Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNaruby obracené pohádky Standy Bukovského

29.12.2016   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Západočeský výtvarník Stanislav Bukovský - a pohádky; cožpak to lícuje? - Cožpak tenhle muž nepase víc po skutečnostech historie a realitě? Pase. A nedejme se podtitulem letošního „Kalendáře plzeňského“ (což je jako vždy tenká knížka) zmást. Má podtitul Pohádky, ale ony se nacházejí v podobném stavu jako kdysi pohádky Joseda Lady; tj. překrásně naruby.

„Závidím ti, že umíš věci dotáhnout,“ řekl mi Standa Bukovský letos v jedné rychle uhánějící tramvaji, když jsme se vraceli z (nijak pohádkového) pořadu jistého egyptologa v Knihovně města Plzně, na který se Standa natolik soustředil, až ve finále do branky nedotáhl bedlivě chystanou otázku.

„Ale to se mýlíš,“ opáčil jsem. „Bývám kompilátor a ti hotovo nemají nikdy. Nevzpomínám zato na žádný tvůj nedotažený fejeton. To leda snad přetažený.“ Zasmál jsem se. Zachechtal jsem se - a doma se pak chutě ponořil do Standových Pohádek.

Za jeho fejetony, myslím, nezaostávají, ba dočkáme se zde i všelikých přesahů.

A například nás krásně vystraší třeba jezinky, které ovšem už Hrubín kdysi přezval na jeskyňky.

Zrovna tak potěší, že zdejší hloupý Honza není hloupý, i když se ten brach, a to je taky pravda, chová podivně. Pozastavíme se přinejmenším nad jeho poněkud orientálním přístupem k dámám.

Co víc? - Dočkáme se science fiction - o neandrtálcích dneška - a také báje Pamruk, situované až do srdce Brd.

A tak dále, a tak podobně; pohádky Stanislava Bukovského ale ještě ani zdaleka neobsadily veškeré fantaskní bytosti, i zasloužily by pokračování.

A autor? - Připomíná mi vysloužilého pilota s četnými zkušenostmi či veterána války, ale pozor, na veterána ještě je celkem jura a bitevní vřavy moc nemiluje. To radši v klidu maluje, to radši vnímá, to radši i píše. A také brojí za mír. 

V pohádkách snad i lépe, než to kdysi zkoušel dělat novinář Radovan Krátký v knize Bubáci. V ní ostatně bylo strašidla nutné po socialisticku potírat; to Standa je v klidu, nic nepotírá. Ale i tak... Vysadil mezi nás kumpanii sršící ironií, to zas ano.

Tak třeba v pohádce o čertech, kteří způsobují, že nejen politici, nýbrž všichni často preferujeme vlastní písečky. Jinde připomíná Stanislav Bukovský přirozený val hor obemykající Čechy a vyjmenuje přes čtyřicet kmenů, které prý tu kdysi byly pohlceny cizáky. Vida, a přece se tady dnes umíme navzájem ohmatat. Jsme. A přece si čas od času zvládáme vysnít i nějakou tu zbrusu novou pohádku; a proč také ne, zatroleně?

Pohádky o vezdejším světě často sdělí více, nežli i ty nejfotogeničtějí záznamy realit. A u malíře slov Standy Bukovského se to děje zcela určitě.

Stanislav Bukovský: Kalendář plzeňský 2017. Pohádky. Předmluva Ivo Fencl. Ilustrace Antonín Lněnička. Redakce Jana Horáková a Vladimír Gardavský. Grafická úprava Vhrsti. Vydalo nakladatelství Pro libris. Plzeň 2016. ISBN 978-80-86446-88-2


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s