Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníToulky Prahou i pro nepražáky

30.09.2017   Adriana Šindelářová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokud nejste zrovna zběhlý Pražák, určitě se děsíte každé návštěvy hlavního města. Není k tomu však důvod, Praha sice vypadá složitě, ovšem zdání klame. Ve skutečnosti se jedná o město, ve kterém se poměrně snadno vyznáte, stačí si jen vyznačit pár orientačních bodů. Následující text vám poskytne takového jednoduchého "průvodce" a s ním i zajímavé tipy, kam se jít podívat, když hledáte kousek zeleně nebo zajímavé, méně turisticky profláklé místo. Kdo se bojí, nesmí do Prahy!

Hledáte v betonovém království Prahy kousek zeleně? Ač se to nezdá, i v centru Prahy lze taková místa najít. Riegrovy sady se rozkládají hned nad Václavským náměstím (Muzeum), další možností jsou Havlíčkovy sady s nádherným pavilonem Grébovkou (I.P.Pavlova-tram, Náměstí míru-tram). Oslovit by vás mohla také Letná s Letenskými sady a příjemným zámečkem, odkud je také krásný výhled na centrum Prahy (Vltavská-tram, Hradčanská-tram). Na Letné najdete také Kyvadlo, neboli Metronom, který se tyčí nad tekoucí řekou. V centru Prahy najdete také Královskou oboru Stromovku, rozlehlý park, který v sobě skrývá příjemné rybníčky, přítulné veverky a v létě také poskytuje stín mnoha lidem, kteří se snaží v parných vedrech schovat před spalujícím sluncem (Nádraží Holešovice-tram). Vzdálenější destinací je Ďáblický háj s hvězdárnou nacházející se na kraji metropole (Ládví-bus). Zde už nebudete mít pocit, že na vás dýchá městská atmosféra milionové Prahy. Pro milovníky holých skal se tu přímo nabízí Divoká &Sárka (Nádraží Veleslavín), trochu kultury zase najdete v Oboře Hvězda se stejnojmenným renesančním letohrádkem (Petřiny). Speciálním místem vhodným hlavně pro letní pařáky je hostivařský přírodní park s velkou přehradou, kde se dá příjemně zchladit (Skalka-bus, Háje-bus). Hned vedle se nachází areál Milíčovského lesa s rybníky (Háje). Posledním "zeleným" útočištěm je pak Kunratický les, ve kterém se můžete setkat s opravdovými muflony (Roztyly, Chodov).
 

Kromě zalesněných oáz lze v Praze vyrazit i na jiná místa, která už nejsou tak "profláknutá". Například Náměstí míru vás může nadchnout jednou z pražských gotických majestátností, kostelem sv. Ludmily, který se hrdě tyčí k nebi (Náměstí míru). Stejně tak románský kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí (Křižíkova). Posledním architektonicky zajímavým místem by mohlo být i náměstí Jiřího z Poděbrad s kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně (Jiřího z Poděbrad). Blízko odtud se nachází i moderní Žižkovská televizní věž. Speciálem je pak nejužší ulička v Praze, jejíž provoz musí řídit semafor (Malostranská). Předposlední a poněkud překvapivé místo najdete na severu Prahy. Překvapí vás tady keltský menhir Zkamenělý slouha, který dříve stával v poli. Dnes ho obklopuje zástavba rodinných domů (Kobylisy-bus). Poslední destinaci budete hledat v případě, že vám bude moc horko. Žluté lázně vám nabídnou nejen svlažení vltavskou vodou, ale také bohatý program. Hned vedle nich pak můžete spatřit vápencové Branické skály (Karlovo náměstí-tram).

 

Pro případy, že přeci jen neodoláte pokušení navštívit hlavní pražské atrakce, tu nabízím krátkou navigaci na známá místa:

Pražský hrad, Svatovítská katedrála, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička – Malostranská, Hradčanská

Petřín (socha K. H. Máchy, rozhledna, park) – Malostranská-tram, Anděl-tram

Karlův most a Staroměstské náměstí (Pražský orloj, Týnský chrám, pomník mistra Jana Husa) – Staroměstská

socha sv. Václava – Muzeum

Vyšehrad (rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, Vyšehradský hřbitov) – Vyšehrad

Hledat byste ovšem mohli také:

O2 arena – Českomoravská

Synot Tip Aréna – I.P.Pavlova-tram, Náměstí míru-tram

Výstaviště Praha Holešovice, Planetárium Praha, Křižíkova fontána, Tipsport arena – Nádraží Holešovice-tram

Holešovická tržnice - Vltavská-tram

Masarykovo nádraží – Náměstí republiky

hlavní autobusové nádraží – Florenc

hlavní vlakové nádraží – Hlavní nádraží


Nákupní centra:

trasa A: Flora

trasa B: Zličín, Nový Smíchov (Anděl), Palladium (Náměstí republiky), Harfa (Českomoravská), Černý most

trasa C: Letňany (nutno jet ještě autobusem), Chodov

 

Vysvětlivky:

Jelikož většina nepražáků nejraději cestuje metrem, zvolila jsem ho jako výchozí dopravní prostředek. V závorkách jsou vždy uvedeny názvy stanic s příslušnou barvou trasy metra, na které se zastávka nachází a odkud jsou dané destinace nejlépe dostupné. Případná doplňující poznámka "tram" nebo "bus" znamená, že od metra se musí ještě kousek popojet jiným druhem MHD.

červená – trasa metra C – spojuje sever a jih Prahy (nejznámější stanice: Letňany, Vltavská, Florenc, Hlavní nádraží, Muzeum, Vyšehrad, Chodov)

žlutá – trasa metra B – spojuje západ a východ Prahy (nejznámější stanice: Černý most, Florenc, Náměstí republiky, Můstek, Národní třída, Karlovo náměstí, Anděl, Zličín)

zelená – trasa metra A – spojuje severozápad a jihovýchod Prahy (Depo Hostivař, Skalka, Náměstí míru, Muzeum, Můstek, Staroměstská, Malostranská, Hradčanská, Dejvická)

 Zdroj obrázků: pixaby.com, http://metropraha.eu/trasy-metra/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Michaela Wilhelmová - 4.10.2017 - 20:49

super!
Sice jsem Pražanda, ale i tak oceňuji hned od začátku navigaci barvami metra a zároveň stručnou přehlednost. Super navigace a nápady, co vidět :)

Od: Václav Židek - 6.10.2017 - 12:54

Gratuluji!
Slečno Adriano, jste víc než dobrá a já jako bývalý Pražák souhlasím s paní Michaelou. Slušně a perfektně odvedená práce! Líbí se mi moc! Gratuluji!

Od: Adriana Šindelářová - 23.10.2017 - 14:54

Velké díky.
Děkuji za pozitivní odezvu. :)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0307 s