Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 14.8.2020, svátek má Alan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12927
Komentářů: 11145


MěřeníVELMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI – TV tip – hra na svádění – jen se nezamilovat!

04.11.2016   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sebatian a Kathryn jsou mladí, krásní a bohatí nevlastní sourozenci. Žijí na Manhattanu a jejich jedinou starostí je žít naplno. Drogy, šílené jízdy a především sex. Sebastianovi žádná z dívek a žen neodolá a jeho milostný deník se rychle plní. Kathryn zase využívá známostí k vlastnímu prospěchu. To vše až do chvíle, kdy Sebastian dostane zálusk na svoji nevlastní sestřenku a Kathryn šíleně urazí jeden z milenců, který před ní dal přednost nezkušené Cecil.Napovíme-li příjmení hlavních aktérů Valmont a Merteuilová a odmyslíme-li si současné rekvizity, je nám jasno. Máme před sebou další verzi Formanova VALMONTA (tehdy s Colinem Firthem a Anette Beningovou. Původní příběh totiž pochází z doby šněrovaček a krajkových podvazků před Francouzskou revolucí a napsal jej jako román v dopisech Choderlos de Laclos. Poprvé jen na filmové plátno převedl Roger Vadim v roce 1959 (také v moderní aktualizaci) s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou. Současně s Formanem natočil stejný námět v historických kulisách také anglický režisér Stephen Frears. V jeho NEBEZPEČNÝCH ZNÁMOSTECH zahrál Valmonta John Malkocixch a markýzu de Merteuil Glenn Closeová.
Autorem nejnovější, čtvrté verze, přenesené do současnosti a z Francie do Spojených států je anglický scénárista a režisér Roger Kumble (*1966), z jehož dalších filmů si možná z kin vzpomenete na MILUJI TĚ K SEŽRÁNÍ či CHLUPATÁ ODPLATA. Těžko říci, proč k „nebezpečným známostem“ přidal přívlastek „Velmi“ a dokonce natočil i druhý díl k tomuto svému filmovému debutu. Snad aby získal k návštěvě kina ty mladistvé, kteří jsou právě v objevování „známostí“ – ať již nebezpečných či velmi nebezpečných. Je to jednoznačně film pro –náctileté, v němž toho příliš mnoho z původní, velmi kvalitní literární předlohy nezbylo a těm předchozím filmům nesahá ani po paty. Mirka Spáčilová výstižně nazvala svoji recenzi „Rozmazlená mládež si hraje na sexuální revoluci.“
Každá generace má právo na svoji „kulturu“ a jiný (možná zcela jiný) přístup k věcem erotiky a sexu. Dá se však pochybovat, že snůška intrik, rozverných a mnohdy ohavných kousků, jaké najdete v tomto filmu, by bylo jejich životním stylem, byť jde možná o kousky lákavé.  I naivně zobrazená bonďatá chudinka, dcera rodinného přítele a a nového školního ředitele Anette (Reese Winterspoonová), o jejíž panenství hezounek Phillipp po sázce se sestřenkou usiluje, už nekoresponduje s možným předobrazem z dob upjaté morálky. Přesto film stojí za zhlédnutí. Pro mládež zcela jednoznačně (byť jde o mládež devadesátých let) a pro nás starší je to ukázka toho, jak už jen těžko chápeme dnešní „sexuální revoluci,“ v níž dominuje jen rychlé ukojení sexuální touhy, ale kde již není místo pro erotické toužení (a soužení) a zjevně i pro silné citové vazby.
V Kumblově verzi se jako ústřední dvojice představí  představitelka Kathryn Sarah Michelle  Gellarová, která se předtím osvědčila v titulní roli filmu BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ a Ryan Phillippe (představitel Sebastiana), jehož do popředí vrhla role ve filmu TAJEMSTVÍ LOŇSKÉHO LÉTA. Mimochodem, už v roce 1997 se na oslavě narozenin třetí hvězdy filmu, hrající nevinnou Anettu, zakoukal do mladičké Reese Winterspoonové, takže vlastně ve filmu, kde předtím zbavil panenství Cecile (Selma Blairová) svádí svou životní partnerku, s níž má dceru Avu Elizabeth. Swoosie Kurtzová, která hraje Valmontovu psychoterapeutku, hrála ve Frearsově verzi Ceciliinu matku, paní de Volanges.
Foto: csfd.cz, cinema.com, topzine.cz
 *************************************************
VELMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI
(Cruel Intentions)
USA 1999, režie Roger Kumlble
uvádí Nova Cinema v úterý 8. listopadu od 22,40 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.061 s