Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníZlatko Míčka a Jan Šmíd stáli u zrodu pražských oslav ME ve fotbale

08.06.2016   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na velvyslanectví Francie se ve večerních hodinách dne 26. května 2016 uskutečnila oslava zahájení Mistrovství Evropy ve fotbale, pořádaného v tomto roce ve Francii. V rámci akce proběhl křest knihy autora Jana &Smída, ve které představuje všechna pořádající francouzská města a jejich okolí a to nejen pro fanoušky fotbalu. Kniha nese název Francie – Co v průvodci nenajdete. Kmotry knihy se stali fotbalista Antonín Panenka a rodačka z Francie, herečka Chantal Poullain.  

„Knihu jsem si pročetla, zejména pasáže o místech, která dobře znám, jako je Mariseille, odkud pocházím. Líbí se mi, jak je poutavě napsaná a mám radost, že naši čtenáři mohou poznat Francii takovým osobitým způsobem,“ komentuje Chantal Poullain.
Druhý z kmotrů, Antonín Panenka dodává: „Zahajuji tuto slavnostní událost symbolickým výkopem míče. Přeji všem, aby je kniha i fotbal bavili, jako mě. Osobně mám tři želízka v ohni na Mistrovství Evropy, takže budu bedlivě sledovat a jsem rád, že tady můžeme zakusit trochu tamní atmosféry.“
Oslava byla uspořádána jako garden party v krásných zahradách Buquoyského paláce. Patronem významné společenské události nebyl nikdo jiný, než velvyslanec Francie v České republice Jean-Pierre Asvazadourianem. V zahradách byl zastoupen každý ze šesti regionů, ve kterých se ME odehrává a tak tři stovky hostů, kteří na slavnost dorazili, mohli vychutnat tradiční francouzskou gastronomii v podání šéfkuchařů Restaurantu Passage a vynikající vína. To vše společně s hostiteli Dianou Sixtovou a Zlatkem Míčkou ze společnosti Merlotd’Or, kteří se specializují na investiční vína a dovoz vín z oblasti Bordeaux. Přivítal je moderátor Michal Jančařík, který se stal průvodcem večera. O kouzlo atmosféry se zasloužil Blue Star Václava Marka – big band.
 
Autor knihy Jan &Smíd procestoval všech pět stovek míst, o kterých kniha Francie – Co se do průvodce nevešlo, pojednává. Složil tak personifikovaného průvodce, což ho odlišuje od klasických příruček. Příběhy jsou nasbírané za deset let pobytu ve Francii, z nichž osm působí jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.Jsem moc rád, že Chantal mohla být kmotrou, protože na téma Francie jsme si hodně popovídali a rozhovory s ní, zejména ten, který naposledy dělal Karel &Síp, považuji za nejzdařilejší vůbec. S Antonínem Panenkou jsem hrál za 1. FC Radiožurnál a hlavně je obrovský pojem ve světě, kde je ještě slavnější, než tady. V zahraničí označují „Panenku“, jako gól,“ dodává k volbě kmotrů autor knihy.
 
 
Představované regiony a města:
Pařížv podobě pařížské kavárny
Lille & Lenss výběrem zdejších sýrů a Cideru
Bordeauxústřice z Arcachon s vína Entre-deux-Mer a pečené jehně s červenými víny z Pauillacu
Toulousefoie gras a teriny Thocavin s víny Madiran a Jurançon
Marseilles tradiční Boullabaisse s bílými a růžovými víny z Provence
Nicegrilování, ratatouille a salát niçoise s víny z Domaine OTT
Lyon & St. Etiennešneci a tradiční charcouterie s víny z Beaujolais a Macônu
 
 
Text:  Michaela Lejsková
Foto: Miya &Spačková
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0366 s