Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJak vychovávat děti bez rozčilování?

09.04.2016   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na tuto otázku je velmi jednoduchá odpověď: Nerozčilovat se. Ale jak to provést v praxi? Jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii? To nám poradí kniha se stejným podtitulem. Hlavní název knihy vychází z poznání v podobě aha-efektu. Aha! Rodičovství je vlastně o něčem docela jiném, než co jsme v rodičovství hledali. Vychovávali jsme, ale měli jsme vést. Vést s porozuměním. 

Základní myšlenka konceptu knihy spočívá v tom, že vyrovnaní rodiče vychovávají šťastné děti, a to je přece nakonec to, co pro svoje děti nejvíc chceme. Aby byly šťastné. Naše přílišná snaha vychovávat se však často opírá o zcela jiné základní kameny, klade důraz na to, aby se dítě chovalo správně a poslušně. Když však na něj kvůli tomu zvyšujeme hlas, jsme kvůli tomu nervózní nebo mu vyčítáme, radíme a mentorujeme nad ním, účinky naší výchovy se míjí účinkem. Zkrátka ať už si to připouštíme nebo ne, nejvíc ze všeho vychováváme dítě vlastně tím, jaký mu dáváme příklad, protože to ostatní jsou jen rady od cesty. Největší vliv na budoucnost našeho dítěte tedy mají naše emoce (nikoliv dojedené obědy, včasný spánek, hlasité pozdravy, o stupeň lepší známky). Ale to vůbec neznamená, že bychom dítě měli přestat vést. Vůbec ne. Jenom bychom to měli dělat s vlastní vnitřní vyrovnaností, které je samozřejmě velmi nesnadné dosáhnout. Kniha AHA! RODIČOVSTVÍ nám v tom však významně pomůže.

Autorka uvádí a rozebírá tři základní kameny, o které je dobré se opřít a budovat. První je SEBEREGULACE. Často nemohu ovlivnit, co se stalo mému dítěti nebo co již udělalo či neudělalo moje díte, ale mohu ovlivnit, jak na to budu reagovat. A abych jednal konstruktivně, musím se umět ovládat. Ke zvládnutí tohoto bodu výchovy poskytuje autorka mnoho cenných rad a postupů hned v první části knihy.

Druhá část knihy i rodičovské úlohy je NAPOJENÍ NA DÍTĚ, což je v podstatě láskyplný, citově vyrovnaný (nikoliv závislý) vztah mezi námi a dítětem. Doktorka Markhamová nám dává nespočet praktických rad, jak s potomkem správně komunikovat, jak se naučit mu naslouchat. Pokud chceme někoho vychovávat, musíme nejprve pochopit jeho vnitřní svět, a naše dítě je samostatná lidská bytost, která má myšlenky a pocity odlišné od těch našich.

Třetím důležitým aspektem je KOUČINK, takže žádné příkazy a kontrola, ale důmyslné vedení s až rodičovskou profesionalitou. Pokud nám to připadá zbytečně komplikované, stačí si uvědomit, že náš způsob výchovy ovlivní celý život našeho dítěte, že svým působením ovlivňujeme jeho budoucí schopnost se prosadit, najít si přátele, prožívat plnohodnotně vztahy. A tak by byla škoda, kdyby naše liknavost způsobila přesně to, co tak strašlivě nechceme, totiž že uděláme život našemu dítěti těžší.

Celá publikace je psána polopaticky, lidově. Autorka knihy předkládá mnoho příkladů, jak působit na menší i větší děti, a to v mnoha různých situacích. Např. při ukládání ke spánku nebo v situaci, kdy před námi náš puberťák třískne dveřmi. Knihu tak považuji za velice podnětnou a kvalitní příručku pro každého rodiče, který chce vychovat své dítě tak, aby z něj vyrostl zdravě sebevědomý a láskyplný člověk s vlastním názorem a vztahy, které ho budou naplňovat.Markhamová Laura, Aha! Rodičovství
nakladatelství Tady a teď ve spolupráci s nakladatelstvím Mladá fronta

vydáno 2015
zdroj foto: www.neoluxor.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.046 s