Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníSe sportem se dá začít i ve čtyřiceti

26.03.2016   Adriana Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sport není záležitost jen pro mladší skupinu obyvatelstva, jak by si někteří lidé mohli myslet. Pravdou totiž je, že mnoho lidí získává ke sportu opravdový vztah až ve věku, kdy na svém těle objevují první příznaky klesající fyzičky a ochabujících svalů. Ostatně tento rozhovor potvrzuje předešlá slova. Přečtěte si sami následující řádky o tom, jak i ve čtyřiceti se můžete ocitnout na vrcholu své výkonnosti:

RENČO, JAK TĚ NAPADLO ZAČÍT SE SPORTEM ZROVNA TEĎ? PROČ NE DŘÍV?
 
Poslední dobou jsem na sobě cítila, že i když jím pořád stejně, nekontrolovaně přibírám. Pozorovala jsem to asi rok. Souvisí to určitě s hormony, začínám mít příznaky začínajícího přechodu. Spalování zkrátka nefunguje tak jako dřív a je třeba se víc hlídat. A protože je mi sympatičtější se víc hýbat než méně jíst, byla to cesta.
Jinak ale není pravda, že bych doteď byla pecivál. To v žádném případě. Rekreačně se věnuji turistice, v zimě lyžování, chodila jsem na různá kolektivní cvičení (jóga, kalanetika, zumba, bosu). Takže jsem celý život pořád nějaký pohyb měla, nejsem zrovna gaučingový typ. Jen jsem se ještě nikdy necítila v takové kondici jako teď, po roce intenzivního tréninku.
 
MYSLÍ&S, ŽE JE HOR&SÍ ZAČÍT NEBO VYDRŽET?
 
Spíš vydržet. Nebo alespoň pro mě, vzhledem k tomu, že jsem i předtím měla nějaký fyzický pohyb, bylo přesvědčení na úplném začátku úplná hračka, vlastně jsem šla jen vyzkoušet něco nového. Pak ale přijde mockrát chvíle, kdy se člověku moc nechce a musí se přemlouvat, zda dneska bude nebo nebude cvičit. Vždycky je ale nakonec rád, že se donutil.
 
KTERÝM SPORTŮM SE NEJVÍCE VĚNUJE&S?
 
Momentálně střídám aerobní cvičení – cvičím buď s kilovými činkami podle Jillian Michaels nebo si zajdu na zumbu – a běh. Většinou běhám dvakrát třikrát týdně trasu kolem 5 km.
 
PROČ SIS VYBRALA ZROVNA POSILOVÁNÍ A BĚHÁNÍ?
 
Spíš to byla náhoda. Na Jillian Michaels mě upozornila kamarádka, když jsem se jí svěřila s tím, že zkouším doma pravidelně cvičit. Okamžitě mi bylo jasné, že jsem se snažila moc málo. Nezvládala jsem to, a to se cvičilo jen půl hodiny. Když jsem po pár týdnech na sobě cítila pokroky, jednou mě jen tak napadlo, že prostě jenom zkusím, kam daleko doběhnu. A překvapivě jsem uběhla na první pokus 1,5 km bez nijak valného zadýchání, ačkoliv naposledy jsem běhala na střední škole, kde jsem s tím měla velký problém. Tak kladný výsledek mě samozřejmě potěšil a navnadil na další pokus, takže jsem příště zkusila běžet 3 km, opět bez valných následků na těle či duchu. Postupně jem protáhla na 9 km. Dnes běhám většinou trasy kolem 5 km, ale nedělá mi problém uběhnout ve vlnitém terénu v kuse 10 km při zachování stejné rychlosti. Zkrátka zachovávám stále stejné tempo, které mi vyhovuje, a jen prodlužuju trasu. Úžasné je, že se i po takové době pokaždé cítím jako vítěz. Vyhrála jsem sama nad sebou. Zjistila jsem, že to jde, i když jsem si celý život myslela, že mě běh nebaví a že je to děsná dřina. Dnes si k němu chodím odpočinout od posilování.
 
CO TĚ NA SPORTU NEJVÍC BAVÍ?
 
Že u něho zapomenu na všechny starosti. Že dělám pokroky, což dělá dobře mému sebevědomí. A že se cítím nádherně, když se po cvičení osprchuju a nadlábnu.
 
JAK ČASTO TRÉNUJE&S A JAK ČASTO BYS DOPORUČILA TRÉNOVAT OSTATNÍM?
 
Já trénuju většinou třikrát v týdnu. Jednou až dvakrát posilování a stejně tak běh. Vychází to tak, že v jednom týdnu dvakrát posiluji a jednou běhám a příští týden naopak. Ale to střídání záleží i na počasí, takže když je ošklivě, spíš posiluju, když je hezky, spíš běhám. K tomu chodím jednou týdně na břišní tance a pokud vyjde počasí, tak o víkendu chodíme na turistické výlety.
Protože nejsem trenér, nerada bych něco doporučovala. Záleží ale určitě na tom, jakých výsledků chce člověk docílit. Co je jeho pohonem.
 
MÁ&S NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ FÍGLY NA TO, JAK SI ZLEP&SIT KONDICI? NEBO JAK VYDRŽET DÉLE PŘI TRÉNINKU?
 
Na zlepšení kondice funguje všechno, každý pravidelný fyzický pohyb, myslím. Odborníci by určitě trvali na správné tepové frekvenci, která je důležitá pro správnou zátěž organismu. Na internetu se o tom dnes dočtete mnoho erudovaných informací.
Aby mi trénink lépe odsýpal, dodržuji pár zásad. Správně a pohodlně se obléci. Před tréninkem nejíst nebo se najíst jen lehce. Mít u sebe pití. Namotivovat se (představit si, jak báječně se budu cítit potom). A také mezitím dostatečně odpočívat. Vím třeba, že dva dny po sobě cvičit, to je zabiják. I proto je pro mě dobré střídat běh se cvičením, je to jiný druh zátěže. Po tréninku je velmi důležitý strečink. A pokud opravdu cítím, že nemůžu, že to není jen lenora, ale chybějící síla, nervu to. Cvik si zjednoduším nebo změním běh na svěží chůzi. A pak si dám delší pauzu, třeba třídenní, cvičení pak jde zase lépe.
 
ZMĚNILA JSI I SVÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY?
Jen trochu. Omezila jsem cukr do kávy a čaje. Čokoládu nebo bábovku si ale klidně dám. Snažím se jíst víc ovoce a zeleniny a častěji než dřív si dám místo pečiva knackenbrot, ale nehrotím to. Co se týká množství jídla, mám dokonce spíš pocit, že teď jím víc – spalování se mi očividně pěkně nastartovalo. Přitom jsem se vrátila na svoji původní váhu a stále si ji držím.
POUŽÍVÁ&S NĚJAKÉ DOPLŇKY STRAVY (NAPŘ. PRO PODPORU RŮSTU SVALŮ)?
 
Vůbec ne. Chci se jen cítit dobře, nechci vypadat jako kulturista.
 
MÁ&S V PLÁNU ZKUSIT I NĚJAKÉ DAL&SÍ AKTIVITY? NEBO TŘEBA EXTRÉMNÍ SPORT JAKO SESKOK PADÁKEM?
 
Extrémní určitě ne, o seskoku padákem bych přemýšlela jedině, kdybych hledala způsob sebevraždy.
Ale nové aktivity ano. Protože se můj manžel věnuje horolezectví a já jsem se na to dřív fyzicky necítila, nyní to začínám zkoušet a přicházím tomu na chuť. Překvapuje mě, jak moc je tento sport o koncentraci. Zatím mám největší problém s výškou. Jakmile se dostanu nad nějakých pět metrů, rozklepou se mi kolena.
 
JAKÝ DŮVOD BY MĚL PODLE TEBE ČLOVĚK MÍT, ABY U SPORTU VYDRŽEL A NEVZDAL TO PO PÁR CVIČENÍCH?
 
Určitě je důležitá pevná vůle, to je asi největší kámen úrazu. Nejspíš proto je snazší chodit na kolektivní lekce, a to s někým, protože člověk se spíš donutí, když to slíbil někomu jinému. Tělo je od přirozenosti líné a pohodlné. Jakmile si udělá větší přestávku, třeba týden kvůli viróze nebo dovolené, hrozně se mu nechce zase makat, výkonnost okamžitě klesne. Ale když se ten prvotní odpor překoná, po takovém dlouhém odpočinku začínají padat osobní rekordy.
Cvičení doma je těžší o to, že tam člověka nic nepohání. Každopádně posilování podle videa se mi osvědčilo v tom, že i tady víc dřu, než když bych si cviky vymýšlela sama, to bych se vzdala při prvním pocitu „už nemůžu“. Přitom platí staré pořekadlo: „Když nemůžeš, ještě dvakrát můžeš!“ Je na tom hodně pravdy. Jde o to přesvědčit hlavu.
 
SEŘAĎ PODLE SVÉHO ŽEBŘÍČKU HODNOT NÁSLEDUJÍCÍ POJMY: síla, kondice, hubnutí, růst svalů, zábava, adrenalin, nové zážitky
 
1. kondice
2. hubnutí
3. zábava
4. nové zážitky
5. síla
6. růst svalů
7. adrenalin
 
MÁ&S NĚJAKOU ZÁVĚREČNOU RADU PRO TY, KTEŘÍ TŘEBA JEN NEMAJÍ ODVAHU ZAČÍT?
 
Ani ne tak radu jako spíš motivaci: čím lépe se cítí vaše fyzické tělo, tím lépe se cítí vaše mysl. Cvičení je dřina, která vás osvěží zevnitř. Pro nás pokročilejší věkem je to také způsob, jak znovu nabít baterky. Cítím se svěžejší, mladší a lépe spím.
 
 
Obrazová příloha: www.pixabay.com
Renatin fejeton o běhání: http://literarnistrom.cz/?p=891
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s