Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 28.11.2022, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13316
Komentářů: 11326


MěřeníJan a Kája Saudkovi v Plzni

24.10.2016   Stanislav Polauf   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Po pražské Gallery of Art, kde bylo dílo bratří Saudků vystaveno od 24.4.2015 do 31.1.2016 se větší část děl přesunula do výstavních prostor Západočeské galerie v Plzni.
Obdivovat černobílé fotografie Jana Saudka a kresby a ilustrace Jana Saudka, dvou bratrů. dvojčat a geniálních umělců dnešní doby, budou mít návštěvníci do 27. listopadu.

Plzeňanům se tak splnilo jedno z mnoha přání – získat do místních prostor alespoň část toho, čím umělecká Praha hýří mnohdy až přespříliš. Je pravda, že v rámci „Evropského hlavního města kultury,“ jímž Plzeň byla loni, se ve zdejším kulturním životě mnoho změnilo k lepšímu a Plzeň výrazně zabodovala jak směrem ke svým občanům tak i získala uznání celého kulturního světa. Nicméně onen - dříve tak častý pocit – že toto město je tak trochu stranou „velkému“ umění a že blízkost hlavního města jej odsouvá na „provincii“ zájmu umělců  - to ještě chvíli bude doznívat. Ale časy se mění a v Plzni je mnoho zajímavého k vidění stále častěji – což dokazuje (nejen) tato výstava.

 
„Tvorba Jana je na plzeňské výstavě zastoupena téměř stovkou fotografií. Ikonicky známé, ale i téměř neznámé fotografie, které byly zatím k vidění na několika málo výstavách“
, říká kurátor výstavy Miroslav Houška. Taková je expozice fotografií Jana, rozdělená do dvou sekcí. Na jedné mohou návštěvníci výstavy vidět kolorované fotografie, které byly vytvořeny   na přelomu 80. a 90. let. Druhá sekce pak obsahuje černobílé fotografie, na nichž se autor jakoby vrací ke kořenům své tvorby v šedesátých létech a ukazující syrovější polohu autora. Obsahují také fotografie pořízené při jeho cestování USA. Tato významná kolekce černobílých fotografií byla pořízena v loňském roce přímo z ateliéru Jana Saudka.


Dále kurátor výstavy sděluje: „Kresby, ilustrace a užitá grafika, to je tvorba Káji Saudka, která je také prezentována na plzeňské výstavě“. Dech beroucí a velice vzácné fragmenty komiksů z padesátých let, filmové plakáty k filmům, které dnes patří do zlatého fondu české kinematografie ale i PF pro přátele, to je pestrost expozice Káji. Nechybí ani Kájovy erotické kresby, ukryté v samostatné místnosti, kam je vstup povolen jen pro „18+“.  Výstava obsahuje také kresby se scénickými náměty k tvorbě fotografií Jana. A to je jasný důkaz toho, jak byli oba bratři spolu propojeni nejen mentálně, ale i umělecky. Možná více, než by si mohli návštěvníci výstavy dokázat představit.
Foto: galeryofprag.cz, komiksarium.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0335 s