se charakterní role byla pro ni výzva. Ovšem v šedivých vězeňských šatech a s rozcuchanými vlasy je k nepoznání a ze sexovky k velké tragické herečce to přeci jen bylo dost daleko. Je trochu obtížné věřit kultivované ženě, že může být drsná a později rezignovaná a odevzdaná osudu. K tomu, aby roli vzala ji musel režisér Bruce Beresford dlouho přemlouvat. Vzala ji nakonec i proto, že nesouhlasí (na rozdíl od většiny Američanů) s trestem smrti. Řekla: „Chtěli jsme především osvětlit poslední dny ženy odsouzené k smrti. Nic víc a nic míň. Divák si musí konečný úsudek učinit sám. Možná ten film přispěje k tomu, že se lidé ještě jednou zamyslí nad otázkou trestu smrti – ať už s ním souhlasí, či nikoli.“
Foto: cineplex.com, film.onet.pl

***************************************
POSLEDNÍ TANEC
USA 1995. Režie Bruce Beresford.
Uvádí Prima Love v pátek 22. ledna od 20,15 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0621 s