Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníKdyž promluví srdce

20.06.2017   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dlouho očekávaná kniha autorky velmi známé a oblíbené Selekce dorazila na knižní pulty - a také do mých rukou. Konečně!!! Držet ji v ruce a třást se nedočkavostí jak to celé dopadne není jen údělem náctiletých, kterým je především tato série určena. I mnoho věkem zaprášených žen, které dávno vyrostly z puberty, se tímto příběhem nechá rádo pohltit. Mezi nimi i já. Už jsem psala o Selekci, na kterou volně navazuje Dcera - a ta otevírá nový příběh, novou Selekci, jen v obráceném sledu: Stojí tu totiž dívka, princezna Eadlyn, a proti ní 35 nápadníků, ze kterých by si měla vybrat toho, s kým stráví zbytek života. Nikdy není jednoduché učinit volbu, která vám změní život a která ho i částečně předurčí. Ale jako dcera, jež je vychovávána k tomu, že jednou nastoupí na trůn a převezme korunu, to Eadlyn nemá o nic jednodušší. Právě naopak. Koruna tuto sérii uzavírá.

Mnohé z vás, kteří tímto příběhem žijete stejně jako já, to zklame. Budete smutní, že příběh končí, že se uzavře, a už se nebudete mít na co těšit. Zároveň však se budete třást nedočkavostí, abyste ho už už drželi v ruce, a mohli číst. Mohli znovu prožívat Selekci, namlouvání, palácové intriky, jiskření a rodící se city. Tentokrát se nejedná o jednoho favorita, kterému by čtenářky držely palce. Je jich celá řada. Kluci vám vrostou pod kůži, zažerou se tam, čím víc příběhu bude za vámi, tím víc vám bude líto těch, kteří ho postupně opouští. Ale...

Příběh samozřejmě musí překvapovat. O tom příběhy jsou. Nicméně překvapení, jaké si na své čtenářky připravila spisovatelka Kiera Cassová, mě osobně radost neudělalo. To se prostě nedělá, říkám si ještě několik dní po dočtení knihy, kterou držím v ruce. Každopádně každý to samozřejmě může vnímat jinak. Někoho potěší, jak to dopadlo - mnohé nikoliv. Bohužel patřím k té druhé části rozpačitých čtenářů. To, kam celý příběh vygradoval, mě zklamalo. Hodně zklamalo - a knihu jsem dočetla pouze proto, že knihy dočítám, a že přesto všechno jsem byla zvědavá, co se tam ještě bude dít. Eadlyn, její bratr-dvojče Ahren, sympaťák Kile, plachý a vždy optimismem nabitý a něžný Henri, kamarádský a galantní Hale, tajemný Ean, otevřený Fox - ti všichni vás vezmou za srdce. Každý z nich skrývá ve své duši muže, po kterém mnohá z žen zatouží. Muže, kteří se z nich jednou stanou. Protože pořád jsou to jen chlapci. Chlapci, kteří se přišli ucházet o srdce budoucí královny. A věru, nemají to jednoduché - konkurence je veliká. Těch, jež za to nestojí, není mnoho. Naopak ti, kteří by srdce princezny bez větší námahy uchvátili, těch je dost na to, aby z toho měla srdce roztřepené na cáry a rozum jí velel utéct. A její srdce mlčí. Pro mnoho těch, kteří v tom mají jasno za ni (viz já například :), bohužel. Protože když to srdce nakonec promluví - skoro na konci příběhu, je to šok. No ano, překvapení se koná a je velkolepé. A to, jak to autorka celé nakonec pojala, v sobě jisté kouzlo má, nepopírám. A logicky to tam vlastně celou tu dobu směřovalo.
 
Jenže, ať jde k čertu logika postavená tváří v tvář romantice... Moje srdce mluvilo zcela jinak. Jenže kdo jsem já, abych mohla soudit? Kdo jsem, abych mohla rozhodovat, do koho se moje oblíbená hrdinka má nebo nemá zamilovat?

Prostě, čtěte. Budete překvapeni, budete dojati (ano, pár slz ukáplo i mě), budete možná zklamaní, ale možná taky že ne. Protože každý přece jen hledáme v příbězích to svoje. A mnoho z nás to i nachází. Ti, kteří čekali jiný konec, prostě možná sáhnou po jiné knize, ale tuhle si, už z nostalgie k postavám, které vám přirostou k srdci, ponechají ve své knihovničce i ve svých myšlenkách. Koruna k Selekci prostě patří.

A autorka rozhodně umí psát. Píše napínavé, čtivé příběhy o lásce, touze, moci, intrikách, omylech i hledání. Takové, jaké mnoho z nás potřebuje číst, aby sem tam uniklo všednosti svého života. Příběhy, ke kterým se budete vracet.

Koruna,
Kiera Cass,
Albatros Media 2017


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.022 s