Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníS lukem a šípy v ruce

13.02.2016   Adriana Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nevím, jak vás, ale mě vždycky fascinoval pohled na filmové hrdiny, kteří se hbitě oháněli lukem a sestřelili i letící mouchu na vzdálenost padesáti metrů. Pokaždé, když jsem zhlédla Pána prstenů, ptala jsem se sama sebe, jak to ten Legolas asi dělá? Skolí všechny své nepřátele, jako kdyby byla lukostřelba úplná brnkačka. Ale je to tak i ve skutečnosti?
 

 
O ČEM VLASTNĚ LUKOSTŘELBA JE?
 
Jde především o meditativní sport, kdy se lukostřelec absolutně soustředí na koordinaci svého těla. Musí si uvědomovat svůj postoj a držení těla, polohu rukou i způsob uchopení luku. Samotný nátah tětivy by měl zkušený střelec provádět s jedinou myšlenkou v hlavě, a to jak nejlépe dostat šíp do středu terče. Ruka přitom slouží pouze jako „nástroj“ pro manipulaci s tětivou, celou práci odvádí zádové svalstvo. Lukostřelba tedy není ani tak o síle, ale spíš o souladu mysli a těla. Celkově se střelec navíc musí nacházet v uvolněném stavu, jelikož každá křeč může znamenat, že šíp svůj cíl spolehlivě mine.
 
JAK TEDY SPRÁVNĚ STŘÍLET?
 
Rozhodně neplatí, že rychle znamená i dobře. Lukostřelba je meditativní sport právě kvůli tomu, že se provádí v klidu a ve stavu naprosté vyrovnanosti. Čím rychlejší nátah a výstřel, tím větší prostor pro chyby.
Na co se soustředit:
1. Postoj – Jako první věc, na kterou si musí střelec dát pozor, je jeho postoj. Většinou se zaujímá tzv. otevřený postoj, což znamená, že střelec (pravák) stojí levou nohou po směru střelby a nohy má mírně rozkročené. Kolena jsou propnutá a tělesná váha se rozkládá rovnoměrně na obě nohy. Střelec stojí na zemi celou plochou chodidel a aniž by zvedal paty, snaží se opírat hlavně o špičky. To střelci umožňuje mírné naklonění vpřed.
2. Vložení šípu do luku – &Síp střelec vkládá končíkem do lůžka tětivy a dbá na to, aby letka barevně odlišená od ostatních letek směřovala vždy ven z luku.
3. Uchopení luku – Zdálo by se to jako primitivní krok, avšak uchopení luku není zas taková hračka. Levá ruka (u praváka) slouží k uchopení madla, které však nesmí střelec křečovitě svírat. Ruka by měla být natažená, propnutá v lokti a zpevněná tak, aby se o ní luk při nátahu pouze „opíral“. Rameno musí střelec povolit a držet v rovině s loktem a zápěstím.
4. Nátah tětivy – Při natahování tětivy je důležité věnovat pozornost dvěma věcem. První je správné držení prstů na tětivě. Tětivu střelec drží třemi prsty – ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem, a to tak, že tětiva směřuje k poslednímu ohybu ukazováčku a prsteníčku, což vytvoří kolem tětivy „háček“. Následně střelec zpevní bederní, břišní a hýžďové svalstvo, uvolní krk a zvedne obě ruce do úrovně očí. V jedné ruce drží luk a v druhé tětivu. Nátah tětivy pak provádí pomocí zádového svalstva. Obě lopatky se dostávají k sobě. Ve chvíli, kdy se levá (mířící) paže, levé rameno a pravé rameno dostanou do přímky, dostává se tětiva na úroveň obličeje a nastává vhodná chvíle pro výstřel.
5. Výstřel šípu – Ještě před vystřelením, už ve chvíli nátahu tětivy, střelec zaměřuje svůj cíl. Ruka natahující tětivu musí být uvolněná v zápěstí. Tětivu pak střelec vede podle způsobu kotvení na střed nosu, střed úst nebo střed brady. V momentě, kdy se tětiva nachází u obličeje, je nutné dokončit míření a vystřelit. Zpravidla by zaměřování po dokončení nátahu nemělo trvat déle než 3-5 sekund. Výstřel střelec provádí tak, že uvolní prsty držící tětivu a nechá tětivu proklouznout. Při výstřelu však střelec zůstává kromě prstů pravé ruky (u praváka) stále zpevněný. Jde o nejdůležitější okamžik, který rozhoduje o zásahu, či minutí cíle.
 
CO JE NUTNÉ JE&STĚ VĚDĚT?
 
Luk patří ke zbraním, kterými lze bez problému vážně zranit nebo dokonce zabít člověka. Proto by měl každý zájemce o lukostřelbu dbát na bezpečnost a provádět tento sport pouze na místech k tomu určených, tedy na střelnici. Vzhledem k finanční náročnosti tohoto sportu je však lepší seznámit se s lukem na místech, kde je lukostřelba prováděna jako „atrakce pro širokou veřejnost“. Teprve když víte, že ve vás tento zážitek zanechal stopu, můžete uvažovat o koupi vlastního luku nebo o navštěvování tréninků, kde vám pomůcky půjčí.
 
Pokud už se nacházíte ve fázi, kdy uvažujete o pořízení vlastního náčiní, pak byste měli vědět, že koupí luku a šípů to celé teprve začíná. Nezbytnou pomůckou lukostřelce je také chránič předloktí a chránič prstů, bez kterého se žádný střelec neobejde. Bez chrániče si totiž lehce odřete prsty, kterými natahujete tětivu, a předloktí pak zase vystavujete nebezpečí, že po nehezkém a poměrně bolestivém zásahu tětivou získá sytou modrofialovou barvu. Dále budete potřebovat pouzdro a toulec na šípy.
 

VLASTNÍ ZKU&SENOST
 
Když jsem poprvé držela luk v ruce, vůbec jsem nevěděla, jak se mám postavit, jak ho mám držet a jak mířit. Samozřejmě jsem udělala snad všechny začátečnické chyby, kterých jsem se mohla dopustit, a byla jsem ráda, když se můj šíp trefil alespoň do polystyrenové terčovnice (natož do terče!). Přesto jsem se nenechala odradit a následně jsem se přihlásila na hodiny lukostřelby v rámci tělocviku na vysoké škole.

Můj první šíp samozřejmě ani nedoletěl k terčovnici. Ale stačilo pár rad, pár cvičných hodin a už byly vidět pokroky. Zažila jsem si postoj, víc jsem si uvědomovala sama sebe a šípy začaly směřovat blíž a blíž ke středu terče. A pak jsem zažila ten pocit – úplně jsem tomu propadla.

Vždy, když jsem znovu uchopila luk do ruky, vložila do něj šíp a napřímila se, cítila jsem, jak elegantní sport vlastně lukostřelba je.
A nejde ani tak o to, zda se dokážete trefit do středu terče, ale o to, že v tu chvíli se přirozeně stáváte středem svého světa jen vy a přítomný okamžik. Víte, že váš šíp v sobě po výstřelu ponese kus z vás. A je jen na vás, zda se opravdu trefíte nebo ne, zda uděláte chybu nebo dokážete vyhrát.
 
Obrazová příloha byla přejata ze stránek www.pixabay.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0202 s