Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 14.7.2020, svátek má Karolína 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12915
Komentářů: 11144


MěřeníMonument 14

21.07.2016   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí - šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby.

Na knihu jsem se již dlouho těšila, a to nejen kvůli nádherné obálce. Nyní jsem se k ní konečně dostala a měla možnost si ji přečíst. A že jsem se měla na co těšit, Emmy Laybourne je spisovatelka, herečka, učitelka a podařilo se jí napsat výborně propracované dílo, u nějž se jistě nudit nebudete.


Lidé s krevní skupinou A pocítí silnou reakci na kůži v podobě puchýřů. Dlouhodobé vystavení chemikálii způsobí silné krvácení vnitřních orgánů a následnou smrt.“ Podíval jsem se na Nika. Byl áčko. Osobností a očividně také krevní skupinou. „Lidem s krevní skupinou AB chemikálie způsobuje halucinace a paranoidní deziluze.“ Brayden si zabořil tvář do dlaní. „Stále se debatuje nad důsledky pro lidi s krevní skupinou B. Je pravděpodobné, že lidem s krevním typem B chemikálie způsobí dlouhodobé reprodukční problémy a pravděpodobně i sterilitu.         - Monument 14, str. 78 -

 
 
Apokalypsa přichází
Jako každý den cestuje Dean do školy školním autobusem. Jenže dnešek bohužel není jako každý jiný den, z nebe začnou padat obrovské kroupy a jako jediná záchrana pro dva autobusy plné dětí, se jeví nedaleký supermarket. Do jeho bezpečí se dostane čtrnáct dětí, ve věku od předškoláků až po středoškoláky, a řidička autobusu paní Woolyová, která se rozhodne vrátit do města a sehnat pomoc. Chvíli po jejím odchodu se v supermarketu spustí mříže, a tak už nikdo nemůže proniknout dovnitř ani ven. Děti se ve zprávách dozvídají, k jaké tragédii došlo a že venku za zdí je chaos. Dále přijde varování, že bude ještě hůř. Kvůli běsnění přírodních živlů došlo k úniku bojových chemických látek, které na každého účinkují jinak. Můžete jen trpět paranoiou, anebo být úplně mimo a chtít někoho sežrat. Zvládnou se děti nějak dohodnout a postarat se o sebe i přes velmi odlišné povahy? A mohou ještě vůbec někomu z venčí věřit?

Děj je převážně akční, místy i vtipný a na nudu si v tomto apokalyptickém příběhu určitě stěžovat nebudete. Monument 14 Vás pohltí od první stránky a nepustí, dokud nedočtete. Kniha je psaná z pohledu středoškoláka Deana, což se mi líbilo. Měla jsem ho jako hlavní postavu ráda, i když ze začátku mezi dětmi nebyl zrovna velkým oblíbencem, ale vlivem okolností začal na žebříčku popularity stoupat a jeho charakterové vlastnosti se postupem času měnily. Navíc to byl jen člověk, žádný superhrdina, ale i přes to se rychle učil a se všemi situacemi se vypořádal obstojně.

Ostatní postavy také byly skvěle propracované, každá osoba byla jedinečná, a tak vám vůbec nedělalo problém si je všechny zapamatovat a rozeznat je až do posledního nejmladšího dítěte. Za chvíli jste věděli, kdo jsou populární fotbalisti, skaut, anebo které z dětí je nejotravnější. Právě rozmanitost postav mě překvapila nejvíce, opravdu by mě nenapadlo, že jeden autor dokáže v jednom díle popsat tolik naprosto odlišných povah. Navíc v situaci jako je tato, kdy postavy neví, zda budou zavřené v supermarketu dny, týdny nebo měsíce a dále netuší, co se stalo s jejich rodiči a zbytkem světa. Začínají panikařit a i to je popsané velmi působivě. Celý děj je vyprávěn takovým stylem, že se do příběhu rychle vžijete a vše na vás působí velmi reálně. V dnešní době, kdy se každou chvíli mluví o nějakém konci světa, budete čekat už jen na ty velké kroupy, které to vše odstartují.
 
Knihu určitě doporučuji. Pokud máte rádi dystopie, psychologicky dobře propracované postavy a strhující děj, tak neváhejte a Monument 14 si určitě přečtěte.

Emmy Laybourne - Monument 14
Baronet, 2013
296 stran
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2301 s