Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníBear Grylls a jeho schopnost přežít

30.01.2016   Adriana Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dokážete si představit, že vaše loď ztroskotá v ledových vodách oceánu a vy se ocitnete na holé pustině bez známek blízkosti lidské civilizace? Nebo z jakýchkoliv důvodů zůstanete bez šance na záchranu v močále, který svou rozlohou zabírá pásmo široké 80 km? Pokud máte tak živou představivost, jistě si uvědomujete, že byste neradi na takových místech uvízli. Beztak existuje někdo, jehož zážitky předčí veškeré vaše fantazijní představy. Jmenuje se Bear Grylls a rád riskuje svůj život, aby vám ukázal, jak se z těchto situací dostat.
 

Bear Grylls, speciálně vycvičený britský voják, se stal ve svých 23 letech nejmladším Britem, který zdolal Mount Everest. Může se pochlubit černým páskem v karate nebo absolvováním parašutistického výcviku. Ve srovnání s jinými zážitky jsou však tyto zkušenosti vlastně naprosto fádní a obyčejné.
 
Tento odvážný chlapík se proslavil především moderováním pořadů, kde na vlastní kůži ukazuje, jak přežít v extrémních podmínkách. Díky tvrdému výcviku v SAS (britské speciální jednotky) mohl v pořadu uplatnit zkušenosti a znalosti instruktora přežití. To, co v pořadu předvádí, si však běžný smrtelník neumí za žádnou cenu živě představit.
 
V pořadu Nutné k přežití (Ultimate Survival/Man vs. Wild) se Bear Grylls dobrovolně ocitá na různorodých a hlavně opuštěných místech planety. Od vyprahlé pouště až po mrazivé polární oblasti. Přímo před vašima očima se pere s nástrahami přírody a snaží si zachránit život v podmínkách, kde by člověk bez patřičných vědomostí brzy zahynul. Staví se tváří v tvář nedostatku vody, krvežíznivým aligátorům nebo ostrým skalám. A vždy nakonec nachází cestu z divočiny do civilizace.
 
Pravdou je, že Bear Grylls patří k fyzicky vytrénovaným a zkušeným lidem, sám však v pořadech zdůrazňuje, že k nejdůležitějším věcem v boji o přežití patří klid a trpělivost. Unáhlit se by na liduprázdných místech mohlo znamenat smrt. Jakékoliv zranění nebo vyčerpání nejen zpomalí vaše tempo, ale ohrozí i racionální myšlení a udělá z vás kořist. Pokud tedy chcete přežít, nesmíte dát prostor zmatkování. Je nutné všechny své kroky řádně promyslet a zvážit. Takový příklad vám Bear Grylls ukazuje ve svém pořadu, když se snaží například přebrodit téměř dvoukilometrové ústí řeky, jejíž hladina však díky odlivu sahá v nejhlubších místech jen po pás. Jelikož Bear Grylls ostražitě hlídá vše, co se kolem něho děje, všímá si po pár stovkách metrů, že hladina řeky začala stoupat. V takových místech, jako jsou právě ústí řek, znamená příliv prudké zvýšení hladiny, což by pro Beara znamenalo nejen to, že by řeku musel přeplavat, ale dokonce by se vystavil riziku, že ho odnese proud až na otevřené moře. Proto Bear pohotově reaguje a urychleně se vrací na bližší břeh řeky. Zkouší to znovu až za 6 hodin při dalším odlivu.
 
BEAR GRYLLS SE V&SAK ŘÍDÍ MNOHA DAL&SÍMI ZÁSADAMI. JEHO HLAVNÍ RADY BY ZNĚLY NĚJAK TAKTO:
 
1) stanovte si směr, tzn. vydejte se tam, kde je nejpravděpodobnější, že naleznete civilizaci (v poušti jde např. o řeku a zeleň)
2) snažte se být v suchu, trup držte v teple, ale zachovejte si chladnou hlavu (a to doslova!)
3) jezte málo, ale často – v divočině nesmíte opovrhnout ani červy nebo čerstvými žábami
4) mějte dostatek vody
5) včas se připravte na nocování – ještě před západem slunce
6) v noci u sebe mějte oheň
7) pohybujte se tiše, rozvážně, ale co nejrychleji
 
Závěrečná rada však zní: Využijte všechno, co vám divočina poskytne. Ostatně tím se vyplatí řídit i v běžném životě.
 
Dokument "Nutné k přežití"
na Discovery HD Showcase
2.2.2016 od 18:45 a 21:45
 
 
 
VLASTNÍ NÁZOR:
 
Rozhodně jsem se u pořadu nenudila. Při představě, že bych měla projít stejně krizovými situacemi, kterými prošel Bear, neumím skoro zachovat chladnou hlavu ani v bezpečí doma u televize. Největší fantazie a odvaha mi nestačí na to, abych mohla říct, že bych na Bearově místě reagovala stejně. No a právě kvůli tomu díky bohu za to, že jsem pořad Nutné k přežití sledovala – možná mi to totiž jednou ten život vážně zachrání. :) Vřele doporučuji zhlédnout.
 Obrazová příloha byla přejata ze stránek www.pixabay.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0303 s