Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 1.12.2021, svátek má Iva 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13146
Komentářů: 11275


MěřeníKarel Janeček ocenil 12 laskavců!

26.04.2017   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V neděli 23. dubna 2017 proběhlo ve Stavovském divadle historicky první slavnostní ocenění #laskavec Nadace Karla Janečka. Projekt probouzí touhu po objevování a konání laskavých skutků. Dobrosrdeční lidé byli oceněni za nezištné laskavé skutky. Součástí večera byla Meta-přednáška Petra Ludwiga, autora knihy Konec prokrastinace.

V průběhu minulého a na začátku letošního roku měli lidé možnost nominovat někoho, koho si váží a obdivují za to, co dělá pro společnost. Každý měsíc vybraný laskavec získal v rámci komorního ocenění finanční odměnu 66 Kč (46 656 Kč). 12 oceněných laskavců představila Nadace Karla Janečka v rámci slavnostní ceremonie v neděli 23. dubna ve Stavovském divadle. Akci moderovala herečka Iva Pazderková. „Přemýšleli jsme, jak udělat oceňování co nejzajímavější. A vymysleli jsme, že součástí večera bude Meta-přednáška Petra Ludwiga, autora bestselleru Konec prokrastinace. Petr se zaměřil na otázky, jako například jak laskavost ovlivňuje zdraví a vztahy. Jak můžeme posilovat laskavé chování u sebe a u druhých. A jak žít život více eudaimonicky,“ vysvětlila koordinátorka projektu #laskavec Dominika Vrkotová.
 
Ocenění laskavci z celé ČR
Historicky prvním oceněným se stal učitel matematiky, fyziky a finanční gramotnosti Jindřich Hašek ze Základní školy Krušnohorská 11 v Karlových Varech, který se svým žákům věnuje na úkor svého osobního volna a nad rámec své pracovní doby. Některé děti z nižších příjmových skupin dokonce podporuje z vlastních peněz. Mezi dalšími oceněnými je například Otec &Sebestián z Moravské Třebové, který pomáhá lidem bez domova. Vlasta Říhová z Havířova, která se stará o maminky v nouzi nebo Miroslav Bouška z pražských Kobylis, který se věnuje opuštěným kočkám.
 
„Stává se, že dobré skutky bereme jako samozřejmost. My si myslíme, že si laskavci zaslouží pozornost a poděkování. Často do svých laskavostí dávají nejen čas, ale i peníze. Jsou inspirací pro své okolí. Máme velkou radost, že se nám ozývají lidé, kteří se na základě zhlédnutí videa o laskavci chtějí připojit a dělat také něco pozitivního. Založili jsme facebookovou skupinu Laskavost plodí laskavost a tam se tito lidé mohou potkat a propojit. Dlouhodobou vizí projektu je dostat laskavost do škol a firem,“ říká Dominika Vrkotová.
Laskavci jsou šťastnější
Laskavosti se věnuje Pozitivní psychologie, věda, jež zkoumá zvyšování kvality života. Laskavost je v Pozitivní psychologii chápána jako jedna ze silných stránek charakteru. Je to vlastnost, která nejen že významně přispívá ke kvalitě našeho života, ale má i širší společenský přesah. Výsledky zahraničních studií poukazují na to, že lidé, kteří vykonávají laskavé činy, dobré skutky či projevují altruistické jednání, udávají vyšší životní spokojenost, mají lepší kvalitu mezilidských vztahů a jsou šťastnější. Výsledky našich českých výzkumů vyznívají podobně: lidé, kteří nejsou zaměřeni pouze na dosahování svých cílů a uspokojování svých vlastních tužeb, ale věnují se také nějaké dobrovolné, charitativní či jinak prospěšné činnosti, prožívají ve srovnání s ostatními větší smysluplnost života, mají výrazně optimističtější očekávání do budoucna a celkově jsou se svým životem spokojenější. Kultivace vlastní laskavosti, vstřícnosti a ochoty pomoci je tedy efektivním způsobem, jak být prospěšným členem společnosti a zvýšit míru své spokojenosti a štěstí,“ řekla doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D., Psychologický ústav, Masarykova univerzita.
 
Ocenění laskavci:
Jindřich Hašek – učitel z Karlových Varů, který se snaží, aby děti neznaly jenom školu a domov.
Hana Vaňousová z Poříčí nad Sázavou - každý den, ať je déšť, mráz nebo sníh převádí přes přechod děti na cestě do školy a pořádá kulturní akce pro seniory.
 
Lenka Frková a Anežka Jedličková - vytvořily mini útulek Voříškov u Prahy a starají se o odložené psí duše.
 
Miloslava Samcová - zkrášluje jihočeskou krajinu a zabývá se myšlenkou, jak znovu dostat člověka do přírody.
 
Igor Dostál - věnuje se pozitivnímu zpravodajství a stojí za projekty Zlínský nočník, Book2Go a KnihoTrh.
 
Otec &Sebestián - pomáhá lidem bez domova v Moravské Třebové.
 
Vendulka Koupilová - ze Senice na Hané věnuje se pacientům i mimo ordinaci a pořádá letní tábory pro děti.

Miroslav Bouška - již přes 20 let se stará o opuštěné kočky v pražských Kobylisích.


Zdeňka Morávková - kultivuje krajinu a vytváří komunity v Rychlebských horách.


Vlasta Říhová z Havířova pomáhá maminkám v nouzi.

Nejmladší laskavec Michaela Mikulenková pořádá benefiční akce v Brně, na kterých hovoří o problematice handicapovaných lidí.
 
Olga &Strejbarová z Jihlavy - pomáhá opuštěným seniorům a vytvořila facebookovou skupina Ježíškova vnoučata.
 
Příběhy a videa oceněných naleznete na www.nadacekj.cz/laskavec


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0349 s