Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníJe sport v těhotenství tabu? Určitě ne, říkají odborníci

20.11.2016   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sportovat v těhotenství, nebo ne? Co vlastně můžu? A neublížím miminku? To jsou časté obavy maminek. Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství určitě tabu není – naopak. Pohyb je velmi důležitý pro udržení fyzické kondice. Důležité ovšem je najít vhodnou míru a věnovat se správným sportům.

Odborníci se shodují: V těhotenství určitě není nutno přestat jakkoliv sportovat a hýbat se, jen je třeba respektovat, že těhotenství je přece jen jiný stav. „Těhotenství rozhodně není dobou, kdy bychom měly radikálně hubnout, začínat s intenzivním sportováním nebo trénovat na maraton. Je ale dobré a žádoucí zůstat fyzicky aktivní v rozsahu a intenzitě, která budoucí mamince vyhovuje, a cvičením podporovat správné držení těla. Je to prevence i léčba mnoha bolestí, tělo se tím připravuje na porod a období po něm, kdy bude maminka děťátko nosit, kojit a vůbec kolem něj neustále běhat,” říká zkušená instruktorka cvičení pro těhotné Eva Kašíková z Monkey´s Gym.
 
Rychlá chůze, lehký běh, cvičení pro těhotné i aquaerobik
A jakým sportům se tedy v těhotenství věnovat? Prospěšná je rychlá chůze i lehký běh, pokud je na něj maminka zvyklá, jen pozor na techniku běhu (snažte se o měkký došlap, nezpevněný terén je vhodnější, ale pozor na zakopnutí o kořeny, kameny apod.). Těhotným lze určitě také doporučit plavání, kde již ze samotné podstaty tohoto pohybu nehrozí přetížení nebo úraz. A navíc – voda odlehčuje, proto se těhotným ve vodě obecně líbí. Dobré jsou samozřejmě lekce cvičení a aquaerobiku pro těhotné, kde instruktorky přesně vědí, které prvky zařazovat dle fáze těhotenství, a mohou i poradit cviky na doma.
Pokud si vybíráte kurz cvičení, měl by být skutečně určen pro těhotné ženy a zeptejte se i na jeho skladbu. „V Monkey´s Gym vypadá cvičení pro první fáze těhotenství takto: 15 minut zahřátí formou dynamického strečinku, 20 minut posilování, 20 minut aktivace bráničního dýchání a pánevního dna, relaxace a na závěr zpevnění ve stabilizační pozici. Cvičení pro třetí trimestr se kromě výše uvedeného už ale více zaměřuje na svalovou relaxaci a úlevové pozice, pánevní dno a cviky pro prevenci otoků končetin,“ upozorňuje Eva Kašíková.
 
Společné cvičení, společné sdílení
Pokud budete chodit do lekcí, které jsou určeny pro těhotné, je pravidlem, že ve skupince bývá menší počet cvičících a bývají ohleduplnější v nabízených časech. „Pokud můžete, cvičte raději v dopoledních a brzkých odpoledních hodinách. V pozdějších odpoledních hodinách je každý člověk více unavený,“ říká &Stěpánka &Strougalová z Baby Clubu Juklík, kde pořádají aquaerobik pro těhotné s tím, že k dalším výhodám skupinových cvičení patří, že tady máte možnost probrat své radosti i případné starosti se ženami ve stejné situaci a kamarádství navázaná v této době bývají velmi intenzivní…
Ať už budete sportovat ve skupině, nebo samy, myslete na to, že je důležité cvičit pouze v naprosté pohodě. „Pokud cítíte únavu, okamžitě zvolněte. Stručně se dá říci, cvičte v takové intenzitě, abyste během cvičení dokázaly běžně konverzovat. Při cvičení nezadržujte dech – zhorší se krevní zásobení plodu okysličenou krví. V těhotenství se zkrátka sportuje pro radost, nikoliv pro výkon. Pokud se vám do sportování nechce, nesportujte. Poslouchejte své tělo, které ví samo nejlíp, co mu vyhovuje. Věřte mu. A hlavně, pokud se rozhodnete nesportovat, nemějte výčitky. Stačí, když si dopřejete příjemnou procházku,“ uzavírá &Stěpánka &Strougalová s tím, že v každém případě by měly nastávající maminky dbát na dostatečnou regeneraci, pitný režim a odpočinek.
 
Jaké sporty nejsou v těhotenství vhodné: Odborníci varují před náročnými silovými a tlakovými sporty a aktivitami, při nichž hrozí pád. Tělo se připravuje na porod rozvolňováním svalů i vazů, proto není vhodné klouby přetěžovat. Je nutné se vyhnout i tvrdým poskokům, doskokům, které přetěžují páteř, a při strečinku nechodit do maximálního rozsahu.
 
Cvičení se nedoporučuje v těchto případech: Když nemáte ze cvičení radost, jste unavená či vás něco bolí, vyskytne se krvácení, tvrdnutí bříška, pokud lékař doporučí klidový režim, pokud v začátku těhotenství zvracíte a je vám nevolno, tělo si o klid říká samo. Nepodceňujte ani kontrolu váhy – v průběhu těhotenství byste měla přibírat cca 1 kg za měsíc, pokud tomu tak není, nevyčerpávejte se a věnujte se spíše dechovým cvičením.
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0428 s