Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníPřichází Selekce...

03.10.2016   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Knihy, které vydává CooBoo nyní jako komplet i s volným pokračováním s názvem DCERA, lákají čtenáře už svými nádhernými obálkami, které zdobí nápadité ilustrace. Příběh Americy Singerové v post apokalyptickém světě, rozděleném do kastovních systémů, je sice určen zejména pro náctileté čtenářky, nicméně myslím, že si najde své příznivce i v jiných věkových kategoriích. Kiera Cass totiž umí psát a ví, čím přitáhnout čtenáře.

Příběh, vyprávěný v první osobě, nám postupně otevírá dveře do světa, který sice neexistuje, ale klidně by mohl. A možná, že ve své podstatě je to pouze odvrácená tvář zrcadla toho našeho světa, tvář, kterou my ovšem nevidíme - nebo vidět nechceme.

Zprvu jsem měla dojem, že vlastně čtu pohádku - a nasvědčovalo tomu i to, že princ blíže neurčené země si v soutěži, kterou sleduje celý národ, vybírá svou budoucí manželku - a královnu země. America Singerová se do soutěže vlastně dostává omylem. Nechce se stát královnou a nechce ani prince Maxona. Sice by mnohé získala, ale má dojem, že by i o mnohé přišla. Jenže princ není takový, jakého si ho představovala - a vlastně ani nic dalšího. Dokonce ani život, o jakém snila před soutěží. America velmi brzy poznává, že pravda bolí.

To, co v prvním díle s názvem Selekce, vypadá jako hra, se velmi brzy změní v boj nejen za pravdu, ale i za život. Ačkoli America zůstává v Elitě a účastní se dalšího boje o srdce prince, zjišťuje, že za to platí velmi vysokou daň. Svým nesmiřitelným postojem k pravdě se dostává velmi často do střetů nejen s ostatními dívkami, ale i s princem a co hůř: s králem, který se stává jejím nejzarytějším nepřítelem.
 
Dějem zamotá i její přítel z nižší kasty Aspen, který se ocitá v roli královského strážce a rozhodne se bojovat o její srdce, které tak neuvážlivě sám pošlapal. Karty příběhu se jeho příchodem do paláce zamíchají tak, že čtenář neví, komu by měl fandit.

Jestliže vám druhý díl maličko vyrazí dech a máte dojem, že pohádka se kamsi vytrácí, s otevřením třetího dílu s názvem První vám zcela jistě klesne brada. Tady už nejde ani tak o to, vybrat si toho pravého, jako spíš o to, neztratit sebe sama. America svou nerozhodností málem ztrácí vše, na čem jí opravdu záleží. Děj spěje ke konci přímo kosmickou rychlostí a čtenář tají dech. Troufám si říct, že většina těch, co se pustili do Selekce, si na konci třetího dílu připadala, jako by utržila ránu dělovou koulí přímo doprostřed čela. Já alespoň ano. Bylo to úchvatné, strhující, šokující, smutné, plné krve, bolesti i lásky, bylo to prostě nepopsatelné. Abyste to mohli vstřebat, musíte si prostě tento příběh přečíst - a to i v případě, že jste svých náct už dávno, dávno nechali za sebou. Všechny tři knihy jsou plné vtipných scén, které odlehčují to, co by mnohý možná nazval prvoplánovým příběhem červené knihovny. Ale to, jak se děj postupně zamotá, nám napovídá, že o červenou knihovnu tu rozhodně nejde, i když zpočátku tomu vše nasvědčuje. Ne však všichni se dočkají konce a ne pro všechny bude šťastný. Spisovatelka Kiera Cass umí prostě šokovat. A překvapovat. A napínat.

I proto jsem se s radostí pustila do 4. dílu tohoto boxu, který je zároveň zřejmě prvním dílem další série o selekci - nyní však obrácené. Hlavní hrdinkou je zde totiž královská dcera Eadlyn, která je svými rodiči přinucena k tomu, aby si vybrala manžela stejně jako její otec. V jejím případě jde zprvu pouze o zástěrku. Má zabavit lid, aby její otec našel cestu z velmi složité politické situace a zachránil stát. Eadlyn se bouří a odmítá spolupracovat, ale... Jak dny plynou, něco se v ní zlomí. Už v nápadnících, kteří bydlí v paláci, nevidí pouze vetřelce. Vidí v nich obyčejné kluky, kteří touží po lásce. A po čem touží ona?
 
Na to si zřejmě budeme muset počkat, než nakladatelství CooBoo přeloží další pokračování této úchvatné série. Ano, opakuji se, ale mě tyto knihy opravdu uchvátily. Příběh se čte velice dobře a rychle (všechny 4 knihy jsem měla přečtené během jediného týdne), zdá se, že se prostě od něj nemůžete odtrhnout. Nyní tedy budeme doufat, že spisovatelka rychle dopíše další díly, abychom se dočkali toho, jak to celé dopadne.

Selekce Box 1-4, Kiera Cass, CooBoo 2016
Zdroj foto http://www.hledejceny.cz/?s=selekce+box+kiera+cassova


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0376 s