Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníAlternativní léčebné metody

06.08.2016   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S esoterikou se doslova roztrhl pytel. Ne každý to vítá, ale už i v odborných kruzích mnozí uznávají, že "něco na tom je". Ideální využití alternativní léčby je především preventivně a doplňkově, tedy jako podpůrnou léčbu ke klasické. Mnoho lékařů po celém světě tuto potřebu uznává a minimálně se snaží pacientovi v alternativních metodách léčby nebránit. Autorka Claire Gillmanová shrnula ve své knize ALTERNATIVNÍ LÉČEBNÉ METODY OD A DO Z více než 70 netypických metod vedoucích k uzdravení.

Celá kniha je v podstatě encyklopedií nejznámějších alternativních léčebných metod. Každé z těchto popisovaných terapií je věnováno jen několik stran textu, kde je obecně popsán způsob léčby včetně vhodnosti jejího použití. Doplňkově pak zde jsou informace o zakladateli konkrétního způsobu léčby či o systému vzdělávání léčitelů apod. Pokud se některá z metod dá použít k samoléčení, je to v knize uvedeno, ovšem jelikož chybí konkrétnější popis metod a většina z nich potřebuje praktický nácvik, nelze se prostřednictvím této knihy žádnou z metod naučit. Je však možné si vybrat metodu, která vás zajímá, abyste se na ni mohli později sami zaměřit.

Všechny v knize uvedené terapie autorka rozdělila do osmi kapitol (okruhů) podle toho, jaké způsoby léčení která terapie používá. V okruhu klasických terapií, jež jsou nejrozšírenější a používají se pro širší škálu nemocí a zdravotních problémů, např. blíže popisuje akupunkturu, chiropraxi, hypnoterapii či reiki. Ve druhé kapitole se autorka zabývá vícedisciplinárními léčebnými systémy použitelnými pro problémy celého lidského těla, kam zařadila např. ájurvédu a tradiční čínskou medicínu. Třetí skupina léčebných metod nazvaná jako techniky zaměřené na správné držení těla / pracující s tělem většinou prvotně řeší problémy pohybové, poúrazové, různé bolesti a psychické problémy a kapitola obsahuje např. popis Alexandrovy či Bowenovy terapie, shiatsu nebo tai-či. Tyto první tři okruhy metod bývají nejčstěji používány a obecně respektovány.

Další čtyři okruhy obsahují již léčebné metody velmi specifické. Ve čtvrté kapitole s dýchacími technikami, které pomáhají v první řadě u psychických potíží nebo astmatu, najdete např. holotropní nebo holografické dýchání, metodu Butejko nebo rebirthing (znovuzrození pomocí dechu). Pátá část zaměřená na léčbu pomocí smyslů, která pomáhá především u psychických problémů a poruch, např. obsahuje popis fungování arteterapie, hydroterapie, muzikoterapie či Bachových květových esencí. Přestože tyto metody pomáhají především "léčit duši", je třeba mít na paměti, že tělo je jedna nádoba a že vše se vším souvisí. &Sestý okruh zabývající se léčením vibrací či energiemi přibližuje čtenářům např. metatronické léčení, léčení čaker, andělské reiki nebo metodu kvantového doteku. Sedmá kapitola shrnuje několik progresivních a regresivních metod, např. terapii regresí minulých životů.

V poslední osmé kapitole se autorka zabývá méně či více známými myšlenkovými a psychologickými technikami, které se často používají i v klasických psychoterapeutických poradnách. Je to např. meditace, neuro-lingvistické programování, kognitivně-behaviorální terapie a další.

Ať už se jakákoliv ze zmíněných technik používá na jakýkoliv problém, pro všechny alternativní léčebné metody platí, že zatímco tradiční medicína léčí příznaky, alternativní medicína se zaměřuje především na odstranění či léčbu příčin, a to bez použití chemických prostředků či operací. Jelikož metod je opravdu velmi mnoho, publikace Claire Gillmanové vám může pomoci se v množství dnes nabízených možností trochu zorientovat. Kniha je přehledná a kromě dobře uspořádaných, barevně odlišených textů, nabízí též množství ilustračních fotografií, takže se v ní dobře čte třeba i jen tak ze zvědavosti.Gillmanová Claire: Alternativní léčebné metody od A do Z
Překladatel: Gabriela Hajtmarová
Vydalo nakladatelství Metafora v r. 2016
400 stran za 399 Kč
Foto obálky: www.metafora.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0382 s