Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníFilmový projekt představí Elišku Junkovou, nejrychlejší závodnici všech dob

25.10.2017   Aneta Šimonková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zapsala se do dějin jako nejrychlejší žena světa. Dodnes ji žádná jiná nepřekonala. Půvabná, jemná a okouzlující a zároveň i emancipovaná, odhodlaná, svéhlavá. Taková byla první dáma motorismu a největší závodnice všech dob Eliška Junková (19001994). V návaznosti na 120. výročí narození připomene její příběh koprodukční TV série. Producent Zdeněk Skaunic ze zlínských Filmových ateliérů se rozhodl splnit si svůj dlouhodobý sen a vytvořil kreativní tým, který převádí příběh slavné závodnice do audiovizuální podoby. Scénář píše spisovatel Pavel Kosatík za dramaturgické spolupráce Zuzany Vojtíškové a Pavla Taussiga.

„Chceme ve spolupráci s dalšími koproducenty vytvořit kvalitní televizní sérii (4 x 90 minut), která obstojí v mezinárodní konkurenci a zapíše se do paměti diváků. Tato látka nabízí úžasné možnosti. Příběh Elišky Junkové určovaly láska, vášeň a odhodlání, dramatických a strhujících momentů je zde víc než jinde,“ vysvětluje producent Zdeněk Skaunic. „V dvacátých letech, kdy byla Eliška Junková jako závodnice na vrcholu, se proti jezdcům-romantikům čím dál víc prosazovala profesionální práce továrních týmů. Technický pokrok šel vpřed v prudkých skocích a sekundoval proměnám, jimiž procházela celá meziválečná Evropa. Nejen tedy osobnost Elišky Junkové, ale celé to prostředí a doba jsou fascinující. A pojítkem všeho je láska a vášeň k silným motorům, které na jedné straně přinášejí radost a vzrušení, na druhé smrt.“
Životní příběh Elišky Junkové se odehrával v mnoha zemích Evropy a pojetí TV série tomu odpovídá. Produkce nyní jedná se zahraničními partnery především v Německu, Itálii a Francii, zemích, kde Eliška Junková zanechala nejvýraznější stopu. Počítá se s natáčením i v zahraničí a účastí zahraničních herců. V TV sérii se objeví velké množství dobových automobilů. „Počítáme s jejich zápůjčkami, v některých případech však také s úpravami a výrobou replik dobových automobilů,“ říká Zdeněk Skaunic.
Repliky vozů Bugatti vznikají v dílně dlouholetého sběratele, znalce těchto strojů a partnera projektu Ladislava Samohýla. „Nepůjde o běžné pronájmy historických vozů daného období od majitelů veteránů,“ říká producent. „Jde nám o to, aby třeba v ´našem´ závodě Targa Florio ročník 1928, který byl největším závodem Elišky Junkové, startovaly vozy značek a typů, jaké tehdy na Sicílii skutečně jely.“
„Při psaní scénáře jsem si Elišku Junkovou hodně zamiloval,“ říká autor Pavel Kosatík. „Líbí se mi, jak svým závoděním jako člověk zrála. Na začátku třeštiprdlo, které nemyslí na nic jiného než na to, jak porážet soupeře. Na konci žena, která pochopila, že za všechno, zvlášť za výhry, se platí… Takže to píšu hlavně jako příběh pro ženy. Aby svůj životní koncept mohly případně porovnávat s tím Eliščiným. Příběh rychlých aut, tj. ´příběh pro muže´, je to samozřejmě taky, ale až v druhé řadě.“
Podle Kosatíka atmosféra příběhu připomíná amerického Velkého Gatsbyho ve středoevropském podání. „Všichni žijí naplno ta svá zlatá dvacátá léta. Všichni jsou mladí a krásní. Hospodářskou krizi si nikdo neumí představit, jméno Hitler nikdo nezná. A všichni ti mladí báječní muži a ženy doufají, že to tak bude navždy. Přestože si smrt právě mezi závodníky vybírá mnohem častěji než jinde.“
Kromě studia písemných pramenů se členové týmu rozhodli přiblížit své hrdince i jinak. Vyzkoušeli si jízdu v „její“ bugatce i v dalších historických autech. Vydali se v jejích stopách po trase nejvýznamnějších závodů, kterých se zúčastnila, včetně legendární sicilské Targy Florio. „Uřídit těch 500 kilometrů se 7000 zatáčkami je peklo i v dnešním autě, vybaveném všemi možnými posilovači. Nechápu, jak to dokázala Eliška Junková s tvrdým řízením bugatky a se svýma dívčíma rukama,“ říká scenárista.
Čtyřdílná TV série vypráví o životě a kariéře Elišky Junkové v letech 1920–1938. Zachytí hrdinku jako tu, která si podmanila mužský svět, aniž při tom slevila ze své ženskosti. Do tehdejších závodních prototypů oblékala sukni za všech okolností. O jejích vítězstvích rozhodovala nikoli fyzická síla, ale inteligence, důmyslná taktická a strategická příprava.
Zmíněná televizní série zdaleka není jediným produktem, který tým Zdeňka Skaunice o Elišce Junkové chystá. Na podzim 2020 vstoupí do kin dlouhometrážní dokumentární film, na který naváže mezinárodní putovní výstava přibližující osobnost Elišky Junkové i velké automobilové závody její doby.

TV série o Elišce Junkové
Dvacátá léta 20. století byla šťastnou dobou. Jedna válka skončila, další zatím nebyla v dohledu. Svět se nacházel v expanzi, která se zdála bez hranic. Jedním z jejích hlavních symbolů byl motorismus. Rychlost vzrušovala a závody přitahovaly, mimo jiné svou exkluzivitou. Automobil stále nebyl běžným dopravním prostředkem, patřil do světa dobrodruhů a výstředníků. Kvalitní vozy užívala úzká vrstva nejbohatších lidí, které ti ostatní sledovali dílem s obdivem a dílem se závistí. Řidiči rychlých vozů byli trnem v oku nejen venkovanům (kteří jim sypali na cesty hřebíky), ale i státním úřadům (které vymýšlely automobilistům stále nové daně z luxusu). O to zajímavější a dobrodružnější bylo podílet se na prosazování této novinky do života. V dvacátých letech se u nás rozhodlo o budoucnosti automobilismu, o tom, jak bude společensky vnímán. Zasloužilo se o to pár průkopníků, kteří se nebáli riskovat.
 
Jedním z nich byla Eliška Junková. Žena, která přesvědčila davy, že dokáže uspět v konkurenci mužů a nemusí při tom ztratit nic ze svého ženství. Příběh Elišky Junkové je příběhem odvahy a mentální síly, tvrdé systematické práce, uskutečňovaných vizí a dosahovaných úspěchů. Je to však zároveň příběh se silným osudovým akcentem a vnitřní ambivalencí. Za své úspěchy platí Eliška Junková hlavně v soukromém životě: mateřství, jež kvůli závodění odložila, už později nedožene.
 
Byla to obdivuhodná žena. Získala vzdělání, naučila se jazyky. Dokázala se pohybovat v jakémkoli prostředí, uměla si získat přízeň lidí. O svůj úspěch se zasloužila hlavně vlastním přičiněním. Přestože se v její duši ukrýval divoký rebel, dokázala se koncentrovat na výkon. Uměla přistupovat k řešení problémů systematicky a nevzdávala se při prvním neúspěchu. Oporou jí v tom byl její manžel Čeněk Junek, který dokázal její schopnosti ocenit a podporoval její rozvoj. Jeho tragická smrt byla největší ranou Eliščina života.
 
Čtyřdílná TV série vypráví příběh Elišky Junkové v evropském kontextu. Přiblíží svět, který byl navenek mondénní, ve své emotivní podstatě však velmi opravdový. Všem v něm šlo o život, vzývání smrti patřilo k nejběžnějším závodnickým rituálům. V něčem byli všichni ti lidé vábeni bludičkou vlastní zkázy, převažovala v nich však vůle nad smrtí zvítězit. Byli to frajeři a občas také hrdinové. Série časově rámovaná lety 1921–1938 přiblíží atmosféru doby, podnikatelského soupeření i zákulisí velkých automobilových závodů.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0287 s