Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníRok ohně

15.09.2016   Kateřina Müllerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Petr Eisner v roce 1998 získal za svou poezii ocenění na soutěžním festivalu Ortenova Kutná Hora. Na to konto mu o tři roky později jako prvnímu vychází v knižnici Ortenovy Kutné Hory básnická sbírka Jogging a Skleróza. Velkého ohlasu kritiků a čtenářů se dočkaly taktéž jeho první dva romány Rychlé lodě do pekel a Obranný reflex. Úspěch zaznamenaly také jeho divadelní hry, zejména pak Milující sestra z roku 2002, která byla o sedm let později zpracována do knižní podoby.

Návrat do minulosti…
Dokážete si představit, že byste měli možnost, aspoň jednou se vrátit do minulosti? S knihou Rok ohně se vracíme do Německa roku 1932, kdy stoupá nezaměstnanost a lid se začíná bouřit. Právě v této době se začíná projevovat jeden velmi schopný řečník a nemůže jím být nikdo jiný, než Adolf Hitler. Německému lidu dochází, že takhle to dál nejde a stávající vůdce změny neslibuje, tím má Hitler cestu k moci otevřenou. Anebo ne? Co když se mu do cesty postaví jedna mladá a tajemná žena?
  
Erna Leitnerová má splnit čtyři úkoly. Musí se dostat do Mnichova, najít si byt a poté si najít práci. Moc ráda fotografuje, a tak je pro takovou práci schopna udělat skoro cokoliv. Práci dostane hned na po prvé v nakladatelství, které dělá reklamu pro Adolfa Hitlera a její novou kolegyní není nikdo jiný, než Eva Braunová. Co stojí za její snahou o navázání přátelství s Evou Braunovou? Má snad Erna s Evou nějaké plány? Jaký je Ernin čtvrtý úkol? A co způsobuje její neustálou bolest hlavy?
 
Rok ohně je mou první knihou od Petra Eisnera a mohu říct, že tento spisovatel na mě opravdu zapůsobil. Kniha je psaná velmi čtivě a je vhodná i pro čtenáře, kteří historii v lásce moc nemají. Autor nás nezahlcuje zbytečnými daty a detaily historických událostí, ale vybral jen důležité situace, které popsal stručně a které byly důležité pro příběh, aby si čtenář připomněl, jak to tehdy vše probíhalo.
 
Kniha je sice psaná z pohledu Erny, ale úplně se do postavy vžít nelze, a tak to Petr Eisner také zamýšlel. I když nám zprostředkoval Erniny nynější pocity, stále ještě zůstává spousta otázek o její minulosti. Autor toho vždy řekne tak akorát, aby toho neřekl moc a Erna si zachovala svá tajemství a díky tomu i určitou tajemnost. Líbilo se mi nejen bližší poznání doby, ale i poznání postav. I když jejich chování bylo smyšlené – nikdy mě třeba ani nenapadlo, že by Adolf Hitler mohl jít do kina nebo Eva Braunová s kamarádkou na pivo. Díky tomu postavy vypadají lidštěji a při čtení si je čtenář nepředstavuje jako fotografie z učebnice.
 
Knihu všem vřele doporučuji, je to historický thriller, který poukazuje na to, jak může dopadnout situace, kdy se dostane k moci jeden fanatik se svými poskoky. Ovšem Rok ohně má také možnost historii měnit, co by se stalo, kdyby to bylo všechno úplně jinak? Kdo ví…

Rok ohně - Petr Eisner
Knihovnice.cz, 2014
349 Kč, 320 stran


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0444 s