Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 9.8.2020, svátek má Roman 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníČARODĚJKY ZE SALEMU - TV tip – příběh ze 17. století s přesahem do nedávné doby

17.06.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

K rozpoutání masové hysterie a historických procesů s čarodějnicemi (jak je známe i z Vávrova filmu KLADIVO NA ČARODĚJNICE) stačilo většinou velmi málo. Ostatně to platí i o mnoha jiných historických událostech (ne-li válkách), kde na počátku byla banalita. Světoznámý dramatik a spisovatel Arthur Miller (znám též jako manžel herečky Marylin Monroe) napsal v roce 1953 drama ČARODĚJKY ZE SALEMU, známé i z českých jevišť a knižního vydání. 


Východiskem pro jeho drama byly skutečné události z roku 1692 ve vesničce Salem oblasti Massachusetts, kde žila křesťanská skupina puritánů. Ne všichni žili tak, jak si dnes puritány představujeme (puritas=čistota, ryzost). Alespoň se tak nechoval ženatý farmář John Proctor, který udržoval styk s mladičkou dívkou Abigail. Když chce vztah přerušit zdánlivě nevinné a skromné děvče spolu s několika dalšími „čaruje“ v lese, běhá zde polonahá, pije kuřecí krev a přísahá smrt manželce milovaného Johna. Abbyin strýc ale dívky v lese zahlédne. Jeho dcera se vyděsí a ze strachu začne předstírat jakýsi trans, který přivede ves na myšlenky o čarodějnicích. Abigailina vražedná posedlost vyvolá ve vesnici hysterii, dívky z obavy, že bude nařčeny z čarodějnictví, začnou udávat jiné nevinné osadníky. Následují kruté procesy, v nichž si již nikdo nemůže být jist životem ani tím, že si s ním někdo touto cestou nebude chtít vyřídit osobní účty. Soudci  Jonathane Corwin a John Hathorn dali tenkrát na popravišti Gallows Hill v Salem Town oběsit  devadesát lidí, někteří zemřeli po výsleších ve vězení.
 Tolik historie. Dramatické události posloužili Arthuru Millerovi nejen k tomu, aby ukázal na děsivé nebezpečí iracionálního fanatizmu a slepého tmářství. V letech, kdy hru psal, probíhal v Americe novodobý „hon na čarodějnice“ – protikomunistická hysterie, kterou vyvolal senátor McCarthy, když začal s šíleným hledáním komunistů, špionů a přívrženců Sovětského svazu v americké federální vládě a mezi kulturní elitou. Miller psal hru jako bezprostřední reakci na tento politický proces – sám se stal obětí mccarthysmu v roce 1956. Hra má tak nadčasový a stále aktuální námět.Drama o netoleranci a manipulaci lidských svědomím  na základě salemských protokolů natočil už v roce 1936 americký režisér Frank Lloyd pod názvem MAID OF SALEM (roli Abigail vytvořila Claudette Colbertová). Sám Arthur Miller by se rád podílel na divadelní i filmové podobě své hry, připravované v roce 1957 ve Francii, ale byl mu sebrán pas a nesměl opustit Spojené státy. Tato verze vznikla v režii Rolanda Rouleaua, který do rolí manželů Proctorových obsadil Simone Signoretovou a Yvese Montanda, zhrzenou dívku hrála Myléne Demongeotová.

Na nejnovější adaptaci se v roce 1996 Arthur Miller podílel i osobně – sám  napsal scénář. Režisérem filmu měl být původně Norman Jewison, ale nakonec se režie ujal britský filmový a divadelní režisér Sir Nicholas Hytner, který dva roky předtím zaujal svým historickým dramatem ŠÍLENSTVÍ KRÁLE JIŘÍHO. Podařilo se mu dokonale vystihnout atmosféru osady bigotních anglických kolonistův drsném přímořském klimatu. Do ústředního trojúhelníku postav si vybral zkušené herce. Zatímco o Danielu Day-Lewisovi (už slavným z filmů VE JMÉNU OTCE, POSLEDNÍ MOHYKÁN či VĚK NEVINNOSTI) ani chvíli nepochyboval, o Winoně Riderové jako Abigail, se nemohl rozhodnout, přestože byla již známá např. z filmů VĚK NEVINNOSTI, DŮM DUCHŮ či  MALÉ ŽENY. Sám režisér přiznal:“Úplnou náhodou jsem se s ní potkal na jedné párty.  Viděl jsem ji rozjetou v plném proudu zábavy a zdálo se mi nemožné, představit si ji jako puritánskou dívku. Poté jsme se setkali za několik dní a najednou přede mnou seděla ztělesněná nevinnost, kterou byste věkem odhadli na takových dvanáct.“ Ženu Johna Proctora, Elizabeth (odmítající svému manželovi intimní styk), zahrála jedna z nejlepších newyorských divadelních hereček Joan Allenová.
Výborné herecké výkony a působivá kamera (Andrew Dunn) povyšují film nad průměr běžné hollywoodské produkce, byť se anglický režisér neubránil v záběru tomu, aby některé scény nepůsobily banálně. Sám režisér Nicholas Hytner o filmu řekl: „Smutnou pravdou je, že tento příběh bude vždy aktuální a populární. Hon na čarodějnice proběhl v Salemu podle stejného vzorce, který se neustále opakuje.“
Foto: csfdd.cz, filmer.cz, moviepilot.com,heritage-images.com
*************************************
ČARODĚJKY ZE SALEMU
(The Crucible), USA 1996, režie Nicholas Hytner
uvádí Prima Max ve středu 22. června od 20,15 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0634 s