Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníMalíř Burian jako ilustrátor dobrodružných knih

11.10.2016   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Obrázky v nové knize z konce léta 2016 berou dech. Je to výběr prací klasika Zdeňka Buriana, tentokrát ale zaměřený na jeho tvorbu pro dobrodružné romány. 

Ondřeji Neffovi se dostalo cti napsat k této publikaci úvodm a mkíní:
„... jak jsem poznal Buriana profesionála, měl by obrovskou radost z úrovně reprodukcí. Kvalita dnešní polygrafie předčí vše, co bylo v třicátých a čtyřicátých letech, natožpak to, co přišlo potom. Bez přehánění můžeme konstatovat, že takto reprodukované své práce Burian nikdy nespatřil.“

Svazek Dobrodružný svět Zdeňka Buriana se stal srdeční záležitostí ředitele a redaktora Albatrosu Ondřeje Müllera a znalce Rostislava Walicy. Cenné originály zde přítomných Burianových kvašů leží dnes jednak v Památníku národního písemnictví (ve většině případů), jednak u různých sběratelů; nyní se ale ocitly zde, na kvalitním papíře. Kniha ovšem není klasickou monografií (tu již vydal právě před jedenácti roky Vladimír Prokop), ale skládá se ze sedmatřiceti kapitol o - často podřadných - autorech, které mistr svými legendárními kvaši navždy povýšil.
Po třech kapitolách je věnováno Fenimoru Copperovi, Josephu Delmontovi, Rudolfu de Haasovi a Luigi Mottovi, ale největší počet kapitol (pět!) náleží Dumasovi (str. 174-201).  Další dvě si právem vydobyl Rudyard Kipling a následují Alfred Assolant, Rex Beach, Ottwell Binns, Max Brand, Otto Will Gail, Henrik Sienkiewitz a (titulkem Ondry Müllera) „Víc než klasik moderní dobrodružné literatury“ Robert Louis Stevenson.

Další, často stejně pěkné malby, doplňují stati o řadě autorů dnes už v podstatě úplně neznámých.

A Češi? Do výčtu pronikli jen dva. Stanislav Reiniš a Václav Beneš Třebízský.

V čase směrem k nám je ovšem náplň svazku ohraničena rokem 1942 a měl by se tudíž na trhu ještě vynořit zbytek souborného vydání všech dochovaných (a dosažitelných) Burianových obrázků. V seznamu Doplňující literatury nechybí ani publikace Ondřeje Neffa (1980) a zmíněného Vladimíra Prokopa (2005), přičemž na práci druhého z nich Walica a Müller výslovně navazují. V závěrečném eseji pak Walica vřazuje ilustrace z knihy do širšího kontextu tvůrcova díla, potažmo připomíná okolnosti jejich vzniku.

Nad podobnými stránkami na chvíli zapomenete na svět. Akcemi hýřící galerii uzavírá přetisk hned šesti rozličných Burianových podpisů. U mnoha ilustrací jsou také původní citace z textu dobrodružných románů a sestavovatelé dokonce vyhledali citace původní a rozsáhlejší, které se vyskytují už v prvním časopiseckém uveřejnění. Dopisoval je pod obrázky někdy Burian sám a zakládal si na tom, že knihy, které ilustruje, také čte. Promýšlel dějové okamžiky vhodné k výtvarnému zpracování a věrně provázel vždy „tu pravou“ pasáž.

Přednostně Müller a Walica shromáždili knižní tituly, které byly původně zveřejňovány v časopise Dobrodružný svět, a naopak pominuli knížky, jež v minulých letech vyšly znovu a jsou dostupné, nebo se Ondřeji Müllerovi zdají natolik zajímavé a závažné, že je Albatros ještě reedituje.

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana.
Ilustrační tvorba z let 1927-1942 pro nakladatelství J. R. Vilímek a další.
Sestavili Ondřej Müller a Rostislav Walica. Autorské portréty napsal Ondřej Müller.
Esejistický doslov Po stopách legendy (str. 392-407) napsal Rostislav Walica. Prolog Vycházky do snu
Ondřej Neff.
Odborně lektorovala redakční rada ve složení Pavel Herian, Jaroslav Holub, Jiří Pošva a Jiří Sedláček

Graficky upravil a sazbu písmem Skolar PE provedl Michal Chodanovič. Odpovědný redaktor Ondřej Müller. Technická redaktorka Radka Konvičková
Vydalo nakladatelství Plus v Praze roku 2016 ve společnosti Albatros Media.
416 stran. ISBN 978-80-259-0561-6

Foto obálky: nakladatesltví Plus 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0375 s