Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníVálka zrcadel se staví Hře o trůny realističností a smrtelnými postavami

07.05.2017   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V novém románu Terezy Matouškové Válka zrcadel se koncentruje nový literární fenomén ne nepodobný úspěchu Hry o trůny nebo severských detektivek. Nová generace domácích fantasy autorek byla ještě nedávno známa jen hrstce poučených čtenářů. V krátké době se ale stala čtenářsky oblíbeným a především jasně odlišitelným literárním proudem, který si brousí zuby i na mainstreamového čtenáře.

Podobně jako se před 15 lety díky filmovým adaptacím Pána prstenů dostala fantasy z ghetta zapálených fanoušků k široké veřejnosti, literární žánrovou scénu zase výrazně ovlivnila sága o Zaklínači z pera polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Ten mytologický a filosofický obsah Pána prstenů vrátil zpátky na zem mezi lidi z masa a kostí a oslnil nejen brilantním civilním stylem, ale především naturalističností postav a prostředí. Jeho hrdinové a hrdinky intrikují, souloží a prohrávají – koncept, který posléze učinila masově populárním seriálová adaptace literární ságy Hra o trůny spisovatele G. R. R. Martina.

Ještě v 90. letech bylo domácím fantasy autorkám vyčítána černobílá schematičnost a emocionalita na úkor děje. Příchod spisovatelek jako byla Jana Rečková a Františka Vrbenská ale přinesl důraz na literární kvalitu a Zaklínačem odchované literátky v čele s Petrou Neomillnerovou pak zvedly stavidla naturalističnosti a sexuálních scén.
 
Nová generace autorek reprezentovaná právě Terezou Matouškovou pak oblíbený koncept doplnila o neprvoplánové postavy a hlubší témata. Matoušková vystudovala biologii a zabývala se i etikou ve vědě, její cyklus Podmoří je tak obrazem světa po globální válce a odráží aktuální témata hrozícího kolapsu planetárního ekosystému.
Válka zrcadel přináší do jejího díla nový svět i literární styl. V ich-formě psaný román si skrze hlavní ženskou, přesto ne-zcela-lidskou postavu hraje s oblíbeným tématem xenofobie a střetu civilizací, ale zároveň i odklonem od světa velké politiky k obyčejným lidským věcem. Podobně jako v loňské žánrové antologii ženských autorek Žena se lvem se tu jako tenká červená niť vine něco, co lze s jistotou prohlásit za specifikum aktuálního proudu ženské fantasy. Místo velkých „her o trůny“ přichází pochopení, že jako smrtelné lidské bytosti můžeme zachránit svět jenom tím, že nejdříve zachráníme sami sebe. A že nejpřímější cesta, jak přispět k velkým společenským změnám, je nejdříve si zamést před vlastním prahem.
 
 
Tereza Matoušková: Válka zrcadel
nakladatelství Epocha, 2017
224 stran, 185 Kč
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0298 s