Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníRadost z víry, které tak málo věříme

28.01.2017   Jan Alexander   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Plni všech  -izmů nedokážeme se dotknout těch promodlených stěn chrámů a vůbec, je na nich pro nás ještě místo? Bůh osobní, přísný, ale dobrý, rozplynul se nám na  "věčný princip" - čehosi? A ten nebdí již nad každým jednotlivcem a nepožaduje od něj odpovědnost za veškeré konání. Ale je člověku smutno, když zjistí, že ten pravý stále mlčí. Jak vést dialog s někým, kdo neodpovídá. 

Ale i tak často stačí vnímat jeho existenci i zprostředkovaně. Víra se všemi obřady, s řádem určitého způsobu bytí. Bez neúčelného pátrání o jsoucnosti, ale přimknutí se k radosti z řádu života. Vždyť i Pilát pronesl onu slavnou otázku:  A co je pravda? Jednoduchou otázku filosofové rozvedli do tázání po smyslu života, jenž stejně zůstane navždy zahalen rouškou tajemství.

Staří Židé v době mojžíšské odmítli vytvářet rodiny s příslušníky okolních národů. Důvod zřejmě spočíval v tom, že oni jako malý národ by nedokázali integrovat příchozí, a tak by postupně opouštěli hodnoty, na nichž jejich národ byl postaven. Nehledě na stránku vojenskou, velmi důležitou.

Toto opatření v historii Izraele mělo by být výstrahou malým národům, tedy i nám. Židé byli vždy chytrý národ a jistě dobře věděli, proč k tomuto přistoupili. A proto když dnes padly iluze o multikulturní společnosti, zbavme se též snů o integraci těch, kdo o to ani nestojí. Naše hodnoty za to určitě stojí. Nejde totiž o projev bigotní víry, ale jedná se o řád života na ní zbudovaný. A v tomto řádu jsou postaveny milníky velkých skutků a událostí, naprosto se lišících od podobných u těch příchozích. To je tvrdá realita, ne xenofobie.


Zdroj foto: pixabay.com (autorka. Myriams-Fotos)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0377 s