Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníPrvní turnus začíná!

08.02.2016   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Trvalo to jedinou noc, než se Silo, onehdy pouze krátká povídka přístupná na Amazonu, stala bestsellerem. Na autora, který byl nenadálým zájmem zaskočen zcela nepřipraven, se z každé strany valily dotazy ohledně pokračování, kvůli čemuž o pár měsíců později započal tedy s rozšiřováním svého textu, určeného pro neustále se rozšiřující zástupy dalších nadšenců. Téměř 500 stránková publikace si fanoušky získala i u nás, snad všichni se po přečtení však sami sebe ptali: ale jak to začalo? Vážení, přichází Turnus, druhý díl ze séria Sila, s nímž se všechny vaše otázky ohledně tohoto nového postapokalyptického světa zodpoví.

Jak je docela neobvyklé, ovšem v tomto případě velice chytré právě pro ujasnění všeho podstatného, rozhodl se autor Hugh Howey pokračování prvního dílu napsat jakožto prequel, tedy příběh o tom, co se stalo před samotným Silem. Na rozdíl od prvního dílu je Turnus méně akční, což se ovšem vzhledem k obsahu dá očekávat. Nemyslete si však, že zde budete ochuzeni o nová překvapení, jimiž  je prostoupena celá kniha a, co je nejlepší, s příchodem poslední stránky jsou naše otázky ohledně Sila sic zodpovězené, během čtení Turnusu se však nahromadily další, které nám na tento příběh jen tak nedovolí zapomenout.

Začátkem knihy se ocitáme v Silu 1, kde právě probudili hibernovaného člověka, aby odpracoval svůj šestiměsíční turnus a následně byl opět zmrazen. Ačkoliv by se nic podobného nemělo stát, začíná si rozpomínat na svou minulost – na zrůdnosti, které spáchal, na činy, jež vedly ke zničení celého světa, na samotné odhodlání, s nímž činy vykonával. V druhé dějové linii se seznamuje s Donaldem, kterému byla uložena architektonická práce na přísně tajném projektu. Mají však obří obytné válce skutečně sloužit pouze k uložení jaderného odpadu? My již víme, že ne. Jak se s tím ale popere Donald? Začíná tušit, že něco je špatně, něco je jinak, než by správně mělo být, a ví, že on, pouhý jeden člověk, s tím nemůže nic dělat.

Kniha je rozdělena do třech obsáhlých částí nesoucí názvy Odkaz, Předpisy a Dohoda, z nichž každá má dvě dějové linie, ve kterých nám autor objasňuje mimojiné i události, jež byly zmíněny v samotném Silu. V Odkazu se tedy poprvé ocitáme v Silu 1 při prvním turnusu, turnus druhý a třetí poté postupně přicházejí s Předpisy a Dohodou. Dále se rozvíjejí příběhy nastíněnné v Silu – dostáváme se do ohniska Velkého povstání v silu 18, a dozvídáme se, co mělo za následek Velký randál v silu 17, po němž Sólo osaměl na víc jak třicet let.

Stejně jako u Sila má Turnus pomalý rozjezd, zapříčiněním čehož by vás příběh nemusel chytit hned od začátku, ovšem pokud mu dáte šanci a vyčkáte, po překlenutí táhlosti úvodu vás kniha nezklame a dá přesně to, co by skvělá sci-fi posapokalypsie dát měla. Zbytek knihy si užijete, budete postupně odkrývat veškerá tajemství, jejichž gradaci Howey trefně oddaluje rychlým přesunutím do druhé linie. Stránky vám sami nebudou mizet pod rukama – naopak si budete plně uvědomovat všechny z nich, jelikož každá nová stránka pro vás bude novým zážitkem, klidně i při dění běžných událostí.

Turnus vás v žádném případě nezklame, pokud se vám líbilo i předchozí Silo. Zdali vám doteď unikalo i to, nemusíte si ho číst před Turnusem – jej si klidně můžete přečíst jako první a neznalost Sila vám v chápání příběhu nikterak překážet nebude. Turnus je mimořádně dobrý příběh se skvělým nápadem, jejž si oblíbí všichni milovníci kvalitních sci-fi příběhů, jimiž jak Silo, tak i Turnus rozhodně jsou.

Hugh Howey - Silo #2: Turnus
z anglického originálu Shift přeložil Jiří Engliš,
vydal Knižní Klub v roce 2015, 480 stran, pevná vazba
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0322 s