Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníStíny nad Krušnými horami

18.11.2017   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha "Stíny nad Krušnými horami", kterou vydala nadace St. Joachim, je nejspíš jedinečným počinem v historii knižního světa vůbec. Alespoň co já vím. Pět českých a šest německých autorů spojilo svůj um a literární nadání v souboru krátkých povídek s kriminální zápletkou, odehrávajících se v oblasti Krušných hor. Každá z jedenácti povídek v knize figuruje jak v českém, tak v německém jazyce, a kniha byla v rámci literárního čtení představena ve všech městech či obcích, která se v příbězích vyskytují.

Paleta příběhů je opravdu pestrá, od nevinně vyhlížející pověsti o čarovném kvítku, až po mrazivě silný příběh lásky, zrady a pomsty, který, přiznávám se, mě opravdu odzbrojil. Během čtení navštívíme místa, která důvěrně známe nebo jsme o nich alespoň slyšeli - my, kteří z oblasti Krušných hor pocházíme. A ti, kteří tu nežijí, se mohou seznámit s místy, o kterých možná četli, možná slyšeli a třeba i uvažují, že by se na ně někdy rádi podívali.

Každá z povídek má své kouzlo, i když je pravda, že některé z nich mě zase tolik nezaujaly (ano, jsem zmlsaná čtenářka, která touží být ohromena a překvapena). Nicméně pár z nich bych chtěla zmínit, protože se jim povedlo mě dojmout (Vzpomínky pláčou krásně od Renaty &Sindelářové), ohromit tak, že mi z toho lezl mráz po zádech (Taxi do Berlína od Stefana Tschöka), napínat do poslední stránky nedočkavostí, co z toho vlastně vyleze (Třináctá keška Katji Martens) nebo si prostě užít jen dobře sepsaný příběh, jehož konec se dal snadno odhadnout, přesto však děsil svou neúprosností osudu (Kalich smrti od Ralfa Alexe Fichtnera).

Zkrátka, ačkoli každá povídka byla o něčem jiném, viděna jinýma očima, aktéry jsou stále lidé. Lidé se všemi svými smutky, radostmi, zlobou, touhou po pomstě, touhou po splnění svých snů, touhou po lásce... Lidé, kteří bojují s osudem, brání se, vraždí, lžou, kradou... Lidé, kteří jsou prostě a zkrátka zase jen lidmi.

Pro mě zůstává tahle kniha zajímavým nápadem Nadace St. Joachim, která v současné době uvažuje o vydání knihy "Stíny nad Krušnými horami 2". Spojit české a německé autory při společném počinu jistě stojí za všechnu tu námahu, práci a starosti, která zrod této knihy musela zajisté provázet. Obálka, kterou zdobí ilustrace jednoho z autorů (Ralfa Alexe Fichtnera), je zajímavá a odráží přesně to, o čem kniha je. Protože stíny panují nejen nad Krušnými horami. Každý z nás si totiž v sobě nese skrytý stín viny, zrady, bolesti, křivdy či nepochopení. A každý z nás touží po odpuštění. Nebo ne?

Stíny nad Krušnými horami
Nadace St. Joachim, 2017
Foto obálky: nadace St. Joachim

Cena knihy: 150 Kč 

Zakoupit lze na 
informačních centrech v Jáchymově, Božím Daru a v Klášterci nad Ohří nebo objednat prostřednictvím e-mailu info@stjoachim.eu


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.078 s