Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 9.12.2021, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníPražský vánoční strom je plný symboliky. Jednu nám prozradila i Halina Pawlowská

23.11.2016   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už stojí na Staroměstském náměstí. Ve chvíli, kdy tento článek čtete, už ho možná zdobí do barev medu, v takovém duchu má letošní vánoční chlouba vypadat. Za vánočním stromem je pozoruhodný příběh, který jste si možná už někde přečetli. My vám však prozradíme ještě něco víc, co jinde určitě nenajdete. 

Lokální patrioté by se mohli čertit, proč se všichni věnují tomu stromu pražskému. Přiznám se, neprožívám to každoroční rozsvěcení stromku na "Staromáku", zvládneme to s kamarádkou vždy okouknout až na Mikuláše. Jenže letos udělám výjimku. Krásný smrk stojí už na svém místě, ještě jsem se na něj nebyla podívat. Přesto ho ale vlastně znám. Míjela jsem ho totiž celý život, skoro půlku toho jeho. Pochází z podkrkonošské Pecky. Tam, kde vyrůstal, jsem totiž prožívala své dětství i dospívání já. Ne tedy na tom samém místě, bylo to a stále je na druhém konci Pecky. U hradu, po kterém se jmenuje ono městečko. A tím se dostáváme k první symbolice. 

Víte, kdo byl nejznámějším pánem na Pecce? Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Z odstupem mnoha set let trochu nadneseně - i jeho životní pouť skončila na Staroměstském náměstí. Harant byl totiž jedním ze 27 českých pánů popravených právě na Staroměstském náměstí. Chtělo by se říci, (leto)kruh se uzavřel. 

Těch letokruhů napočítali Peckováci 68. Jen o pár let starší byl pan František Wolf. Majitel tamních lesů, který si přál, aby právě strom z jeho lesa jednou zdobil Staroměstské náměstí. "Loni mě požádal, abych strom vyfotila a poslala do soutěže,“ prozradila jeho žena Alena. Strom byl tehdy horkým favoritem na vítěze, nakonec byl ale vybrán ten z České Lípy, který by byl stejně pokácen. Peckovský smrk musel počkat. Bohužel pan František Wolf, který byl i léta peckovským starostou, se toho nedožil, letos po těžké nemoci zemřel. 

K Pecce má vřelý vztah i naše nejúspěšnější spisovatelka Halina Pawlowská, která to tu zná také odmala a stále se sem vrací. Před pár dny pokřtila svoji novou knížku Tři metry vášně. Za pár dní tu bude recenze. A představila novou kolekci šatů, za kterou stojí ona se svojí šikovnou dcerou Natálií. Nešlo se jí na křtu ovšem nezeptat na peckovský strom. Když padla otázka, úplně se rozzářila. "Znala jsem pana Wolfa. I jeho otce, protože jsem k nim jezdila na hájovnu a můj tatínek hrával se starým panem Wolfem šachy," prozradila nám Halina, která navíc poodkryla tajemství stromu:"Ten strom zasadil starý pan Wolf svému synovi." 

Kruh se opravdu svým způsobem uzavřel. Možná se vám vybaví scéna z filmu Babička (mimochodem, natáčel se také v Podkrkonoší, Ratibořicích), kdy Terezie Brzková prosí, ať ještě nekácí jabloň, která je stejně stará jako ona. Říká se "zasadit strom, postavit dům, zplodit syna". Koloběh života. A ten není zbytečný, když děláte těm druhým radost. Myšlenka pana Wolfa udělá radost spoustě lidí. Pražanům, Čechům i cizincům. V sobotu se na Staroměstském náměstí možná potkáme. 
Foto: Facebook Haliny Pawlowské a archiv


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0401 s