Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 4.7.2020, svátek má Prokop 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11142


MěřeníJe Jiří Bartoška Bůh?

07.11.2016   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pro Jiřího Stracha, režiséra pohádky Anděl Páně 2, jejíž premiéra už nedočkavě klepe na dveře, rozhodně. Jak sám říká, volné pokračování jeho dnes už vánoční klasiky by snad ani nezvažoval, kdyby mu Jiří Bartoška roli Pána Boha odmítl.

Ať se nám to líbí nebo ne, najít kvalitní porevoluční pohádku, která by byla hodna zařazení do zlatého fondu české kinematografie, je prakticky nemožné. O to víc v listopadu 2005 překvapila pohádka Anděl Páně do té doby relativně opomíjeného Jiřího Stracha, kterého si onehdá diváci spojovali spíše s jeho hereckými rolemi (loupežník Lotrando mladší, seriál Bylo nás pět) než s režisérským křeslem. „Mělo to být jenom pro televizi, ale je to tak dobré, že se to nakonec rozhodli dát do kin,“ znělo vzrušeně v mediálních kuloárech. Už z úvodní „nebeské“ scény pozornému divákovi neuniklo, že tento „drb“ musí, na rozdíl od kymácejícího se nebeského opevnění, stát na pěvných základech. A čím déle pohádku sledoval, tím víc mu muselo být líto, že tu a tam Strach nezískal větší finance, aby svůj takřka geniální počin vycizeloval do dokonalosti. Naštěstí se však bavíme o detailech. Původní pohádka Anděl Páně je bezesporu klenotem, zdobeným skutečnými drahokamy českého filmu. Úsměvnému ale nikoliv směšnému Bohu Jiřímu Bartoškovi podřízení anděl Petronel, ztvárněný skvělým Ivanem Trojanem v tandemu s frajerským čertem Uriášem v podání charismatického Jiřího Dvořáka. Panenka Marie Kláry Issové, která jakoby vystoupila z obrazů klasických malířů. Krásný princ, úlisný správce a mnoho dalších postav, ožívajících v zábavném, chytrém a neskutečně půvabném scénáři, vytváří z Anděla Páně tu pravou pohádku pro sváteční čas.
 
Samozřejmě se nabízí otázka, jak dopadne toliko očekávaná „dvojka“. Jiří Bartoška, jehož účinkování v pohádce ohrozila vážná nemoc, samozřejmě není jediným nezastupitelným hercem, bez něhož by realizace pokračování, tentokrát zasazeného do večera před svatým Mikulášem, neměla cenu. O hercích ústředních – Ivanu Trojanovi a Jiřím Dvořákovi se asi v tomhle kontextu vůbec bavit nemusíme. Stejně jako původní pohádka, také její pokračování přilákalo řadu zvučných jmen českého filmu. Kromě většiny starých známých  – Jiřiny Bohdalové, Gábiny Osvaldové či Aňi Gaislerové , se nově můžeme těšit na „zlouna“ Bolka Polívku, náctileté divačky zaujme Vojta Dyk a nás, milovníky kvalitního českého filmu kupříkladu Josef Abrahám, Marián Labuda, Viktor Preiss anebo Pavel Liška. Velmi opěvovaný je výkon Aničky Čtvrtníčkové, dcery populárního komika, která v pohádce zastává důležitou roli dívenky Anežky, která ke své masce Mikuláše marně shání čerta s andělem. Co se lokací týče, filmový štáb vsadil na exteriéry Českého Krumlova a soudě dle traileru a doposud uveřejněných videí, šlo evidentně o sázku na jistotu.
 
Protože Anděl Páně se novinářům představí až příští týden, na vyslovení konečného verdiktu máme ještě chvilku času. Jedno je jisté – laťka visí zatraceně vysoko. Na stranu druhou, s partiturou Marka Epsteina odehranou s orchestrem pod taktovkou Jiřího Stracha se filmového fiaska tentokrát asi opravdu bát nemusíme.

Premiéra pohádky Anděl Páně 2 je naplánována na 1. prosince 2016

foto: ČT, Falcon
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2494 s