Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


Měření



Stoletý stařík, který vyskočil z okna

23.01.2016   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

&Svédský bestseller autora Jonase Jonassona "Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel" byl přeložený do 35 jazyků a stal se předlohou pro stejnojmennou komedii s údajně největším rozpočtem v historii švédské kinematografie (na kterou se můžete podívat 28. ledna na HBO Comedy v 00.40 a ve 20:30). Stejně jako v dalších zemích, i u nás měla kniha obrovský úspěch a v roce 2012 byla nominována na český bestseller v kategorii překladové literatury. Mně osobně nijak zvlášť neoslovila, přestože je svým způsobem geniální.

Nemohu říci, že by mě tento dvouúrovňový příběh vůbec nezaujal. Konstrukce příběhu a všudypřítomná nadsázka zaslouží to nejvyšší hodnocení. Poznáváme tu zajímavé lidi, kteří prožívají originálně rozjetou zápletku a do současně prožívaného příběhu se nám zároveň retrospektivně prolíná historie celého života hlavního hrdiny, stoletého starce Alana Karlssona. Jelikož byl celý jeho dobrodružně prožitý život plný zvratů a divokých obrátek, je to skutečně velmi osobitá celosvětová jízda. Alan Karlsson nám se svým stoicismem a jednoduchým selským rozumem během ní přiroste k srdci, přestože to rozhodně není žádný svatoušek. Neprožívá žádné emoce a jeho svědomí se snadno vyrovnává s každou vlastní špatností, chybou, omylem.

Nejblíž obytné budově, na kousku trávy, měkce přistála velkoobchodníkova hlava. Prázdnýma očima zírala na tu zkázu.

"Cos měl co dělat v mý jámě?" zeptal se Alan.

Alanův nadhled je zároveň velmi inspirativní tím, jak si díky němu zachovává apolitický názor a hlavně vždy nakonec správně volí to, co je dobré pro něj, bez ohledu na ostatní okolnosti. V této bezelstné jednoduchosti, která Alanovi přináší mnoho nových životních zkušeností a díky níž se seznamuje s nejvýznamnějšími lidmi světa, aniž by tím ztratil či jakkoliv měnil svou identitu, připomíná bezprostředního Forresta Gumpa. Alanův příběh je však svým pojetím mnohem povrchnější. Krade se tu, podvádí, podplácí i umírá s důvtipnou nadsázkou.

"Haló, to je letiště Bali?" zvolal anglicky a ihned se mu dostalo odpovědi, že pokud nechtějí, aby na ně zaútočilo indonéské letectvo, jejich letadlo se musí okamžitě identifikovat.

"Jmenuju se Dolary," pravil Alan. "Sto tisíc dolarů."

Stoletý stařík je kniha, která je tak umně vykonstruovaná, že každého čtenáře (i mně) nutí číst dál. Nejenže kapitoly končí v napínavých chvílích, abychom byli nuceni pokračovat, ale především nás baví pozorovat nevšední Alanovy zážitky. Pokud se někdo může nazývat zkušeným starcem, který už ledacos zažil, tak je to určitě právě Alan Karlsson. A tak se nám dobře, se zvědavostí, vrací k rozečteným stránkám.

Je to důmyslný příběh, během kterého oběhnete celý svět, potkáte mnoho známých politiků a prostřednictvím Alanova nadhledu se pobavíte nad nepřímou kritikou mnohých ideologií, čímž je v podtextu příběh mnohem hlubší, než jak se na první pohled zdá. Mně osobně v něm však chybí vnitřní svět postav, emoce a poetika, proto knihu vnímám jako jednorázovou povrchní záležitost. Je to opravdu "jen" zábavná kniha s kriminální zápletkou. Nedivím se, že se stala bestsellerem, rozhodně účinně zkrátí čas, ale rozhodně to není ten typ knihy, ke které se po letech budu vracet.      

Jonasson Jonas
Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel
Paneton 2012
ZDroj foto obálky: neoluxor.cz



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0295 s