Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníTajemná komnata je znovu otevřena!

22.02.2016   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jakožto třetí nejprodávanější knihu světa je představovat Harryho Pottera pro některé naprosto zbytečné a v určitých ohledech i lehce bizarní – přesto se stále setkávám s tím, jak se dosud mylně domnívám, že vyrůstala-li jsem s jeho filmovou obdobou já a v dětství ho brala jako fenomén, který si nikdo nenechá uniknout, musí tento příběh chlapce s jizvou na čele notně znát každý. I to je docela bizarní, není-li? Proto myslím nikomu neuškodí si připomenout, kdo jen to ten chlapec, který přežil, vlastně je.


Když mu bylo jedenáct let, zjistil, že je čaroděj, na což začal studovat na &Skole čar a kouzel v Bradavicích. Našel si kamarády, sem tam zamával hůlkou, umíchal pár lektvarů, létal na koštěti, seznamoval se s tříhlavými psy a draky, a aby se nenudil, rozhodl se v ohrožení života zachránit kámen mudrců. Takové běžné poklidné dětství, co říkáte? A nakonec se postavil i proti oslabené verzi lorda Voldemorta, černokněžníka, jehož dílem je nejen Harryho klikatá jizva na čele, avšak i smrt obou Harryho rodičů.

Harry je statečný a pro záchranu nejbližších by udělal cokoliv. Závěrem svého prvního školního roku se domohl k pravdě a na prázdniny se vrátil ke svým nerudným příbuzným, u nichž je nucen do začátku dalšího školního roku bydlet. Nemyslete si, s nimi to není žádný med, a pokud jste první díl z této čarodějné série minuli, následné pokračování, Tajemná komnata, vám Harryho život znovu celý osvětlí a vy tak dostanete možnost s naším malým chytrým čarodějem soucítit hned od nového začátku.
 

Harryho příbuzní jsou pouze tři – vykrmený bratránek Dudley, hřmotný strýc Vernon a upjatá teta Petunie. Žít s nimi je pro Harryho větší utrpení než co jiného, a stejnou nevolí trpí i oni vůči Harrymu. Čarodějné schopnosti berou jako úchylnost a kdyby byl celý kouzelnický svět poslán do blázince, nastaly by jim druhé Vánoce. Dva měsíce jsou dlouhá doba, ale obě strany je ve společném soužití nějak překousnout holt musí. Snad by se ta pro ně nekonečná doba nějak překlenula a 1. září by Harrymu na dalších deset měsíců dali radostné sbohem – to by se však jednoho dne nesměl v Harryho ložnici objevit kouzelný domácí skřítek a obeznámit Harryho s tím, že vrátí-li se letos do Bradavic, zemře.

Jenže co byste udělali vy? &Skola se pro vás stává jedinou nadějí, jak od příbuzných utéct, a tak skřítkovi – kde se tu jen vlastně vzal? – upřímně řeknete, že i přes vidinu možného brzkého úmrtí se do školy raději vydáte. Ovšem tento závěr se skřítkovi vůbec nelíbí a provede proto něco, kvůli čemu vás příbuzní budou ještě více nenávidět, dají vám na okno mříže, odtrhnou vás od všech magických předmětů a začne se pozdávat, že žádná naděje na opětovné shledání s přáteli ze školy neexistuje. Jenže na ně nesmíme zapomenout – na přátele! S nimi člověk dokáže divy.

Takže ačkoliv by tomu zprvu s nešťastným pohledem upřeným na mříže a zámky na dveřích svého pokoje nebýval věřil, do druhého ročníku na škole čar a kouzel Harry úspěšně nastupuje a znovu se pokládá do psaní esejí, učení se kouzelných formulí, opětování nenávisti profesora lektvarů a neúmyslného a nevinného porušování školního řádu. Zanedlouho se však ukazuje, že domácí skřítek, který Harryho varoval, měl pravdu – Harry se totiž ocitá ve smrtelném nebezpečí a s ním i spousta dalších studentů školy.
 

Nebyl by to ale ten správný protagonista, kdyby nevzal věci do vlastních rukou a nepustil se do řešení oněch nebezpečných událostí školou zmítající, a tak nás po pomalém a lehce táhlém rozjezdu Tajemná komnata konečně chytne. Co to ta samotná Tajemná komnata vůbec je? Je možné, aby se prastará legenda stala skutečností? A kolik obětí bude potřeba k jejímu dosažení? Jedna za druhou stále přibývají další záhady, jejichž gradace si užijete i tehdy, pokud by vás ani po rozjezdu kniha nečapla a nevcucla do dění tajemné magie.

Co si budeme říkat, Harry Potter je povedené dílo v českém podání navíc i s velice dobrým překladem, který se v tomto případě (co se druhého dílu týká) i věrně podobá filmu, zůstával-li vám tedy tento obrýlený chlapec stále neznámý, ničemu neuškodí, když shlédnete film, jehož dialogy jsou v určitých momentech přesnou replikou těch knižních. Ať se už rozhodnete pro jakoukoliv verzi, rozhodně však neváhejte – neboť jak je známo, Harry Potter je příběhem pro všechny od 9 do 99 let - a i více.

Joanne Rowlingová – Harry Potter a Tajemná komnata (#2)
z anglického originálu Harry Potter and the Chamber of Secrets
přeložil Vladimír Medek, poprvé vydal Albatros v roce 2000,
292 stran, pevná vazba


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0217 s