Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníStvůry

05.11.2016   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Prvotinu Luďka Kubáta Stvůry vydalo v letošním roce nakladateství MOBA a označilo ji nálepkou "původní česká detektivka". Autor pocházející z Klášterce nad Ohří zasadil děj do prostředí svého města a jeho okolí, což samozřejmě vzbudilo především regionální zájem. Nahlédnout do života malíře Karafiáta, jehož klidné vody zčeří vražda jeho ženy, však samozřejme rádi nahlédnou všichni milovníci detektivního žánru.

Román je i přes vyšetřování několika vražd povětšinou pohodovým popisem Karafiátova života a i když ke konci samozřejmě děj graduje, nijak nervy drásající napětí, při kterých si budete okusovat nehty, nečekejte. Stvůry jsou pěknou, dobře zpracovanou kriminálkou, kterou zvládnou přečíst i slabší povahy. Autor si zbytečně nelibuje v nechutných popisech detailů, ale naopak má k nám čtenářům ohled.

Snad by se dokonce dílo mohlo bez ztráty kytičky zařadit i do kategorie společenský román s kriminální zápletkou, přestože dle obálky spadá do původní české detektivky. Ne že by snad příběh byl méně kvalitní, je to pouze tím, že jsme v posledních letech příliš uvykli na všudypřítomné a gradující násilí, a tak ho nějak podvědomě v detektivce očekáváme pořád víc a víc. Už dávno nám nestačí jen se trohcu bát a chytit viníka. Ve skutečnosti se ale příběh v románu Luďka Kubáta mnohem více blíží realitě než morbidní a nervy drásající severský thriller. A tahle podobnost s realitou může být z určitého úhlu pohledu mnohem děsivější. 

Stvůry jsou zkrátka typickou českou detektivkou, která je zasazena do českého prostředí a jejíž hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé. Děj se odehrává v severočeském městečku Klášterec nad Ohří, které autor coby místní výborně zná. A hlavní hrdinové nejsou ani super špióni s geniálními schopnostmi, ani bestiální masoví vrazi, jejichž agresivita stále stoupá - přestože v tomto ohledu je k thrilleru dobře nakročeno.

Slušně nakročeno má do literárního světa i sám autor Luděk Kubát, který Stvůrami ztratil své literární panictví. Jsme zvědaví, co to bude příště. Prý zase detektivka, sliboval pan Kubát na křtu své knihy. A o mrtvoly prý zase nebude nouze...


Kubát Luděk, Stvůry
nakladatelství MOBA, 2016
Zdroj foto: kosmas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: luděk kubát - 28.11.2016 - 14:09

stvůry
díky, Renato

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0352 s